Niezniszczalne rośliny doniczkowe. Przetrwają w niemal każdych warunkach

Kwiaty doniczkowe zyskują coraz większą popularność i pojawiają się już w prawie każdym domu. Wiele osób jednak ma małe doświadczenie w uprawie roślin i często nie wie, jak odpowiednio o nie zadbać. Okazuje się, że nic straconego, bo istnieje wiele niewymagających kwiatów doniczkowych. Sprawdź nasze propozycje dla początkujących miłośników roślin.

Dla początkujących osób warto wybrać rośliny, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych.
Dla początkujących osób warto wybrać rośliny, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych.123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe są świetną ozdobą każdego domu i wiele osób nie wyobraża sobie bez nich swoich pomieszczeń. Jednak nie każdy ma tzw. dobrą rękę do kwiatów lub po prostu nie ma wystarczającej ilości czasu, która pozwoliłaby odpowiednio o nie zadbać.

Wydawałoby się, że w tym przypadku najlepiej będzie po prostu odpuścić uprawę roślin lub zainwestować w sztuczne, ale jest na to rozwiązanie. Przedstawiamy niewymagające kwiaty doniczkowe, które przetrwają w prawie każdych warunkach.

Dracena - poczuj się tropikalnie w swoim domu

Dracena to kwiat doniczkowy, który przywoła tropiki do twoich wnętrz. Roślina stworzona jest z delikatnych pióropuszy utworzonych z wąskich liści, które umiejscowione są na zdrewniałej łodydze.

Dracena zazwyczaj osiąga koło metra w warunkach domowych, natomiast rosnąc naturalnie, tworzy okazałe kilkumetrowe drzewo o grubym pniu.

Jest to roślina doniczkowa, która jest niewymagająca. Ze względu na to, że jest bardzo odporna na suszę, polecana jest osobom początkującym. W okresie swojego rozwoju wymaga podlewania raz w tygodniu, a w czasie wegetacji, która przypada późną jesienią i zimą, dracenę należy podlewać raz na dwa tygodnie.

Jednak trzeba pamiętać o tym, aby w sezonie grzewczym lub podczas upałów, zraszać co jakiś czas jej liście, dzięki czemu nie uschną ich końcówki. Dracena to kwiat, który nie potrzebuje światła i najlepiej będzie się czuł w cieniu.

Dracena to niewymagający kwiat doniczkowy.
Dracena to niewymagający kwiat doniczkowy.123RF/PICSEL

Sansewieria - zapomniałeś ją podlać? Nic nie szkodzi!

Sansewieria jest kolejnym kwiatem doniczkowym, który wybacza błędy pielęgnacyjne. To roślina pochodząca z rodziny agawowatych. W sklepach jest dostępnych wiele jej odmian. Nazywana jest również językiem teściowej lub tygrysim ogonem, ze względu na jej długie i spiczaste liście. Mają one gładką powłokę i grubą skórę.

Sansewieria jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlewaniu roślin. Potrafi ona sama magazynować wodę, dzięki swojej gąbczastej strukturze. Sprawia to, że ten kwiat doniczkowy może przetrwać nawet kilka miesięcy suszy.

Jedyne co może zaszkodzić tej roślinie doniczkowej to nadmierne podlewanie. Latem najlepiej dostarczać jej wodę co dwa tygodnie, a zimą nawet co trzy tygodnie. Liści sansewierii nie wolno spryskiwać. Jeśli osiądzie na nich kurz, można je przetrzeć wilgotną szmatką.

Sansewieria to kwiat, który jest bardzo odporny na suszę.
Sansewieria to kwiat, który jest bardzo odporny na suszę.123RF/PICSEL

Neoregelia -  roślina, która przetrwa nawet w łazience

To tropikalna roślina doniczkowa, która może rozwijać się tylko przy sztucznym świetle. Neoregelia charakteryzuje się twardą i sztywną fakturą liści. Potrafi również zachwycać niezwykłą kolorystyką i wzorzystością. Liście rośliny otaczają kielich, w którym gromadzona jest woda, a podczas kwitnienia w tym miejscu pojawia się kwiatostan.

Z racji tego, że to kwiat doniczkowy, który nie wymaga światła naturalnego, jest dobrym wyborem dla amatorów uprawy roślin. Dodatkowo neoregelia lubi wilgotne pomieszczenia, więc może być świetną dekoracją naszej łazienki. Mimo tego, że przepada za wilgocią, nie można jej przelewać, ponieważ to roślina, która prędzej zniszczy się od przelania niż z powodu suszy.

Skrzydłokwiat - wybaczy ci wszystkie błędy

Skrzydłokwiat inaczej zwany spathiphyllum to ładna i niewymagająca roślina doniczkowa. Ma piękne ciemnozielone liście i białe dekoracyjne kwiaty o kolbowatym kształcie. Kwitnienie skrzydłokwiatu przypada od marca do lipca, a poszczególne kwiaty utrzymują się nawet kilka tygodni.

Jest to roślina doniczkowa, która wybacza wszystkie błędy pielęgnacyjne. Najlepiej czuje się w miejscu cienistym lub w półcieniu.

Mimo tego, że jest odporna na brak podlewania, to warto co jakiś czas spryskiwać jej liście wodą, szczególnie podczas upałów czy sezonu grzewczego. Poza tym skrzydłokwiat jest mało kapryśny i pięknie kwitnie nawet pod opieką osoby niedoświadczonej w uprawie roślin.

Skrzydłokwiat idealnie sprawdzi się jako kwiat dla osoby niedoświadczonej w uprawie roślin.
Skrzydłokwiat idealnie sprawdzi się jako kwiat dla osoby niedoświadczonej w uprawie roślin.123RF/PICSEL

Zielistka - naturalny oczyszczacz powietrza

Zielistka to kwiat doniczkowy, który charakteryzuje się długimi, delikatnymi liśćmi. Jest rośliną preferującą zacienione pomieszczenia. Nie tylko jest niewymagająca, bo nie potrzebuje światła, ale i stanowi sama w sobie naturalny i bardzo skuteczny oczyszczacz powietrza.

To kolejny kwiat doniczkowy, który przetrwa, jeśli zapomnimy go podlać. Ma on podziemne bulwy, które umożliwiają mu przeżycie suszy. Nawet jeśli liście zielistki zaczną więdnąć, to po podlaniu potrafią się bardzo szybko zregenerować.

Zielistkę należy podlewać umiarkowanie i małą ilością wody. Najlepiej robić to w momencie, gdy zauważymy, że ziemia w doniczce zaczyna być sucha. Latem podlewa się ją zazwyczaj raz lub dwa w tygodniu, a zimą mniej więcej co półtora tygodnia.

Zielistka to roślina, która nie jest skomplikowana w uprawie
Zielistka to roślina, która nie jest skomplikowana w uprawie123RF/PICSEL

Aspidistra wyniosła - nie boi się trudnych warunków

To bardzo odporna roślina doniczkowa pochodząca z Azji. Ma grube, skórzaste liście, które przypominają liście konwalii. Jednak nie tylko efektownie wyglądają, ale pełnią również funkcję magazynowania wody.

Aspidistra wyniosła jest niezwykle trwałą rośliną, której niestraszne są warunki, takie jak: brak słońca, duże zanieczyszczenie powietrza czy zmiany temperatury. Jedyne, o co musimy zadbać, to o to, aby roślina nie stała bezpośrednio w nasłonecznionym miejscu, ponieważ może dojść do poparzeń, które zostawiają po sobie plamy na aspidistrze.

Podlewanie powinno odbywać się raz w tygodniu latem oraz wiosną, a zimą mniej więcej co 14 dni. To kwiat doniczkowy, który wymaga jednak od nas cierpliwości, ponieważ bardzo wolno się rozwija i rośnie.

Zobacz także:

Malwa z babcinego ogrodu. Kwiaty pomogą na ból gardła i brzuchaInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas