Dlaczego kwiaty doniczkowe marnieją i zrzucają liście zimą?
Zima dla niektórych gatunków kwiatów doniczkowych jest szczególnie trudna do przetrwania. Zwłaszcza wtedy wymagają one troskliwej opieki. Nie każda roślina jest w stanie znieść zmieniające się warunki pogodowe za oknem. Oprócz tego, w tym czasie kwiaty podatne są na atak szkodników i różnego rodzaju chorób. Wszystko to może sprawić, że rośliny zaczną usychać, więdnąć lub zrzucać liście. Jak sobie radzić z tymi problemami? Poniżej podpowiadamy.
Rośliny doniczkowe zimą
Istnieje kilka czynników wpływających na złą kondycję roślin domowych w okresie zimowym. Przyczynia się do tego m.in. niedobór światła, wysoka temperatura czy zła wilgotność powietrza. Co można zrobić w takim przypadku? Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z tymi problemami. Odpowiednia opieka pomoże im w przetrwaniu okresu spoczynku, aby na wiosnę znów pięknie zakwitły.
Za niska wilgotność powietrza
Do prawidłowego wzrostu rośliny potrzebują odpowiedniej wilgotności powietrza. W zimie w mieszkaniu powietrze jest suche. Kwiaty w tym czasie wyparowują więcej wody z liści, dlatego pamiętaj o częstszym podlewaniu. Niska wilgotność sprawia, że wierzchołki liści niektórych gatunków roślin zasychają. Częste zraszanie roślin przyczyni się do poprawy ich kondycji. Używaj do tego miękkiej, przefiltrowanej wody. Kolejnym sposobem jest ustawianie doniczki na podstawkach wypełnionych żwirem i wodą. Parująca ciecz zwiększa wilgotność powietrza wkoło rośliny.
Zła temperatura otoczenia
Niektóre rośliny (np. figi i kwiaty cebule) pozostają w okresie spoczynku przez okres 3-4 miesięcy. W tym czasie zrzucają liście i przestają kwitnąć. Prawdziwą sztuką jest stworzenie warunków naturalnych roślinom, szczególnie w okresie zimowym. Po pierwsze pamiętaj, aby kwiaty trzymać z daleka od źródła ciepła - kaloryferów, pieców oraz grzejników. Liście mogą ulec poparzeniu, zbrązowieć i opaść. Dobrym rozwiązaniem są specjalne podkładki, które izolują kwiaty od źródła ciepła, bądź nieco szerszy parapet.
Drugą sprawą jest dopasowanie doniczki. Woda znacznie szybciej wyparuje z ceramicznego pojemnika, niż wykonanego z tworzywa sztucznego. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości od szyby. Kwiaty, które stykają się z szybą - marzną. Wietrząc pomieszczenie narażasz kwiaty na różne niedogodności. Wcześniej zdejmij je z parapetu i dopiero uchyl okno. Dokładnie uszczelnione okna ochronią rośliny przez zmarznięciem. Przeciągi powodują powstawanie przebarwień na roślinach, rozwój chorób, a nawet śmierć kwiatów.
Mało światła słonecznego
Jeśli zauważysz, że twoim roślinom zaczyna brakować światła, ustaw je na parapecie od strony wschodniej lub południowej. Niedostateczna ilość promieni słonecznych powoduje, że kwiaty zrzucają liście i usychają. Zimą ilość światła maleje kilkakrotnie, dlatego należy wtedy szczególnie zadbać o odpowiednie warunki dla rośliny. Większe zapotrzebowanie na światło mają rośliny kwitnące.
Szkodniki i choroby roślin doniczkowych
Rośliny narażone są na atak szkodników i chorób przez cały rok, także zimą. Powodem jest znaczne osłabienie oraz gorsza kondycja rośliny. Najczęściej spotykanymi chorobami są - sadzaki, plamistość liści czy szara pleśń. A jakie szkodniki najbardziej lubią rośliny? Są to mszyce, wełnowce, tarczniki, mączliki i przędziorki.
Zdecydowanie zima nie jest najlepszą porą roku dla roślin domowych. Jednak, jeśli odpowiednio zadbasz o ich kondycję i pielęgnację, przetrwają porę zimową bez trudu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami.