Czym czyścić fugi?

Nic tak nie psuje wyglądu łazienki i kuchni jak uporczywe zabrudzenia pojawiające się na fugach. Skuteczne pozbycie się ich do łatwych zadań nie należy. Zwłaszcza, że regularnie tworząca się w pomieszczeniach wilgoć wyjątkowo sprzyja powstawaniu różnego rodzaju osadów z kamienia, grzybów czy pleśni, które zalegają zarówno na samych płytkach, jak i pomiędzy nimi. W kłopotliwych sytuacjach najczęściej sięgamy po silne, chemiczne środki, których użycie nie zawsze daje pożądane rezultaty. W wielu przypadkach mogą je zastąpić naturalne, domowe specyfiki. Podpowiemy ci, jak wykorzystując sok z cytryny, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, ocet spirytusowy czy wodę usunąć nieefektowne zanieczyszczenia zalegające na fugach.

article cover
©123RF/PICSEL

Niezbędne środki i narzędzia czyszczące

©123RF/PICSEL

Na początek kilka wskazówek organizacyjnych. Aby zaplanowane przez ciebie sprzątanie zakończyło się sukcesem, odpowiednio się do niego przygotuj. W pozbyciu się uporczywych zanieczyszczeń tworzących się na łazienkowych i kuchennych fugach pomogą ci między innymi miękkie ściereczki wykonane z bawełny czy mikrofibry, szczoteczki do zębów oraz gąbeczki. Te pierwsze ułatwią ci przede wszystkim polerowanie. Sprawdź też, czy masz pod ręką często wykorzystywane przez ciebie w kuchni: ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia czy sok z cytryny. Tak wyposażona, możesz śmiało przystąpić do porządków.

Brudne fugi a ocet spirytusowy

W pozbyciu się uporczywych zabrudzeń z fug pomóc nam może oczywiście królujący w kuchni i jednocześnie uznany za najpopularniejszy naturalny środek czyszczący ocet. Jak go użyć? Połącz go z wodą w proporcjach 1 do 2 i wyszoruj nimi fugi, wykorzystując w tym celu szczoteczkę do zębów. Po całym zabiegu starannie oczyść płytki i wypoleruj je miękką szmatką.

Niektóre panie domu sugerują, że równie skuteczne w starciu z zanieczyszczeniami powstającymi na fugach okazuje się połączenie octu spirytusowego z płynem do mycia naczyń. Jak przygotować mieszankę? Wlej do miski pół litra octu spirytusowego i dodaj do niego łyżkę płynu do mycia naczyń. Składniki starannie połącz. W gotowej mieszance zamocz szczoteczkę do zębów i wyczyść nią zabrudzone fugi. Możesz ją też przelać do butelki z atomizerem i rozpylić bezpośrednio na fugach.

Fugi a soda oczyszczona

©123RF/PICSEL

Jeśli zabrudzenia powstałe na fugach w kuchni, a zwłaszcza w łazience są bardzo uporczywe, pamiętaj, że działanie octu spirytusowego znacznie wzmocni soda oczyszczona. Jak ich użyć? Wszelkie osady z kamienia, brudu czy pleśń usunie przyrządzona na ich bazie pasta. Połącz ocet spirytusowy i sodę oczyszczoną w proporcjach 1:2, a następnie dodaj do nich wodę tak, aby osiągnęły konsystencję pasty. Gotową mieszankę nałóż na fugi na kilka do kilkudziesięciu minut. Następnie wyszoruj zabrudzone miejsca przy użyciu szczoteczki do zębów, a później całą powierzchnię starannie zmyj wodą. Wszelkie ślady po osadach znikną.

Brudne fugi a proszek do pieczenia

W starciu z różnego rodzaju zanieczyszczeniami doskonale poradzi sobie również proszek do pieczenia. Jak go wykorzystać? Najlepiej nanieść go przy użyciu szczoteczki do zębów albo ewentualnie ściereczki na zabrudzone fugi i pozostaw na kilkanaście minut, aby swobodnie mógł działać. Po upływie tego czasu zamocz w wodzie miękką ściereczkę i wytrzyj nią starannie fugi. Następnie oczyść starannie całą wyłożoną kafelkami powierzchnię.

Brudne fugi a woda utleniona

Blask twoim fugom pomoże przywrócić również woda utleniona. Wystarczy przetrzeć nią wszelkie zabrudzone miejsca. Dzięki zastosowaniu tej prostej metody często pożółkłe przestrzenie pomiędzy kafelkami odzyskają śnieżnobiały kolor.

Brudne fugi a pasta do zębów

©123RF/PICSEL

Nasze babcie i mamy radziły sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami powstałymi na fugach w bardzo prozaiczny sposób, czyli używając w tym celu pasty do zębów. Najlepiej nanieść ją na zabrudzone fugi przy użyciu szczoteczki do zębów i pozostawić na nich przez co najmniej godzinę. Po upływie tego czasu zarówno fugi jak i kafelki trzeba oczyścić miękką szmatką i spłukać obficie wodą. Pamiętaj, że pasty do zębów możesz użyć wyłącznie do białych fug.

Brudne fugi a sok z cytryny

Osady z kamienia, silne zabrudzenia czy ślady po pleśni pomoże także usunąć sok z cytryny. Można go użyć na co najmniej dwa sposoby. Zgodnie z pierwszą techniką sok z cytryny należy wymieszać z solą, najlepiej gruboziarnistą, aż do uzyskania konsystencji pasty. Gotową mieszankę należy rozprowadzić na fugach, najlepiej wykorzystując w tym celu szczoteczkę do zębów i zostawić na kilkanaście minut. Następnie całą kafelkowaną powierzchnię trzeba starannie oczyścić szmatką i obficie spłukać wodą.

Niektóre panie domu wykorzystują cytrynę do pielęgnacji fug w nieco inny sposób. Przecinają owoc na pół i wrzucają do naczynia z gorącą wodą. Po kilku minutach parzenia zamaczają w gorącym roztworze szczoteczkę do zębów i czyszczą nią wszelkie zabrudzenia. Pamiętaj, że po zakończeniu zabiegu kafelkowaną powierzchnię trzeba oczyścić szmatką i obficie spłukać wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas