Czy fuksja może zimować w gruncie? Kanadyjska metoda zimowania fuksji

Zimowanie fuksji w gruncie jest możliwe, chociaż większość roślin jest bardzo wrażliwa na mróz i wymaga przeniesienia w inne miejsce. Przy odpowiednim zabezpieczeniu możemy jednak pozostawić ułanki na zewnątrz, o ile zdecydujemy się skorzystać z kanadyjskiej metody zimowania fuksji lub w ogrodzie uprawiamy fuksje mrozoodporne. Jak dbać o te popularne rośliny ozdobne? Jak przezimować fuksję?

Zimowanie fuksji zazwyczaj odbywa się w pomieszczeniach. Niektóre odmiany fuksji przetrwają jednak zimę na zewnątrz, o ile zostaną odpowiednio zabezpieczone
Zimowanie fuksji zazwyczaj odbywa się w pomieszczeniach. Niektóre odmiany fuksji przetrwają jednak zimę na zewnątrz, o ile zostaną odpowiednio zabezpieczone123RF/PICSEL

  • Fuksja to popularna roślina, znana w Polsce również pod nazwą „ułanka”. Zazwyczaj jest uprawiana w doniczkach, choć może być również sadzona bezpośrednio w gruncie.
  • Fuksję najlepiej przenieść na zimę do jasnej piwnicy. Zimowanie fuksji w gruncie jest jednak możliwe, o ile są to mrozoodporne odmiany roślin. 

Zimowanie fuksji w gruncie - odmiany mrozoodporne

Fuksja (Fuchsia) znana jest również jako ułanka. To rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych, chętnie uprawianych także i w Polsce. Pojawia się w naszych domach, na balkonach i na tarasach. Czy fuksja może rosnąć w gruncie? To możliwe, chociaż w ten sposób jest uprawiana rzadko. Większość odmian źle znosi bowiem mrozy i na zimę musi zostać przeniesiona w cieplejsze miejsce. Może też zostać zadołowana w ziemi w odpowiedni sposób.

Istnieją jednak odmiany mrozoodporne fuksji magellańskiej: ‘Riccartonii’ i ‘Hawkshead’, które wytrzymują chłód i w związku z tym mogą być uprawiane bezpośrednio w gruncie jako byliny. Co więcej, nawet jeśli ich część nadziemna ulegnie zniszczeniu, można liczyć, że wiosną rośliny odbiją od korzeni.

Obie odmiany są efektowne, wyróżniają się szybkim tempem wzrostu i kwitną przez całe lato. Fuksja magellańska ‘Riccartonii’ ma ciemnoczerwony kolor, a kwiaty odmiany ‘Hawkshead’ są barwy białej, niekiedy z zielonkawymi czy jasnoróżowymi przebarwieniami. Te odmiany mogą na zimę pozostać w gruncie, jednak trzeba je najpierw właściwie zabezpieczyć.

Czego nie lubi fuksja? Wskazówki pielęgnacyjne

W naturalnych warunkach fuksja przyjmuje postać niskiego krzewu. W Polsce najczęściej jest sadzona w donicach i ustawiana na tarasach czy podwieszana na balkonach. Może jednak również rosnąć bezpośrednio w gruncie. To dekoracyjna roślina, która preferuje glebę przepuszczalną, zasobną w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0-7,0).

Fuksję należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Warto ją również zraszać, ponieważ źle znosi suche powietrze. Fuksja najlepiej rośnie przy glebie lekko wilgotnej, w miejscu lekko osłoniętym i półcienistym. Dobrze znosi nasłonecznienie, ale poranne lub popołudniowe. Zbytnie nagrzanie bryły korzeniowej może jednak doprowadzić do zwiędnięcia i wysuszenia kwiatów. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na wodę, roślinę trzeba regularnie podlewać. Nieco rzadszego podlewania wymagają tylko fuksje rosnące bezpośrednio w gruncie.

Jeśli chodzi o nawożenie, warto je wykonywać systematycznie. W tym celu stosuje się nawozy o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Dzięki temu fuksje obficie kwitną. Istnieją również specjalne nawozy, przeznaczone do fuksji.

Fuksja to imponująca roślina ozdobna
Fuksja to imponująca roślina ozdobna123RF/PICSEL

Jak przycinać fuksje na zimę?

Przycinanie fuksji jest potrzebne, aby roślina dobrze się rozwijała. Nadłamane czy słabe pędy należy całkowicie usunąć, podczas gdy resztę skraca się o około 1/3. To ważny zabieg. Jeśli go pominiemy, rośliny na wiosnę nie wytworzą nowych pąków, więc nie będziemy mogli cieszyć się ich wspaniałymi kwiatami. Zwykle skracamy pędy nad 2 lub 3 oczkiem od dołu.

Jak przezimować fuksje?

Jak zimować fuksje? Większość roślin nie przetrwa zimy, jeśli zostanie pozostawiona na zewnątrz. Wymagają przeniesienia w nieco cieplejsze miejsce. Nie może być ono zbyt ciepłe, aby roślina spokojnie zapadła w sen zimowy. W przeciwnym wypadku zostanie niepotrzebnie pobudzona do wegetacji.

Można ją przenieść do garażu lub do piwnicy, ale pamiętając, że przestrzeń powinna być jasna. Jeśli zamierzamy trzymać fuksję w ciemnym pomieszczeniu, należy najpierw usunąć z niej wszystkie liście.

Optymalna temperatura zimowania fuksji to 5-8 stopni Celsjusza. W czasie zimowania powinniśmy ograniczyć jej podlewanie. Wystarczy to robić raz w tygodniu. Przeniesienie rośliny w doniczce nie jest problemem. Co jednak w sytuacji, gdy nie jest to fuksja w doniczce, a roślina rosnąca bezpośrednio w gruncie? W takim wypadku można wyjąć ją z ziemi, przyciąć, a następnie przesadzić do pojemnika, w którym spędzi zimę. Przenosimy ją do piwnicy czy na klatkę schodową.

Niektóre odmiany są w stanie przetrwać zimę na zewnątrz. Fuksja zimująca w gruncie musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Wokół podstawy roślin należy usypać kopczyki, a następnie obsypać je grubą warstwą ściółki. Zimowanie fuksji w gruncie wiąże się z jej przycięciem dopiero wiosną - gdybyśmy wykonali cięcie jesienią, obniżyłoby to mrozoodporność rośliny. Ściółkę i kopczyk usuwamy, kiedy tylko minie ryzyko przymrozków.

Fuksje będą pięknie kwitły w kolejnym sezonie, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o nie przed zimą
Fuksje będą pięknie kwitły w kolejnym sezonie, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o nie przed zimą123RF/PICSEL

Kanadyjska metoda zimowania fuksji

Fuksja może zimować w gruncie, będąc umieszczona pod ziemią. Kanadyjska metoda zimowania fuksji polega na silnym jej przycięciu, a następnie umieszczeniu w dość głębokim dołku (na około 60 cm), który należy wyściełać sianem lub suchymi liśćmi. Roślinę wraz z doniczką kładzie się na boku, a następnie okrywa sianem i zasypuje ziemią. Miejsce należy również okryć stroiszem (gałęzie drzew iglastych).

W marcu wyjmujemy roślinę umieszczoną w ten sposób w ziemi, a także wybudzamy fuksje, które zimowały w piwnicach. Ułanki przenosi się z piwnicy w cieplejsze miejsce i częściej podlewa, by po kolejnych 2 miesiącach były gotowe do wyniesienia na zewnątrz.

Czytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas