Czy mogę zabrać do samolotu butelkę wody? Co na to przepisy?

Wielkimi korkami zbliżają się wakacje, a więc i okres urlopowy. To z kolei oznacza, że wielu podróżnych za środek transportu wybierze samolot. Zanim jednak spakujemy walizki warto zaznajomić się z przepisami, które jasno wskazują, co można zabrać ze sobą w bagażu podręcznym.

Co może znaleźć się w bagażu podręcznym?
Co może znaleźć się w bagażu podręcznym?123RF/PICSEL

Jakie są dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego?

Linie lotnicze dają swoim pasażerom możliwość wniesienia na pokład samolotu tzw. bagażu podręcznego, który najczęściej przybiera formę niewielkiej walizki lub plecaka. O tym, jakich maksymalnych wymiarów może być taki bagaż, decyduje linia lotnicza, ale i rodzaj wykupionego biletu.

W wielu przypadkach wymiary walizki podręcznej wynoszą 55 cm x 40 cm x 23 cm, przy maksymalnej dopuszczalnej wadze do 10 kg. Tanie linie lotnicze przeważnie mają nieco inne limity, które wynoszą 40 cm x 30 cm x 20 cm lub 40 cm x 20 cm x 25 cm. Należy również pamiętać, że limity mogą ulegać zmianie np. w sytuacji, gdy mamy do czynienia z lotem międzykontynentalnym.

Czy w bagażu podręcznym może znajdować się butelka z wodą?
Czy w bagażu podręcznym może znajdować się butelka z wodą?123RF/PICSEL

Co można zabrać do bagażu podręcznego?

Wiele osób zastanawia się, czy do bagażu podręcznego można spakować różnego rodzaju płyny. Przepisy jasno wskazują, że może się w nim znaleźć maksymalnie 1 litr płynów, ale w pojemnikach o pojemności do 100 ml. Mowa o płynach w postaci np. szamponów, płynu do płukania ust czy płynnych balsamów do ciała.

Należy podkreślić, że niektóre lotniska zwiększają takie limity dzięki nowoczesnym skanerom 3D i wówczas dopuszcza się przewożenie w bagażu podręcznym do 2 litrów płynów.

Kolejnym, często zadawanym pytaniem jest to, ile i jakie napoje można zabrać na pokład samolotu. Do bagażu podręcznego możemy spakować napoje kupione wyłącznie w strefie odlotów, a więc już po odprawie. Wyjątek stanowią napoje będące pokarmem dla małych dzieci. W bagażu podręcznym mogą znaleźć się także płynne leki i akcesoria medyczne niezbędne podróżującemu podczas lotu.

Pakując rzeczy do bagażu podręcznego powinniśmy pamiętać o przepisach, które wskazują co można a czego nie można w nim przewozić
Pakując rzeczy do bagażu podręcznego powinniśmy pamiętać o przepisach, które wskazują co można a czego nie można w nim przewozić123RF/PICSEL

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Na pokład samolotu nie można wnosić niczego, co mogłoby być użyte jako broń. Mowa m.in. o nożyczkach, śrubokrętach, żyletkach do golenia czy wiertłach. Ponadto zabronione jest posiadanie substancji łatwopalnych takich jak m.in. farb w aerozolu, pojemników z gazem, petard czy paliwa do napełniania zapalniczek.

W bagażu podręcznym nie przewieziemy również akcesoriów sportowych - m.in. kija do gry w golfa, kijków narciarskich i łyżew.

Met Gala 2024: Kwiaty i dekadencjaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas