Dlaczego paprotka usycha?

Paproć jest popularną rośliną trzymaną w domach. Sławę zdobyła dzięki swoim niebanalnym właściwościom, bowiem pochłania szkodliwe substancje z powietrza. Roślina jest dość wybredna, dlatego wymaga szczególnej troski. Poniżej podpowiadamy, dlaczego paprotka usycha oraz jak temu zapobiegać.

Paproć wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz troski
Paproć wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz troski123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o paproci?

To roślina, która w naturze występuje w lasach tropikalnych. Spotkać ją można na południowych obszarach Ameryki Północnej i w północnej części Ameryki Południowej. Paprotka ma podłużne liście i jasno-zielny odcień. Roślina ta jest chętnie trzymana w domu, a wynika to z jej nietuzinkowych właściwości. Paprotka pochłania formaldehyd z powietrza, a ponadto produkuje tlen. Świetnie nadaje się do sypialni, ponieważ podnosi wilgotność powietrza.

Paprotka: Powody usychania

Paprotka może usychać przez niewłaściwą pielęgnację
Paprotka może usychać przez niewłaściwą pielęgnację123RF/PICSEL

Jest kilka przyczyn, dlaczego paproć, szczególnie ta trzymana w warunkach domowych, może usychać. Jak poradzić sobie z problemem? Na początku trzeba ustalić, co mogło stać się przyczyną pogorszenia kondycji rośliny. Profilaktycznie można przyciąć obeschnięte fragmenty liści. Dzięki temu paproć szybciej się zregeneruje. Poniżej podajemy kilka powodów, dla których paprotka nagle zaczyna usychać.

Nieodpowiednie miejsce

Jeśli paproć narażona jest na zbyt wiele promieni słonecznych, niestety w konsekwencji jej liście uschną. Zbyt intensywne nasłonecznienie doprowadza do poparzenia liści, które z czasem zaczynają się kruszyć. Co należy zrobić w takim przypadku? Znaleźć dla rośliny miejsce lekko zacienione, do którego nie będzie docierać tak mocne słońce.

Rzadkie podlewanie i nawożenie

Paprotka jest rośliną, która potrzebuje systematycznego nawadniania. Ponadto ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. Warto też zadbać o dodatkowe nawożenie rośliny za pomocą specjalnych oprysków - jeśli zaniedba się ten ważny aspekt pielęgnacyjny, roślina może zacząć usychać.

Paproć wymaga odpowiedniej wilgotności. Aby to zapewnić, należy regularnie zraszać jej liście. Dzięki temu zachowa świeży wygląd, a jej kondycja będzie dobra. Dla zapewnienia dostatecznej wilgotności w pomieszczeniu, w którym znajdują się rośliny, warto postawić nawilżacz powietrza.

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich Interia.tv

Zbyt częste przesadzanie

Jeśli paprotka jest zbyt często przesadzana, może doprowadzić to do jej nagłego osłabienia, a w konsekwencji do usychania liści. Roślinę tą powinno przesadzać się w okresie wiosennym i dopiero w momencie, gdy obecna doniczka hamuje dalszy wzrost rośliny. Paproć lubi mieć mało miejsca w doniczce, dlatego podczas przesadzania należy dobrać odpowiednio jej rozmiar. Samo przesadzenie nie jest czynnością trudną, ale należy robić to w odpowiedni sposób. Najpierw należy podlać paproć obficie wodą, aby korzenie rozluźniły się. W taki sposób można bezpiecznie wysunąć paprotkę z donicy. Następnie można przełożyć roślinę do nowego miejsca i zadbać o jej optymalną wilgotność.

Czy warto trzymać w domu paproć?

Paproć jest rośliną, która przynosi wiele korzyści dla ich posiadaczy. Oczyszcza powietrze, co bardzo dobrze wpływa na układ oddechowy. Ponadto paprotka jonizuje powietrze. Co to oznacza? Odpowiednia ilość jonów ujemnych oraz dodatnich sprawia, że ludzki organizm czuje się bardziej zrelaksowany. Ponadto roślina ta może stanowić element dekoracji każdego wnętrza.