Dlaczego pieniążek gubi liście?
Pilea peperomiowata, nazywana też często pieniążkiem, to chętnie kupowana roślina, która po latach zapomnienia odzyskała popularność. Chociaż pieniążek nie jest trudny w uprawie, takie zjawiska jak zasychanie i gubienie liści mogą budzić niepokój. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Jak pielęgnować pieniążka, aby pięknie rósł? Jakie wymagania ma ta roślina?
Spis treści:
Pieniążek - hit skandynawskiego stylu
Pieniążek trafił do Europy z Chin w latach 40. ubiegłego wieku i szybko zyskał popularność ze względu na oryginalną formę i niewielkie wymagania. Również w Polsce w czasach PRL-u zdobił wiele parapetów. W późniejszym czasie roślina została zapomniana i wróciła do łask na fali popularności stylu skandynawskiego. Bez trudu dostrzeżemy ją na wielu zdjęciach przedstawiających wnętrza zaaranżowane właśnie w tym stylu.
Sprawdź: Jak rozmnożyć pieniążka?
Pieniążek. Jak wygląda?
To niewielka roślina o mięsistych błyszczących i okrągłych liściach, które kształtem przypominają monetę. To właśnie im pieniążek zawdzięcza swoją obiegową nazwę. Roślina dorasta do 30-40 cm, a z czasem jej łodyga drewnieje. W domowych warunkach pieniążek kwitnie bardzo rzadko.
Jak pielęgnować pieniążka? Stanowisko, podlewanie, gleba, nawożenie
To roślina łatwa w uprawie, z którą poradzi sobie nawet osoba o niewielkim doświadczeniu. Wymaga słonecznego stanowiska, jednak światło powinno być rozproszone. Promienie słoneczne padające bezpośrednio na liście mogą je uszkodzić.
Pieniążek lubi przepuszczalne podłoże z dobrym drenażem. Uniwersalna ziemia do kwiatów będzie idealnym rozwiązaniem. Na dno doniczki dobrze jest wysypać garść keramzytu, kamyczków lub fragmentów potłuczonej glinianej doniczki.
Doniczka powinna mieć w dnie dziurki, przez które może odpływać woda i być rozmiarem dopasowana do wielkości rośliny. W zbyt dużej doniczce pieniążek nie będzie czuł się dobrze.
Pilea wymaga wilgotnej gleby, ale nie znosi zalewania. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Najlepiej podlewać ją raz, dwa razy w tygodniu, pamiętając o wylaniu namiaru wody z podstawki. Pieniążek dobrze zniesie chwilowe przesuszenie, jednak najlepiej będzie się czuł, jeśli ziemia będzie cały czas lekko wilgotna.
Od wiosny do jesieni warto co dwa tygodnie zastosować zasilanie nawozem do roślin zielonych.
Pilea peperomiowata, pieniążek - wymagania:
- Jasne stanowisko, rozproszone światło
- Temperatura pokojowa
- Gleba przepuszczalna, żyzna, wilgotna
- Regularne podlewanie, znosi lekkie przesuszenie
- Nawożenie w okresie wegetacyjnym co dwa tygodnie
- Lubi spryskiwanie wodą
Dlaczego pieniążek gubi liście?
Pilea najczęściej trafia do naszych domów jako młoda roślina mająca postać uroczej rozetki. W miarę wzrostu rośliny, dolne liście zasychają i opadają, a łodyga drewnieje i zaczyna przypominać pień małego drzewka. Warto wtedy zapewnić pieniążkowi drewnianą lub bambusową podpórkę. Zasychanie i gubienie liści budzi niepokój w osobach, które mają niewielkie doświadczenie w uprawie tej rośliny. Jest to jednak całkowicie naturalne zjawisko. Kiedy roślina wydaje nowe liście, część starych porostu zasycha. Jednak jeśli liście czernieją lub brązowieją, mamy powody do zmartwień.
Pieniążek. Choroby i szkodniki
Czernienie liści pieniążka może oznaczać, że temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska (poniżej 16 st. C). Roślina najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej.
Brązowienie liści, skręcanie pojawienie się szarego lub białego nalotu świadczy o tym, że roślinę poraziły choroby grzybowe. Zakażone liście należy usunąć, a samą roślinę poddać opryskowi odpowiednim preparatem.
Pieniążek może też zostać zaatakowany przez przędziorki, wełnowce lub mszyce. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji, gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche. Również w tej sytuacji warto zastosować odpowiedni oprysk lub zwalczać szkodniki domowymi metodami.
***