Czym czyścić lustra?

Lśniące czystością lustro to jednocześnie świetny element dekoracyjny, który poprawia estetykę pomieszczeń i dodaje im głębi oraz najlepsza wizytówka naszej łazienki. Niestety, nasze wysiłki i nieustanne polerowanie niweczy tworząca się przy każdej kąpieli para wodna, czy wykorzystywane przez nas do codziennej pielęgnacji kosmetyki - zwłaszcza lakier do włosów - które zostawiają po sobie mało efektowne ślady. Podpowiadamy, jak przy użyciu sprawdzonych, często dziecinnie prostych metod, można skutecznie pozbyć się zalegającego na lustrach kurzu, brudu i pozostałości po preparatach kosmetycznych. Z opresji wybawią nas ocet, spirytus salicylowy, herbaciany napar, pasta do zębów, czy... pianka do golenia. Dowiedz się, jak wykorzystać ich nietypowe zastosowania.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak najszybciej wyczyścić lustro?

©123RF/PICSEL

Najprostszym, najszybszym i jednocześnie niewymagającym wysiłku sposobem na czyszczenie naszych łazienkowych luster jest bardzo staranne wytarcie go tuż po kąpieli, gdy pomieszczanie jest nagrzane i zalega w nim para. Wystarczy użyć w tym celu papierowego ręcznika czy miękkiej ściereczki, a następnie - dla uzyskania lepszego efektu - wypolerować powierzchnię lustra zmiętą gazetą albo nylonowymi rajstopami. Po zabrudzeniach nie będzie śladu.

Jak pozbyć się pary z lustra?

Jeśli chcesz skutecznie i na dłużej pozbyć się zalegającej na lustrze pary, wykorzystaj nietypowe właściwości pianki do golenia. Wystarczy jej niewielką ilość wetrzeć w taflę lustra, a następnie miękką ściereczką bardzo dokładnie wypolerować jego powierzchnię. Dzięki temu prostemu zabiegowi para nie powinna się pojawiać co najmniej przez kilka tygodni. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością nakładanej pianki, bo możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast wypolerować lustro, jeszcze bardziej go zabrudzić.

Jak czyścić lustro płynem na bazie amoniaku?

©123RF/PICSEL

Aby pozbyć się zalegającego kurzu oraz nieefektownych smug na lustrze możesz też użyć stworzonego na bazie amoniaku płynu. Jak go przygotować? Odmierz pół litra wody, dodaj do niego mydła, a następnie łyżkę amoniaku. Wszystkie składniki dokładnie połącz. Mieszankę przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj nim lustro i wyczyść jego powierzchnię papierowym ręcznikiem albo miękką ściereczką z mikrofibry. Opcjonalnie płyn można również wykorzystać do czyszczenia bezpośrednio namaczając w nim miękką szmatkę. Na koniec lustro starannie polerujemy, najlepiej zmiętą gazetą.

Jak wyczyścić lustro octem?

Do czyszczenia lustra możesz także wykorzystać - i to w dwojaki sposób - sprawdzony i niezawodny w kuchni - i jak się okazuje również w łazience - ocet. Wystarczy, że przelejesz go do butelki z atomizerem, spryskasz nim powierzchnię lustra, a następnie wyczyścisz papierowym ręcznikiem. Dopełnieniem czynności czyszczenia jest oczywiście polerowanie.

Ocet możesz również połączyć z wodą, dodać do niego odrobinę płynu do mycia naczyń i przygotowanym płynem spryskać powierzchnię lustra, a następnie ją wypolerować. Dzięki temu prostemu zabiegowi twoje lustro znów będzie błyszczeć.

Jak czyścić lustro naparem z herbaty?

©123RF/PICSEL

Czy wierz, że twoje lustro będzie lśniło jak nigdy, jeśli wykorzystasz do czyszczenia napar z herbaty? Wystarczy, że zaparzysz mocną herbatę, schłodzisz ją, a następnie przelejesz do butelki z atomizerem, spryskasz nim powierzchnię lustra i dokładnie wyczyścisz papierowym ręcznikiem lub miękką ściereczką z mikrofibry.

Jak czyścić lustro spirytusem salicylowym?

Jeśli z kolei na twoim lustrze pojawiły się nieefektowne ślady po lakierze do włosów, użyj do czyszczenia spirytusu salicylowego. Spryskaj nim powierzchnię i dokładnie oczyść ją miękką ściereczką z mikrofibry, a następnie wypoleruj. Odzyska dawny blask.

Jak czyścić lustro pastą żelową?

Do czyszczenia lustra, zwłaszcza w celu pozbycia się z niego pary, można wykorzystać też żelową pastę do mycia zębów. Wystarczy na szklanej powierzchni rozsmarować niewielką jej ilość, a następnie dokładnie wytrzeć miękką szmatką lub papierowym ręcznikiem. Na koniec oczywiście warto wypolerować lustro.

Ściereczek z mikrofibry nie pierz w proszku

art
©123RF/PICSEL

Na koniec kilka złotych rad w sprawie czyszczenia luster i odpowiedniego przygotowania się do tej czynności.

Przede wszystkim pamiętaj, żeby zabrudzonych, wykorzystywanych do polerowania luster czy okien ściereczek z mikrofibry nie prać w wodzie połączonej z detergentami. Te ostatnie wpływają na budowę włókien materiału i sprawiają, że traci on swoje możliwości czyszczące. Wystarczy wypłukać je w samej wodzie.

W zastępstwie szmatek z mikrofibry przeznaczonych do mycia i polerowania okien można wykorzystać starą pieluchę tetrową, która nie pozostawia po sobie śladów. Sprawdzi się równie dobrze.

Jak pozbyć się smug na lustrze?

Bardzo istotny jest nie tylko wybór ściereczki do czyszczenia, ale także to, czym polerujesz lustra. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku zmięte w kule gazety lub stare rajstopy nylonowe. Pamiętaj tylko, że gazety powinny być miękkie. W przeciwnym wypadku na powierzchni lustra będą się tworzyć mikrorysy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas