Czym czyścić pralkę?

Pralka należy do urządzeń, o które trzeba dbać z wyjątkową starannością. Osadzające się w jej wnętrzu kamień i osady znacznie przyspieszają proces niszczenia sprzętu, generują większe ryzyko awarii i powodują tworzenie się pleśni i nieprzyjemnego zapachu, który przenika do naszych ubrań. W jaki sposób i z użyciem jakich środków najlepiej czyścić pralkę, aby nie niszczyła odzieży i służyła nam przez lata? Okazuje się, że naturalnych metod jest co najmniej kilka. Podpowiadamy, jak wykorzystać w tym celu kwasek cytrynowy, ocet i sodę oczyszczoną.

Oczyszczaj pralkę z osadów
Oczyszczaj pralkę z osadów ©123RF/PICSEL

Kwasek cytrynowy i ocet

Zadbaj też o dozowniki 123RF
©123RF/PICSEL

Kamienia i rozmaitych osadów z pralki można się skutecznie pozbyć, korzystając z naturalnych środków, które z pewnością znajdziemy w każdym domu. Mowa oczywiście o occie spirytusowym i kwasku cytrynowym. Wystarczy wlać do pustego bębna pralki dwa litry octu, wsypać do niego dwa opakowania kwasku cytrynowego, a następnie nastawić sprzęt na cały cykl prania w maksymalnej temperaturze. Odkamienianiu należy poddać także dozowniki na proszek i płyn do prania. Należy wlać do nich dwie szklanki octu, wsypać dwa opakowania kwasku cytrynowego i na koniec ustawić cały cykl prania w maksymalnej temperaturze.

Soda oczyszczona

Kwasek cytrynowy może również zastąpić soda oczyszczona. Wystarczy wsypać 3/4 szklanki specyfiku do zbiornika na proszek, a następnie nastawić pranie na 90 stopni Celsjusza. Ta prosta metoda pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu.

Czym czyścić bęben pralki?

Regularnie czyść filtr
©123RF/PICSEL

Aby starannie oczyścić bęben pralki warto przygotować mieszankę na bazie sody oczyszczonej i octu (10 łyżek octu mieszamy z sodą oczyszczoną tak, by powstała papka), a następnie wyczyścić nią bardzo dokładnie - z użyciem miękkiej ściereczki albo gąbki - całe wnętrze sprzętu. Podczas zabiegu nie wolno zapomnieć o gumowych uszczelkach ani o szufladkach przeznaczonych na proszek oraz płyn do prania. Są one szczególnie narażone na powstawanie pleśni. Na koniec pralkę należy starannie osuszyć ściereczką, żeby nie zalegała w niej wilgoć. Jeśli urządzenie jest bardzo zabrudzone, mieszankę z sody oczyszczonej i octu należy rozprowadzić we wnętrzu pralki i pozwolić jej działać przez kilka godzin.

Jak usunąć pleśń z pralki?

Jeśli pleśń zdążyła mocno weżreć się w uszczelki, należy użyć mieszanki na bazie szklanki wybielacza i trzech litrów gorącej wody. Po połączeniu składników preparat trzeba wetrzeć w gumowe uszczelki, a następnie oczyścić je samą wodą i starannie osuszyć.

Regularnie oczyszczaj filtr pralki

Wyciągaj odzież tuż po praniu
©123RF/PICSEL

Każda pralka posiada filtr, który co tydzień należy oczyszczać z osadów i kamienia. Wystarczy po prostu wypłukać go pod bieżącą wodą. Dzięki temu prostemu zabiegowi pralka będzie działała lepiej i nie ulegnie awarii. Warto pamiętać, że w filtrze mogą znajdować się także pozostałości z nieopróżnionych kieszeni ubrań.

Czyść także dozowniki

Brudne dozowniki płynu do płukania i proszku do prania mogą być przyczyną spadku efektywności prania i brzydkiego zapachu. Dlatego należy je regularnie czyścić. Wystarczy wyjąć szufladę z dozownikami, lub, w przypadku pralki ładowanej od góry, półkę z dozownikami i przy użyciu zużytej szczoteczki do zębów oraz mieszanki sody oczyszczonej z niewielką ilością wody, dokładnie je wyczyścić.

Wentyluj pralkę

Należy też pamiętać o tym, aby zaraz po praniu wyciągać ubrania z bębna pralki i zostawiać uchylone drzwiczki. Ta metoda pozwoli zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w pralce, nie dopuszczając tym samym do jej zatęchnięcia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas