Dlaczego skrzydłokwiat ma zielone kwiaty?
Choć skrzydłokwiaty należą do roślin tropikalnych, doskonale sprawdzają się w domowej uprawie. Ich soczyście zielone liście mają ogromne walory dekoracyjne, jednak to białe kwiatostany najbardziej cieszą wszystkich miłośników okazów doniczkowych. Co zrobić, gdy zauważymy, że kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją? Nie warto wpadać w panikę! Często okazuje się, że drobna zmiana w pielęgnacji efektownej rośliny wystarczy, by przywrócić jej pożądaną prezencję.
Spis treści:
Jak wygląda zdrowy skrzydłokwiat?
Naturalnym środowiskiem skrzydłokwiatów są wilgotne lasy równikowe, więc stanowią one doskonały sposób na wprowadzenie odrobiny egzotyki do wnętrz. Tym bardziej że ich uprawa nie jest skomplikowana.
Wystarczą podstawowe czynności pielęgnacyjne, by skrzydłokwiat zachwycał lancetowatymi, połyskliwymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Rosną gęsto i zazwyczaj osiągają długość około 30 centymetrów. Stanowią fantastyczne tło kontrastujące z białymi kwiatami, które przypominają rozpostarty żagiel lub skrzydło ptaka. Podejrzewamy, że pochodzenie nazwy nie wzbudza już żadnych wątpliwości. Czas jednak dowiedzieć się, dlaczego kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją i jak można temu zaradzić.
Nie kupuj kota w worku
Zdarza się, że skrzydłokwiaty kupujemy jeszcze przed okresem kwitnienia. W takiej sytuacji ważne jest zrobienie dokładnego rekonesansu i upewnienie się, że zabieramy do domu egzemplarz, który docelowo ma osiągnąć białą barwę. Istnieje bowiem kilka odmian, których cechą charakterystyczną są kwiaty o zabarwieniu seledynowym. Jak można się domyślić, w tym przypadku nie znajdziemy cudownych trików, które umożliwią zmianę koloru.
Zmiana barwy skrzydłokwiatu jako proces naturalny
Jeśli będziemy kierować się zasadami właściwej pielęgnacji skrzydłokwiatu, roślina będzie cieszyć nas widokiem kwiatów przez długi czas. Jednak nic nie trwa wiecznie, a zmiana ich koloru jest zjawiskiem całkowicie naturalnym w przypadku dojrzałych i przekwitających kwiatostanów.
Poza pogodzeniem się z tym faktem zalecane jest usuwanie zamierających części rośliny. Dzięki temu skrzydłokwiat będzie w stanie skierować swoją energię życiową w wypuszczanie nowych liści i kwiatów, zamiast w zawiązywanie nasion.
Brak światła a przebarwianie skrzydłokwiatów
W naturalnych warunkach rosną w dolnych partiach lasów równikowych, co jest kluczową informacją w kontekście wyboru stanowiska dla skrzydłokwiatu. Najlepiej rozwijają się w miejscach, do których dociera światło rozproszone, są w stanie dawać sobie radę nawet w półcieniu.
Jeśli jednak zauważymy, że skrzydłokwiat ma zielone kwiaty, może być to oznaką, że dociera do niego za mało słońca. Konsekwencją jest wykorzystywanie przez roślinę całej powierzchni do procesów fotosyntezy, by podtrzymać swoje funkcje życiowe. Dlatego chlorofil zabarwia także i kwiaty. Konieczne staje się przeniesienie doniczki w jaśniejsze miejsce. Grunt, by nie przedobrzyć! Zbyt ostre światło może doprowadzić do poparzenia delikatnych liści.
Niedobory składników odżywczych w uprawie skrzydłokwiatów
Zielony odcień kwiatów skrzydłokwiatu może być sygnałem, że roślinie brakuje substancji odżywczych w glebie. Do nawożenia skrzydłokwiatów poleca się używać odżywek wieloskładnikowych przeznaczonych do kwitnących roślin doniczkowych. Zabieg należy przeprowadzać co dwa tygodnie w okresie kwitnienia. Bardzo dobrze sprawdzają się również domowe nawozy do skrzydłokwiatu, do których przygotowania wykorzystać można:
- bananowe skórki,
- czosnek,
- wodę z gotowanych warzyw,
- fusy z kawy oraz herbaty.
Polecamy: