Dlaczego warto podlewać storczyki sokiem z cytryny?
Jeśli dodasz kilka kropli soku z cytryny do storczyków, możesz im wyświadczyć przysługę. Dlaczego? Orchidee lubią lekko kwaśne podłoże, więc sok z cytryny jest świetnym rozwiązaniem. Rośliny te są dość wymagające, dlatego należy o nie zadbać w odpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy prawidłowy sposób podlewania storczyków wodą i sokiem z cytryny. Opisujemy też, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zaszkodzić roślinom.
Spis treści:
Dlaczego warto dodawać sok z cytryny do storczyków?
Cytryna posiada wiele witamin oraz substancji mineralnych, które są zdrowe również dla roślin. Ponadto ma właściwości bakteriobójcze i zawiera witaminę C oraz te z grupy B, a także potas, magnez i wiele innych, cennych substancji. Aby orchidee miały piękne kwiaty i lśniące liście, warto od czasu do czasu dodać do wody kilka kropli soku z cytryny. Owoc ten zakwasi wodę, a ponieważ storczyki lubią kwaśny odczyn gleby, wpłynie to bardzo pozytywnie na ich rozwój. Aby liście pięknie błyszczały, możesz je przemyć delikatnie ścierką nasączoną wodą i sokiem z cytryny.
Zobacz też: Dlaczego liście storczyka żółkną i marszczą się?
Sposób podlewania orchidei cytryną
Do prawidłowego rozwoju storczyk potrzebuje być podlany raz w tygodniu. Zabieg ten wykonuje się w nieco inny sposób, niż w przypadku pozostałych roślin doniczkowych. Do miski nalej letniej wody i umieść w niej roślinę. Do kąpieli dodaj kilka kropli soku z cytryny. Pozostaw storczyka w naczyniu na pół godziny. Po tym czasie wyjmij kwiat z miski i postaw na swoim stanowisku. Twoje rośliny odwdzięczą się pięknymi i bujnymi kwitami oraz lśniącymi liśćmi.
Na co należy zwrócić uwagę?
Jak mówi polskie przysłowie: "co za dużo, to niezdrowo". Dotyczy to również podlewania storczyków sokiem z cytryny. Dlaczego? Ponieważ zbyt duża kwasowość gleby nie wpłynie dobrze na wzrost rośliny. Ponadto częste dodawanie soku z cytryny może spowodować zły rozwój pąków. Zabieg wystarczy powtarzać raz w miesiącu. Tego typu roztwory należy rozcieńczyć z odpowiednią ilością wody. To sprawi, że mieszanka będzie dużo korzystniejsza dla rośliny. Pamiętaj też, że w zimie trzeba całkowicie zrezygnować z jakiegokolwiek nawożenia orchidei. Od grudnia do marca roślina nie jest w stanie wykorzystać dostarczanych jej składników odżywczych, ze względu na obniżoną intensywność procesu fotosyntezy.