Czyścimy podłogę na błysk!
Możesz umyć ją gotowym płynem lub… sięgnąć po nietypowe dodatki do wody. Różnica w wyglądzie podłogi będzie bardzo zauważalna!
Niezależnie od tego, co masz na podłodze, warto pamiętać o tych zasadach.
Częste zamiatanie: To ważne zwłaszcza wtedy, gdy podłogę kryje parkiet lub panele. Drobiny piasku mogą tworzyć w nich mikrorysy, w które wnika brud oraz woda. Podłoga może pęcznieć!
Mycie po pewnym czasie: Nie sięgaj po mopa od razu po odkurzeniu podłogi. Odczekaj ok. pół godziny, by unoszący się w powietrzu kurz opadł na dół. Wtedy zmyjesz go razem z brudem z podłogi.
Zadbaj o mopa: Po myciu podłogi starannie wypłucz go pod bieżącą gorącą wodą.
Płytki
Mogą lśnić jak lustro: Umyj je bardzo ciepłą wodą, w której rozpuściłaś 2 tabletki do zmywarki (zawierają środek nabłyszczający). Zastępstwo to woda z amoniakiem (2 łyżki/1l).
Dobry mop: Sprawdzi się tutaj płaski, z nakładką z mikrofibry. Możesz także użyć miotły, którą owiniesz gazą zwilżoną płynem czyszczącym.
Linoleum
Delikatne mycie: Łatwo jest zniszczyć wierzchnią warstwę takiej wykładziny. Szkodzą jej silne detergenty oraz ścieranie (szorowanie mleczkiem, ostrą szczotką). Lepiej przemywać ją wodą ze startym szarym mydłem. Woda musi być letnia.
Dodaj blasku: Linoleum będzie lśnić po przemyciu go wodą z mlekiem (1:1).
Panele
Usuń stare warstwy: Zacieki na podłodze mogą być efektem nadmiernego używania np. środków nabłyszczających. Trzeba kilkakrotne przemyć ją ciepłą wodą z octem (2 łyżki na 5 litrów).
Bariera dla kurzu: Panele myj ciepłą wodą z odrobiną płynu do naczyń. Dodaj też pół nakrętki płynu do płukania, a podłoga nie będzie przyciągać kurzu.
Parkiet
Dobry kierunek: Parkiet myj zawsze zgodnie z kierunkiem jego ułożenia, zaczynając od okna i kończąc przy wyjściu. Będziesz widzieć, czy na schnącej podłodze nie ma smug.
Odtłuszczanie: Na parkiecie nie powinien pozostawać tłusty film, bo będzie chłonął kurz. Myj więc go wodą z dodatkiem octu (2-3 łyżki na wiadro).