Jak stosować nawóz z drożdży do storczyków? Jakich efektów się spodziewać?

Oto produkt, który już dawno przestał kojarzyć się wyłącznie z przemysłem spożywczym i wypiekiem domowych ciast. Drożdże w ogrodzie sprawdzają się znakomicie i wie o tym każda osoba, która miała okazję zasilić nimi pomidory. Okazuje się jednak, że nawóz z drożdży warto stosować także do roślin doniczkowych, w tym popularnych storczyków. Zobacz, jak zrobić go samodzielnie i przygotuj się na odżywienie oraz bujny rozkwit ulubionych roślin!

Dlaczego warto stosować nawóz z drożdży do storczyka?
Dlaczego warto stosować nawóz z drożdży do storczyka?123RF/PICSEL

Właściwości drożdży: Dlaczego działają na rośliny?

Drożdże piekarskie stanowią skarbnicę witamin z grupy B, które zamieniają ten produkt w zastrzyk energetyczny dla storczyków i innych roślin ozdobnych. Są również bogate w cenne minerały, przede wszystkim magnez, potas, fosfor i wapń. W ich składzie obecne są selen, cynk, chrom, żelazo, a także aminokwasy, które tworzą wzmacniającą mieszankę.

Z powodzeniem może konkurować ona z chemicznymi środkami ochrony roślin. To zdecydowanie tańsza opcja, bowiem do zrobienia nawozu z drożdży użyć można nawet przeterminowanego produktu. Co więcej, to naturalny i ekologiczny środek, który nie ma negatywnych skutków ubocznych dla naszego zdrowia i stanu środowiska.

Jakie efekty daje stosowanie nawozu z drożdży do storczyków?

Przede wszystkim ułatwiają one roślinom pobieranie wody i niezbędnych składników mineralnych z gleby. Możemy z pełnym przekonaniem i dosłownością stwierdzić, że storczyki rosną jak na drożdżach, ponieważ odpowiednie odżywienie pobudza je do wzrostu i prowadzi do bujniejszego kwitnienia. Jednocześnie kwiaty doniczkowe stają się bardziej odporne na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jak przygotować drożdże do podlewania?

Istnieją dwa sposoby na podejście do tego tematu. Pierwszy sprawdzi się, gdy zależy nam na czasie. Przygotowanie drugiego wymaga cierpliwości, jednak większa skuteczność naturalnego nawozu wynagrodzi nam oczekiwanie. Optymalne rozwiązanie dobierzmy na podstawie potrzeb swojej rośliny. Pamiętać należy o tym, że regenerujący roztwór z drożdży stosować można nie częściej niż raz na cztery tygodnie.

Sposób pierwszy - nawóz z drożdży niesfermentowany: 100 gramów świeżych drożdży mieszamy w 10 litrach ciepłej wody i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie można stosować go do podlewania storczyków. Skorzystajmy z triku, polegającego na tym, by odżywkę przelać do większej miski i w niej umieścić na kilka minut doniczkę ze storczykiem.

Sposób drugi - sfermentowany nawóz drożdżowy: 100 gramów świeżych drożdży umieszczamy w dużym naczyniu, zalewamy szklanką ciepłej wody i dodajemy szklankę cukru. Odstawiamy na dwie godziny. Następnie całość zalewamy 10 litrami letniej wody i zostawiamy na tydzień w otwartym pojemniku. To czas, którego drożdże potrzebują na fermentację. Zanim użyjemy roztworu jako naturalnego nawozu do roślin, rozcieńczamy go świeżą wodą w proporcji 1:1. By wzmocnić storczyki, zastosujmy patent analogiczny do działania z nawozem niesfermentowanym, rezygnując z bezpośredniego podlewania.

Jeśli nasza kolekcja roślin doniczkowych nie jest zbyt imponująca, zmniejszmy ilość składników i przygotujmy taką ilość nawozu, którą będziemy w stanie na bieżąco zużyć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas