Czyszczenie nagrobka: Jak zrobić to prawidłowo?
Dzień Wszystkich Świętych to szczególny czas, który najczęściej spędzamy w rodzinnym gronie. Często już w połowie października porządkujemy przestrzeń na cmentarzach. Wiele osób zastanawia się wówczas, jak wyczyścić grób, by nie spowodować uszkodzeń powierzchni. Czyszczenie nagrobka rzeczywiście wymaga wcześniejszego przygotowania. O czym warto pamiętać?
Chociaż Dzień Wszystkich Świętych obchodzimy na początku listopada, często już w październiku odwiedzamy miejsca spoczynku naszych bliskich. Chcemy, by nagrobki prezentowały się jak najlepiej, ponieważ to świadczy o szacunku do zmarłych. Jak czyścić groby, by nie spowodować uszkodzeń? To zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały wykonane. Warto jednak pamiętać o jeszcze kilku ważnych kwestiach.
Czyszczenie grobu: Od tego warto zacząć
Czyszczenie nagrobka powinniśmy zacząć od uporządkowania przestrzeni znajdującej się wokół niego. Na początku należy ściągnąć z płyty nagrobnej wszelkie dekoracje i miękką szczotką zmieść pożółkłe liście lub inne zanieczyszczenia, które mogłyby przeszkadzać podczas mycia. W dalszej kolejności możemy przejść do czyszczenia. Co czyścimy? Na grobach znajdują się zazwyczaj mało estetyczne ślady deszczu lub parafinowe "plamy".
Czyszczenie nagrobka: kamień czy lastryko?
Aby wyczyścić nagrobek i nie uszkodzić jego powierzchni, musimy rozpoznać materiał, z którego został wykonany. To bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie materiały są tak samo twarde i odporne na zarysowania. Niektóre - takie jak piaskowiec - wymagają wyjątkowej delikatności. Inne - na przykład popularne lastryko - można bez przeszkód szorować szczotką.
Pomniki w Polsce najczęściej wykonuje się z kamieni naturalnych lub lastryka, czyli połączenia cementu i małych kamyczków. Kiedyś na cmentarzach królowało właśnie lastryko, jednak nowsze groby wykonywane są zazwyczaj z granitu, marmuru lub piaskowca, a więc kamieni naturalnych, które są o wiele bardziej praktyczne. Cechuje je trwałość. Są również znacznie łatwiejsze w utrzymaniu.
Jak wyczyścić nagrobek z granitu?
Obecnie większość nagrobków wykonuje się z granitu. Jest to materiał wyjątkowo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Granit jest gładki i często ma matowo-błyszczące wykończenie. Prezentuje się bardzo elegancko.
Grób wykonany z granitu najlepiej jest czyścić za pomocą miękkiej szmatki z mikrofibry. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie uszkodzimy płyty. W przypadku granitowego pomnika nie zaleca się stosowania szczotek - zwłaszcza tych z ostrym włosem. Mogą spowodować trwałe uszkodzenia nawierzchni w postaci rys i widocznych przetarć.
Granit najlepiej jest czyścić używając letniej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Po specyfiki należy sięgnąć w ostateczności i wybierać te dedykowane granitowym nawierzchniom. Jeśli brud nie chce ustąpić, można do wody dodać odrobinę octu. Ten domowy sposób zazwyczaj niweluje uciążliwe plamy po parafinie.
Czyszczenie nagrobka z marmuru: o tym musisz wiedzieć
Marmur to kamień, który prezentuje się wyjątkowo okazale. Jest mniej twardy niż granit, jednak często stosuje się go do produkcji płyt nagrobkowych i pomników. Marmur również należy myć jedynie wodą oraz płynem do naczyń. Wszelkiego rodzaju szczotki są niewłaściwym wyborem.
Marmur to kamień, który wchłania wodę. Należy więc dokładnie wytrzeć go szmatką wykonaną z miękkiego materiału lub wyprawionej, cienkiej skóry, zwanej również irchą. Pomocne jest także zaimpregnowanie kamienia.
Grób z marmuru po pewnym czasie może zrobić się matowy. Wówczas dobrze jest przywrócić mu dawny blask, używając w tym celu dedykowanych środków nabłyszczających.
Na polskich cmentarzach wyjątkowo rzadko widuje się groby wykonane z piaskowca. To kamień trudny w utrzymaniu, który wymaga odpowiedniego traktowania. Jest znacznie mniej twardy od granitu, a nawet od marmuru, w żadnym razie nie wolno sczyścić go szczotkami z ostrym włosiem. Popularne środki z dodatkiem kwasów również mogą uszkodzić delikatny piaskowiec.
Pomniki należy regularnie konserwować, używając dedykowanych specyfików. Wówczas będą długo prezentować się schludnie. O konserwacji dobrze jest pomyśleć kilka tygodni przed dniem Wszystkich Świętych.
Jak wyczyścić nagrobek z lastryko?
Lastryko to materiał, który powstaje z połączenia cementu oraz małych kamyczków. Proces powstawania lastryko sprawia, że grobowce z niego wykonane charakteryzuje nieregularna struktura. Chropowata powierzchnia wymaga zupełnie innej pielęgnacji niż gładki kamień. Nagrobek z lastryko znacznie trudniej jest utrzymać w dobrym stanie. Trzeba regularnie go czyścić, ponieważ brud zagłębia się w nierównościach, a wilgoć sprawia, że maleńkie kamyczki mogą się kruszyć. Po dłuższym czasie bez czyszczenia na grobie z lastryko mogą pojawić się: mech, grzyby czy nawet pleśń.
Aby przed dniem Wszystkich Świętych wyczyścić nagrobek z lastryko, należy zaopatrzyć się w szczotkę, wodę i odpowiedni detergent. W tym przypadku ścierka nie zda egzaminu, ponieważ nie wydobędzie brudu z chropowatej powierzchni płyty. Nagrobek możemy wyszorować, bez obaw o to, że szczotka zarysuje powierzchnię.
Groby wykonane z lastryko możemy czyścić wodą z płynem do naczyń, jednak w przypadku mocniejszych zabrudzeń przydadzą się również inne specyfiki. W tym przypadku nie musimy szukać detergentów dedykowanych do konkretnej powierzchni. Preparat, który zazwyczaj używamy do czyszczenia zabrudzonych powierzchni w domu, powinien się sprawdzić.
Czyszczenie nagrobków: tego nie warto robić!
Podczas czyszczenia nagrobków powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Chociaż większość z nas chce, by groby w dniu Wszystkich Świętych prezentowały się nienagannie, codzienne szorowanie nie będzie dobrym pomysłem - zwłaszcza w przypadku marmuru, który ma skłonność do matowienia. Zanim wykosztujemy się na drogie specyfiki, powinniśmy sprawdzić, jak działają domowe sposoby, ponieważ to one zazwyczaj najlepiej radzą sobie z czyszczeniem grobów naszych bliskich.
***
Przeczytaj również:
Co oznaczają cyfry na termostacie kaloryfera? Wyjaśniamy!
Zobacz również: