Czy w wigilię można pić alkohol? Tak wygląda stanowisko Kościoła

Osoby, które podczas tegorocznych świąt zadebiutują w roli gospodarzy rodzinnych uroczystości, mogą zmagać się wieloma dylematami w kwestii właściwej oprawy świątecznych posiłków i innych obyczajów związanych z tym szczególnym czasem. Jedno z pytań, które może stanowić wyzwanie dla gospodarzy domu, brzmi: pić czy nie pić w wigilię? Niezdecydowanym śpieszymy z pomocą i podpowiadamy, czym się kierować podejmując tę ważną decyzję. 

Kwestię spożywania alkoholu w wigilię każdy powinien rozważyć we własnym sumieniu
Kwestię spożywania alkoholu w wigilię każdy powinien rozważyć we własnym sumieniu123RF/PICSEL

Co na temat picia ma do powiedzenia Kościół?

Kościół nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w sprawie dopuszczalności spożywania alkoholu w czasie wieczerzy wigilijnej. Co więcej, nowy Kodeks Prawa Kanonicznego zniósł obowiązek postu w dniu wigilii Bożego Narodzenia, który obowiązywał katolików aż do 1983 roku.

W Polsce zmiany te potwierdził II Synod Plenarny, a hierarchowie przedstawili wykładnię nowych przepisów w 2003 roku. Takie podejście spowodowane jest świadomością ogromnej odmienności tradycji świątecznych w różnych miejscach — jedno ogólne prawo dla katolików na całym świecie i zalecenia biskupów dla wiernych w poszczególnych krajach.

Znając więc przywiązanie Polaków do wigilii i związanych z nią tradycji, biskupi polscy rekomendują zachowanie postu i podtrzymywanie naszych dawnych zwyczajów.

Kierujmy się tradycją i zdrowym rozsądkiem

W kwestii spożywania alkoholu w wigilię, tak jak w każdy inny dzień roku, należy kierować się rozsądkiem
W kwestii spożywania alkoholu w wigilię, tak jak w każdy inny dzień roku, należy kierować się rozsądkiem123RF/PICSEL

Wygląda więc na to, że nawet w domach osób wierzących, decyzję o spożyciu alkoholu w wigilijny wieczór będziemy musieli podjąć absolutnie sami. Możemy więc kontynuować zwyczaje, które obowiązywały w naszym rodzinnym domu, lub urządzić święta zgodnie z własnymi przekonaniami.

Warto jednak wziąć pod uwagę kogo będziemy gościć w ten szczególny wieczór. Jeśli więc będą to osoby, które nie piją alkoholu podczas wigilijnej kolacji, w dobrym tonie będzie nie podawać trunków do czasu, aż goście nie wyjdą.

Musimy również zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich w czasie powrotu do domu. Jeśli więc członkowie naszej rodziny lub przyjaciele przyjadą do nas własnym samochodem i nie planują noclegu, lepiej nie podawajmy napojów alkoholowych.

Powstrzymać się od wypicia ulubionego drinka powinny też osoby, które tuż po uroczystej wieczerzy zamierzają uczestniczyć w pasterce.

A jeśli już pić, to co?

Na święta można przygotować specjalną nalewkę
Na święta można przygotować specjalną nalewkę123RF/PICSEL

W dawnej Rzeczpospolitej wigilijny post nie stanowił przeszkody w delektowaniu się szlachetnymi napojami wysokoprocentowymi. Na szlacheckim stole obok 12 potraw swoje miejsce miały też trzymane na te specjalna okazję najszlachetniejsze gatunki miodów pitnych i win. Jeśli i my chcielibyśmy posmakować staropolskich trunków, możemy je sami przygotować.

Obecnie są już w sprzedaży drożdże do miodów pitnych, a przepisy przygotowania tego napoju bez problemu znajdziemy w internecie. Niestety, proces fermentacji i dojrzewania miodu trwa około roku, więc nastawiony w tym roku trunek wypijemy dopiero w kolejne święta.

Nic jednak straconego, miłośnikom wyjątkowych domowych wyrobów śpieszy z pomocą Lucyna Ćwierczakiewiczowa, dziewiętnastowieczna autorka książek kucharskich, która podaje następującą recepturę na smaczny i szybki w przygotowaniu świąteczny napitek:

Ratafia naprędce

  • pół garnca, czyli około 2 litry, spirytusu najwyższej próby,
  • kwartę — 1 litr — soku wiśniowego,
  • wymięszać dobrze w gąsiorku
  • — wsypać 50 goździków i 50 pestek wybranych z dobrych suszonych śliwek potłuczonych.
  • Postawić w ciepłym miejscu, a za tydzień można używać.

*Przepis pochodzi z książki Lucyny Ćwierczakiewiczowej "Jedyne praktyczne przepisy konfitur, różnych marynat, wędlin, wódek, likierów, win owocowych, miodów oraz ciast" z roku 1885.

Polacy wydają więcej podczas kryzysu? Efekt szminki i Lewandowskiego. „Zdanowicz pomiędzy wersami”INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas