Dlaczego róże nie rosną? Poznaj główne błędy w podlewaniu, nawożeniu i podcinaniu

Róże to popularne rośliny występujące w różnych odmianach i kolorach. Co jednak zrobić, gdy nie chcą obficie kwitnąć? Sprawdź, czego nie lubią róże, jeśli chodzi o podlewanie, nawożenie i przycinanie. Unikając tych błędów, zyskasz piękne kwiaty w swoim ogrodzie.

Jakie są błędy w uprawie róż?
Jakie są błędy w uprawie róż?123RF/PICSEL

Róże to jedne z najpopularniejszych roślin, które sadzimy w ogrodzie. Kwiaty te są rodzajem krzewów należących do rodziny różowatych, występuje ok. 200 gatunków róż dziko rosnących i ok. 20 tysięcy odmian szlachetnych.

Róże występują jako krzewy i pnącza o pachnących kwiatach, zapylanych przez owady. Kwiaty te znalazły zastosowanie w medycynie, w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym. Róże jednak najczęściej są ozdobą ogrodów. Co zatem zrobić, aby róże rosły bujnie? Jakich błędów powinniśmy unikać?

Czego nie lubią róże?

Róże będą bujnie rosły, jeśli dowiemy się, czego tak naprawdę nie lubią. Przy pielęgnacji róż unikajmy:

  • zacienionego i podmokłego stanowiska;
  • suchego powietrza;
  • gwałtownych zmian temperatury i silnych podmuchów wiatru;
  • ubogiego podłoża.

Pamiętajmy również, że róże nie lubią sąsiedztwa wysokich drzew, krzewów czy bylin. Sadźmy je w towarzystwie niskich roślin, aby nie musiały konkurować z nimi o słońce, wodę i składniki pokarmowe.

Przycinanie pędów róż pozwala na zawiązanie się nowych kwiatostanów
Przycinanie pędów róż pozwala na zawiązanie się nowych kwiatostanów123RF/PICSEL

Błędy w podlewaniu róż

Głównym błędem w podlewaniu róż jest ich nawadnianie metodą "od góry", czyli wodą płynącą do korzeni po łodydze i liściach. Nie powinniśmy również zraszać róż, ponieważ możemy doprowadzić do choroby grzybowej tych roślin tj. mączniak prawdziwy, czarna plamistość lub rdza.

Dużym błędem w podlewaniu róż jest nawadnianie ich liści, szczególnie w trakcie słonecznej pogody. Możemy przyczynić się do poparzenia liści, nawet przez zraszanie w upały. Właśnie dlatego najlepiej podlewać te kwiaty rano lub wieczorem. Pamiętajmy, aby kierować wodę bezpośrednio pod roślinę.

Błędy w nawożeniu róż

Jednym z błędów w nawożeniu róż jest nadmiar nawozów, które mogą wpłynąć negatywnie na roślinę. Przez zbytnie nawożenie gleba może stać się zasolona, dlatego ważne jest, aby przy tych czynnościach uwzględniać grupę róż, porę roku oraz parametry gleby.

Innym błędem w nawożeniu róż jest wybranie nieodpowiedniego podłoża. Rośliny te nie tolerują gleby o odczynie zasadowym lub kwaśnym. Do róż musimy wybierać ziemię o obojętnym pH. W przypadku róż ogrodowych pH powinno wynosić ok. 6,5. Przy takiej wartości zakwitną najobficiej.

Nieodpowiednia pora dostarczania nawozu to kolejny błąd w nawożeniu róż. Zbyt wczesne nawożenie przypada na marzec, natomiast we wrześniu czy październiku jest za późno na tę czynność. Ostatnie takie zabiegi należy wykonywać w lipcu.

Poznaj błędy w podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu róż
Poznaj błędy w podlewaniu, nawożeniu i przycinaniu róż123RF/PICSEL

Błędy w podcinaniu róż

Głównym błędem w podcinaniu róż jest nieodpowiednia pora. Rośliny te powinniśmy przycinać na wiosnę, nigdy w trakcie jesieni. Możemy oczywiście usuwać przekwitające kwiaty, co pozytywnie wpływa na wzrost tych nowych. Corocznie należy przycinać róże wielokwiatowe, wielkokwiatowe i pienne, resztę grup przycinamy rzadziej.

Kolejnym błędem w podcinaniu róż jest brak cięcia sanitarnego. Co to znaczy? Otóż zabieg ten polega na usuwaniu słabych, chorych, zaschniętych lub przemarzniętych pędów lub takich, które były uszkodzone mechanicznie albo przez szkodniki. W celu obfitego kwitnienia powinniśmy wykonać cięcie sanitarne na początku wiosny.

Błędem w podcinaniu róż jest również używanie tępego narzędzia do cięcia. Taki nienaostrzony sekator może spowodować więcej szkód aniżeli korzyści. Przez użycie tępego narzędzia możemy uszkodzić roślinę, a nawet zmiażdżyć jej pędy.

Kamienie pod róże - czy można obsypać róże kamieniami?

Kamienie pod róże nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Obsypywanie kamieniami zaleca się dla roślin, które lubią suche i ubogie podłoże. Nie należy do nich róża.

Róże obficie rosną w glebie o odczynie obojętnym, gdzie ziemia jest żyzna, lekka i przepuszczalna. Nie powinniśmy obsypać róż kamieniami, ponieważ na takim podłożu nie będą kwitły obficie.

CZYTAJ TAKŻE: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas