Czym myć podłogi?

Wcale nie musisz wydawać dużej ilości pieniędzy na specjalistyczne preparaty czyszczące, aby twoje podłogi lśniły czystością. Wystarczy, że do mycia powierzchni wykonanych z drewna użyjesz niezastąpionej herbaty, linoleum wypolerujesz mieszaniną wody i mleka, a do czyszczenia płytek wykorzystasz miksturę sporządzoną na bazie wody i octu. Poznaj inne - przetestowane przez sprytne panie domu - metody, a szybko się okaże, że sprzątanie stanie się przyjemnością i będziesz mogła przeglądać się w swojej podłodze jak w lustrze.

article cover
©123RF/PICSEL

Najważniejsze dobre rozpoznanie

©123RF/PICSEL

Każdy rodzaj podłogi wymaga zastosowania innej techniki pielęgnacji. Zatem zanim przystąpisz do sprzątania, zrób rozpoznanie, jakie domowe środki powinnaś mieć w zasięgu ręki. Zaopatrz się też w odpowiednie narzędzia, czyli miękkie szmatki, szczoteczki i gąbki. Praktyczny, wygodny i łatwy w obsłudze mop nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem.

Czym myć podłogi drewniane?

Podłogi wykonane z lakierowanego drewna nie są zbyt skomplikowane w pielęgnacji. Wystarczy regularnie przecierać je miękką, wilgotną szmatką lub szczotką z bawełnianą nakładką. Jeśli pojawią się na niej silniejsze zabrudzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do jej mycia wody połączonej z amoniakiem. Po kilku minutach będzie lśnić.

Do oczyszczania podłogi wykonanej z jasnego drewna użyj miękkiej szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie połączonej z mydłem. Pamiętaj, aby całą mytą powierzchnię starannie osuszyć, aby drewno nie ściemniało. Jeśli pojawią się uporczywe zabrudzenia, możesz się ich pozbyć stosując amoniak. Do litra wody dodaj łyżkę amoniaku i starannie połącz składniki. W mieszance zamocz szmatkę i starannie zmyj podłogę. Na koniec wytrzyj ją do sucha i nawoskuj odpowiednim preparatem.

Pamiętaj, że drewniane podłogi nielakierowane musisz regularnie konserwować. Doraźnie sprawdzi się pasta w płynie, ale co jakiś czas zalecane jest solidne pastowanie, połączone z dokładnym polerowaniem aż do uzyskania połysku. Jeśli chcesz pozbyć się starej warstwy pasty, sięgnij po terpentynę, wytrzyj podłogę do sucha, a następnie wypastuj podłogę od nowa.

Może cię to zaskoczy, ale do pielęgnacji drewnianej podłogi możesz też wykorzystać sprawdzoną w kuchni herbatę. Będzie lśnić.

Płytki ceramiczne lub kamionkowe

©123RF/PICSEL

Do mycia podłóg wykonanych z płytek ceramicznych lub kamionkowych najbardziej przyda się woda połączona z płynem do mycia naczyń i kilkoma kroplami środa nabłyszczającego. Zamocz w mieszance miękką szmatkę i starannie zmyj całą powierzchnię. Jeśli na podłodze pojawiły się silne zabrudzenia, do ich pozbycia się użyj gorącej wody połączonej z amoniakiem. (Na litr wody potrzebna jest łyżka amoniaku). Doskonale sprawdzi się w tym przypadku także gorąca woda połączona z octem spirytusowym (szklanka wody i pół szklanki octu) oraz woda połączona z denaturatem (2 łyżki denaturatu na szklankę wody).

Panele

Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków przeznaczonych do mycia paneli, ale równie dobrze możesz zrobić też własny. Wlej do wiaderka szklankę octu spirytusowego, szklankę wody, szklankę denaturatu i łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Składniki starannie połącz. Panele drewniane i laminowane najlepiej myć wilgotną szmatką, albo dobrze wyżętym, płaskim mopem. Pamiętaj, że jeśli regularnie dostaje się do nich woda, z czasem pojawiają się na nich nieefektowne wybrzuszenia.

Linoleum

©123RF/PICSEL

Do oczyszczania linoleum możesz wykorzystać, poza specjalne dedykowanymi środkami, szare mydło połączone z wodą. Jeśli pojawią się silne zabrudzenia, możesz sięgnąć po terpentynę. Smug pozbędziesz się, wykorzystując tradycyjną gumkę do mazania. Pamiętaj, aby przy pielęgnacji linoleum unikać preparatów zasadowych lub tych o właściwościach ściernych.

Przepis na domowy płyn do mycia podłóg

Składniki:

- 1 szklanka wody,

- 1 szklanka octu,

- 1 szklanka alkoholu izopropylowego,

- 2-3 krople bezzapachowego płynu do mycia naczyń,

- 10-15 kropli naturalnego olejku eterycznego,

- Butelka z atomizerem

Wodę, ocet i alkohol wlej do jednego naczynia i dokładnie wymieszaj. Następnie dodaj płyn do mycia naczyń i olejek eteryczny. Wszystkie składnie starannie połącz. Gotowy płyn przelej do butelki z atomizerem. Następnie odkurz podłogę i rozpyl na niej przyrządzony płyn. Całą powierzchnię oczyść miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Twoja podłoga szybko będzie lśnić!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas