Dlaczego sansewieria zwija liście?

Sansewieria, znana również jako wężownica lub język teściowej, to jedna z najpopularniejszych roślin, jakie można spotkać w naszych domach. Jej przepiękne liście są nie tylko ozdobą naszych wnętrz, ale także oczyszczają je z trujących substancji. Niestety, pewne błędy sprawiają, że sansewieria marnieje w oczach i nie jest taka piękna, jakbyśmy sobie tego szczerze życzyli. Objawem jest pogorszona kondycja liści, np. kiedy się zwijają. Co trzeba zrobić? Na szczęście, roślina jest do odratowania, ale trzeba działać zdecydowanie. Co zrobić, kiedy sansewieria zwija liście? Przekonajmy się!

Sansewieria straciła wigor i zwija liście? Problem można jeszcze zażegnać!
Sansewieria straciła wigor i zwija liście? Problem można jeszcze zażegnać!123RF/PICSEL

Uprawiaj ją w ten sposób!

Chcesz, żeby sansewieria była zawsze w pełnej krasie? Zapewnij jej odpowiednie warunki w domu! Wystarczy doniczkę z rośliną ustawić w jasnym, ale nie za bardzo nasłonecznionym miejscu. Lepiej także unikać cienia, ponieważ w nim sansewieria traci swój atrakcyjny kolor. A co z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi? Trzeba postawić na regularne, ale oszczędne podlewanie, a raz na kilka miesięcy - zapewnienie niewielkiej ilości nawozu dla roślin zielonych.

Warto wiedzieć, że sansewieria musi mieć bardzo luźne podłoże! Dno doniczki powinno zawierać warstwę drenażową: jest ona niezbędna, kiedy przez przypadek zaaplikujemy sansewierii zbyt dużą dawkę wody.

Sprawdź także: Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią!

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Sansewieria zwija liście

Rzadko zdarza się, żeby doprowadzić sansewierię do ruiny. Ale osoba nadgorliwa lub rozkojarzona może rychło doprowadzić do jej zamierania. A co jest oznaką, że sansewieria zwija liście? Za ten stan rzeczy powinniśmy winić samych siebie, ponieważ najczęściej to znak, że otrzymała zbyt dużą dawkę nawozu. Wbrew pozorom większe niż zwykłe zasilanie rośliny może nie pobudzić sansewierii do nadmiernego wzrostu, ale uszkodzić korzenie. 

Czasem sansewieria zwija liście też wtedy, gdy jest przelana. W obu przypadkach możemy jeszcze naszą roślinę uratować. W jaki sposób?

Jak uratować sansewierię?

Przesadzenie sansewierii może dać wymierne rezultaty
Przesadzenie sansewierii może dać wymierne rezultaty123RF/PICSEL

Jeśli widzisz, że sansewieria zwija liście, to najlepiej zaprzestać zarówno nawożenia jak i podlewania na jakiś czas. Nie niepokojona roślina może sama się zregenerować i wypuszczać nowe, jędrne liście. W wypadku, gdy sansewieria nie daje za wygraną i dalej dopomina się uwagę, można zrobić co najmniej dwie rzeczy:

  • wyciągnąć sansewierię z doniczki, usunąć porażone lub zgniłe korzenie, spryskać je środkiem grzybobójczym i całkowicie wymienić ziemię,
  • rozmnożyć w najprostszy sposób: jeden, zachowany w najlepszej kondycji liść odciąć, pociąć na mniejsze paski i powsadzać je w ziemię - po kilku tygodniach powstaną nowe, zdrowe sadzonki.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas