Dlaczego kalanchoe nie kwitnie? Błędy, które doprowadzają roślinę do ruiny

Kalanchoe blossfeldiana to sukulent, którego obecność w domu doceniamy zwłaszcza w zimowych miesiącach. Właśnie wtedy obsypuje się kolorowymi kwiatami, a barwne akcenty o tej porze roku są na wagę złota. Roślinę często poleca się dla początkujących, lecz nie należy lekceważyć zasad jej pielęgnacji. Bez podstawowej wiedzy nie będzie dorodna i zacznie mizernieć. Z niepokojem obserwujesz, że kalanchoe nie kwitnie? Sprawdź przyczyny.

Poznaj tajniki dbania o kalanchoe
Poznaj tajniki dbania o kalanchoe123RF/PICSEL

Na co zwrócić uwagę, kupując kalanchoe?

Roślina charakteryzuje się mięsistymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jednak to kwiaty są jej najbardziej dekoracyjnym elementem, zapewniającym kalanchoe dużą popularność. Występują w różnych kolorach - od białego, przez żółć i pomarańcz, aż do różu i czerwieni. Rosną dość gęsto, tworząc kwiatostany o kształcie baldacha.

Kalanchoe kupić można w centrach ogrodniczych, kwiaciarniach i marketach. Efektowny wygląd zachęca do zakupów, lecz przed ostateczną decyzją i wyciągnięciem portfela, należy dokładnie przyjrzeć się konkretnemu okazowi. Jak wybrać kalanchoe w sklepie? Postaw na rośliny, w przypadku których tylko połowa kwiatów jest w pełni rozwinięta i wybarwiona. W domowych warunkach najdłużej zachowają atrakcyjny wygląd. Zrezygnuj z kupna roślin, których część kwiatów przekwitła - czasy ich świetności już przeminęły.

Kalanchoe - roślina dnia krótkiego

By odpowiednio zadbać o ten kwiat doniczkowy, należy dowiedzieć się nieco na temat jego specyfiki. Kalanchoe kwitnienie rozpoczyna dopiero w momencie, gdy dzień trwa krócej niż 10 godzin. Dlatego właśnie króluje w mieszkaniach jesienią i zimą. Zwykle kwiaty najbardziej okazałe są od listopada do lutego. Jednak warunkiem jest wcześniejsze zacienianie kalanchoe.

Do tego zadania należy przystąpić w październiku, a cały proces powinien trwać około sześciu tygodniu. Na czym dokładnie polega? W godzinach popołudniowych zakrywamy roślinę kartonem lub plastikowym (nieprzezroczystym!) pojemnikiem. Osłonę zdejmujemy dopiero o ósmej rano. Dzięki temu już na początku grudnia zaczną pojawiać się upragnione kwiaty.

Dlaczego kalanchoe nie kwitnie? Winne może być stanowisko

Choć roślina jesienią wymaga umiejętnego zacieniania, jednocześnie należy do okazów, które na co dzień lubią rozproszone światło. Najlepiej, jeśli swobodny dostęp do niego kalanchoe ma w pierwszej połowie dnia. Z tego względu zaleca się wybierać stanowisko przy oknie od strony wschodniej. Dopuszczalna jest również ekspozycja południowa.

Niedobory światła w przypadku kalanchoe skutkują bladym kolorem liści, drobnymi i słabymi pędami oraz brakiem kwitnienia.

Niech wybór stanowiska dla kalanchoe nie będzie dziełem przypadku
Niech wybór stanowiska dla kalanchoe nie będzie dziełem przypadku123RF/PICSEL

Podlewanie kalanchoe: Nadmiar wody szkodzi!

Problemy w uprawie kalanchoe często wynikają z nieumiejętnego podlewania. Choć czynność ta wydaje się najbardziej prozaiczna, łatwo o błędy. Jako sukulent kalanchoe lepiej znosi chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody. Wilgoć zalegająca w doniczce doprowadza do gnicia korzeni - bez zdrowego fundamentu roślina nie jest w stanie kwitnąć.

Jak często podlewać kalanchoe? To zależy od stanu ziemi w doniczce. Wodę dostarczaj, dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Latem zazwyczaj wystarczy podlewać okaz co pięć dni, w zimie jeden raz na półtora tygodnia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas