Reklama

Reklama

Czy wkład mieszkaniowy do spółdzielni można odziedziczyć?

Przed laty dostaliśmy z mężem ze spółdzielni mieszkanie lokatorskie. Niedawno mój mąż zmarł. Nasze dwie zamężne córki mieszkają już na swoim. Czy powinnam teraz podzielić się z nimi mieszkaniem?

Nie, mieszkanie lokatorskie nie jest własnościowe i nie podlega dziedziczeniu. Należy do spółdzielni mieszkaniowej. Dziedziczeniu zaś podlega wkład pieniężny, jaki wnieśliście Państwo do spółdzielni.

Reklama

Ten wkład wchodzi w skład spadku po zmarłym, który dziedziczy Pani i dzieci po równo (ale Pani część spadku nie może być mniejsza niż 1/4). Nie ma znaczenia to, że dzieci nie mieszkają w tym mieszkaniu.

Po nabyciu spadku będzie im przysługiwać roszczenie do spółdzielni o wypłatę należnej części wkładu.Art. 14 i 15 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i art. 931-940 k.c.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje