Dlaczego aloes żółknie? Reaguj od razu, inaczej skończy marnie

Aloes w domu to bardzo przyjemny dla oka sukulent. Wiele osób decyduje się na jego uprawę z bardziej praktycznych względów – miąższ pozyskiwany z rośliny ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Niezależnie od tego, jakie plany snujesz względem dekoracyjnego okazu, musisz przestrzegać najważniejszych zasad jego pielęgnacji. Zachodzisz w głowę, dlaczego aloes robi się żółty? Czas przyjrzeć się zabiegom, którym poddajesz swoje rośliny doniczkowe.

Jak dbać o aloes w mieszkaniu?
Jak dbać o aloes w mieszkaniu?123RF/PICSEL

Dlaczego aloes zmienia kolor?

By właściwie pielęgnować aloes w domu, trzeba dowiedzieć się co nieco na temat jego specyfiki. Roślina pochodzi z terenów Afryki i Azji Mniejszej. Jest więc rośliną lubiącą ciepło i posiada zdolność do magazynowania wody na wypadek długich okresów suszy.

Decydując się na jego uprawę, trzeba postarać się w jak największym stopniu odtworzyć warunki, do których przywykł w swoim naturalnym środowisku. Błędy w tej dziedzinie skutkują zahamowaniem wzrostu, utratą jędrności oraz zmianą koloru dotychczas mięsistych i intensywnie zielonych liści.

Domowy żel aloesowy - jak go zrobić?Interia DIY

Dlaczego aloes żółknie? Winne są błędy w podlewaniu

Nadgorliwość w podlewaniu nie jest wskazana, gdy mowa o uprawie aloesu w doniczce. Zdecydowanie łatwiej jest uratować przesuszoną roślinę niż okaz, który został przelany. Mimo wszystko obie te sytuacje doprowadzają do tego, że aloes żółknie. Przyjrzyj mu się uważnie, a bez trudu zdiagnozujesz naturę problemu.

  • Jeśli liście stają się żółte, a do tego zaczynają się marszczyć i zwijać, roślinie brakuje wody. Co prawda sukulenty są w stanie długo wytrzymać bez podlewania, ale i one mają pewne granice, których przekroczenie skutkuje pogarszającą się formą. W takim wypadku należy dość obficie podlać aloes.
  • Jeśli zauważysz, że liście aloesu robią się żółte od podstawy i zaczynają opadać, jest to sygnał przelania rośliny. W tym przypadku konieczne będzie przesadzenie aloesu do świeżej i suchej gleby. Tak zmniejszysz ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Przy okazji przyjrzyj się korzeniom i usuń części, które noszą ślady gnicia.
Zatroszcz się umiejętnie o aloes, a będzie dorodny przez lata
Zatroszcz się umiejętnie o aloes, a będzie dorodny przez lata123RF/PICSEL

Ziemia do sukulentów: W takich warunkach aloes rozwinie się jak marzenie

Skoro poruszyliśmy temat przesadzania aloesu, warto przypomnieć, jaką ziemię lubi najbardziej. Podłoże nie musi być bardzo żyzne - w końcu roślina jest w stanie rozwijać się w warunkach pustynnych. Możesz zdecydować się na uniwersalną ziemię dedykowaną sukulentom i kaktusom.

By jednak stała się bardziej przepuszczalna, dodaj odrobinę perlitu i grubego piasku. Doniczka z aloesem musi mieć otwory drenażowe, by nadmiar wody mógł być swobodnie usuwany.

Dlaczego aloes żółknie? Być może jest mu zimno

Jako roślina ciepłolubna, aloes najlepiej rozwija się w temperaturze mieszczącej się w przedziale 24-26°C. Odrobinę niższe wartości nie wpływają na pogorszenie jego kondycji - może to jednak spowalniać wzrost.

Przebarwianiem liści będzie jednak reagować na gwałtowne spadki temperatury. Jeśli stojący na parapecie aloes robi się żółty, sprawdź swoje okna. Może się okazać, że są nieszczelne, a chłód wpadający przez szpary jest powodem pogarszającego się stanu rośliny. Konieczna będzie zmiana lokalizacji.

Stanowisko dla aloesu w doniczce

Pustynny krajobraz, z jakim kojarzy nam się roślina w naturze, może wskazywać na to, że im więcej słońca, tym lepiej. To nie do końca prawda. Aloes często rośnie w delikatnym cieniu pustynnych głazów. Jeśli będzie stać w pełnym słońcu tuż przy szybie, dojdzie nie tylko do żółknięcia i brązowienia liści, ale też ich trwałego poparzenia.

Obserwuj uważnie swoje rośliny doniczkowe, by w porę reagować na niepokojące sygnały
Obserwuj uważnie swoje rośliny doniczkowe, by w porę reagować na niepokojące sygnały123RF/PICSEL

Nie jest to powód, dla którego doniczkę należy przenieść w ciemny kąt. Niedobory światła skutkują problemami z prawidłowym przeprowadzeniem procesu fotosyntezy. Zatem, gdzie postawić aloes w domu? Latem z powodzeniem można umieścić go na tarasie albo balkonie. W domu natomiast wybieraj ekspozycję południową lub wschodnią.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas