Czy drewniane łyżki są bezpieczne w kuchni? Eksperci rozwiewają wątpliwości
Drewniane łyżki to narzędzia kuchenne, które nie tracą na popularności, mimo rozwoju technologii i dostępności nowoczesnych materiałów. Z jednej strony kojarzą się z tradycją i ciepłem domowego gotowania, z drugiej budzą kontrowersje w kwestii higieny. Czy naprawdę są bezpieczne do codziennego użytku?
Czy drewno to siedlisko bakterii?
Jednym z głównych argumentów sceptyków jest porowatość drewna, która rzekomo sprzyja gromadzeniu się bakterii. Jak wyjaśnia Bryan Quoc Le, specjalista w dziedzinie nauki o żywności, "drewno jest porowate i może zatrzymywać mikroorganizmy, jednak mycie w gorącej wodzie z mydłem usuwa większość z nich". Kluczowe jest również dokładne suszenie łyżek po użyciu, ponieważ bakterie potrzebują wilgoci do przetrwania.
Eksperci podkreślają, że regularne mycie i suszenie na powietrzu to najlepsza profilaktyka. Odpowiednio pielęgnowane drewniane narzędzia kuchenne nie stanowią większego zagrożenia niż te wykonane z innych materiałów.
Naturalne właściwości antybakteryjne
Czy wiesz, że niektóre rodzaje drewna mają naturalne właściwości antybakteryjne? Dębowiec, sosna czy wiśnia zawierają garbniki, które skutecznie hamują rozwój mikroorganizmów. Ellen Shumaker, specjalistka ds. bezpieczeństwa żywności, zauważa, że "bakterie mogą osadzać się na mokrym drewnie, ale z czasem są tłumione przez jego naturalne właściwości". Oznacza to, że odpowiednio suszone drewniane łyżki same dbają o swoje bezpieczeństwo.
Czytaj też: To jeden z najbrudniejszych elementów wyposażenia kuchni. Domowa pasta usunie przypalone resztki
Pęknięcia i uszkodzenia - kiedy czas na wymianę?
Nie ma wątpliwości, że uszkodzone narzędzia kuchenne powinny zostać wymienione. Pęknięcia, rozwarstwienia i przebarwienia na drewnianych łyżkach to miejsca, w których mogą gromadzić się resztki jedzenia i wilgoć.
Jeśli na drewnianych łyżkach pojawią się widoczne pęknięcia, należy je wyrzucić, aby uniknąć ryzyka kontaminacji
- radzi Darin Detwiler, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności.
Jak prawidłowo dbać o drewniane łyżki?
Aby drewniane narzędzia kuchenne służyły bezpiecznie i długo, warto przestrzegać kilku zasad:
- Myj od razu po użyciu - gorąca woda z mydłem to podstawa.
- Susz dokładnie - unikaj pozostawiania łyżek w wilgotnym środowisku. Ustaw je pionowo, aby mogły swobodnie wyschnąć.
- Unikaj zmywarki - wysoka temperatura może powodować pęknięcia i deformacje drewna.
- Olejuj raz w miesiącu - używaj oleju spożywczego, aby zabezpieczyć drewno przed wysychaniem i pękaniem.