Reklama

Reklama

Dlaczego w podróż poza Europę warto zabrać kartę kredytową?

Wyjeżdżając w daleką podróż bez zapasowej gotówki, jesteśmy zdani wyłącznie na nasze oszczędności, które znajdują się na naszym koncie osobistym. Niewielu z nas jednak ma wystarczająco dużo gotówki, aby uiścić nieprzewidziane w podróży rachunki. Daleko od domu warto mieć tzw. backup, aby móc w pełni cieszyć się urlopem.

Podróżowanie po kraju, czy nawet po Europie, z której łatwo i szybko wrócić można do Polski jest stosunkowo bezpieczne. Gdy wydarzy się nieprzewidziany wydatek, dużo łatwiej jest nam zorganizować fundusze. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy jesteśmy poza granicami Unii Europejskiej. Zawsze udając się daleko od domu, należy brać pod uwagę wydarzenia, które mogą wymagać od nas podjęcia dodatkowej gotówki, nieprzewidzianej w wakacyjnym budżecie.  Jeżeli nasze konto osobiste nie jest na tyle zasobne, by dać nam spokój, lepiej wziąć ze sobą kartę kredytową. 

Reklama

Kiedy przyda nam się karta kredytowa?

1. Płatność za leczenie, zabiegi

Nawet jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie podróżne, to za niektóre zabiegi, wizyty lekarskie, leki czy konsultacje musimy zapłacić samodzielnie, a ubezpieczyciel na podstawie faktur i rachunków oraz zgłoszenia zdarzenia wypłaci nam pieniądze później, dopiero w kraju. To dosyć kłopotliwe, zwłaszcza, gdy mamy ograniczony budżet. Konto osobiste w naszym banku może gwarantować debet, ale musimy przed wyjazdem się o niego postarać i ustalić jego wysokość. Wtedy za usługi medyczne można wykonać płatność kartą. Za granicą i w Polsce bank nie pobierze prowizji za takie transakcje. Jeżeli jednak nie posiadamy debetu na koncie lub jest niewielki, lepiej mieć pod orędziem kartę kredytową, która może uratować nam życie na wyjeździe. 

2. Rezerwacja hotelu

Jeżeli podróżujemy sami, nie ze zorganizowaną wycieczką z biurem podróży, musimy zarezerwować sobie noclegi. Nie wszędzie da się znaleźć szybko porządny nocleg, są miejsca, w których w sezonie nie ma nawet jednego wolnego pokoju (na przykład popularne wyspy w Azji). Poza tym po długiej podróży nikt nie ma ochoty chodzić od hotelu do hotelu i szukać pokoju. W systemach rezerwacyjnych jednak bardzo często wymagane jest podanie numeru karty kredytowej. Hotele zabezpieczają się w ten sposób na wypadek zbyt późnego anulowania rezerwacji, ekstra kosztów, dodatkowych usług itd. Bez karty nie jest możliwe dokonanie rezerwacji, nawet jeśli nasze konto osobiste posiada środki na natychmiastowe uregulowanie należności. Poza tym niektóre placówki wypoczynkowe preferują płatność kartą. Za granicą takie transakcje są bezprowizyjne, więc nam także się to opłaca. 

3. Kiedy skończą się pieniądze…

Najbardziej oczywistym jednak powodem zabrania karty powinno być zwykłe zabezpieczenie finansowe, na wypadek, gdyby skończyły się nam pieniądze. Nie można przewidzieć do końca wszystkich kosztów podróży i życia na miejscu. Zdarza się, że wydajemy więcej niż przewidzieliśmy. Karta kredytowa może nas uchronić przed takimi sytuacjami.

Zobacz także: Konto osobiste a płatność kartą za granicą w Citi Handlowy.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: karta kredytowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy