Reklama

Reklama

Czy mogę upoważnić konkubenta do odbioru pieniędzy z banku?

Jestem niezamężna, mam przyjaciela, ale nie mieszkamy razem. Chciałam go upoważnić do wypłaty moich pieniędzy z konta na wypadek, gdyby coś mi się stało. Czy to możliwe?

Ma Pani na pewno na myśli tzw. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci... Taką dyspozycję można ustanowić tylko na rzecz małżonka, dzieci, wnuków oraz rodzeństwa. Konkubenta zaś może Pani upoważnić do dysponowania pieniędzmi na koncie tylko za Pani życia.

Reklama

W tym celu wystarczy złożyć w banku pełnomocnictwo dla tej osoby. Jednak takie pełnomocnictwo wygasa z chwilą śmierci posiadacza konta. Dlatego aby przyjaciel uzyskał dostęp do Pani środków na koncie, musiałaby Pani sporządzić testament, powołując go do spadku. Podst. prawna: art. 56 prawa bankowego i art. 941 k.c.

Ważna rada!

Za sporządzenie testamentu zwykłego zapłaci Pani u notariusza 50 zł plus 23 proc. VAT,a za testament z wydziedziczeniem spadkobierców ustawowych 150 zł.

Dowiedz się więcej na temat: odbiór pieniędzy | konkubent

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje