Do tych miejsc na ciele kleszcze docierają najszybciej. Mało kto je sprawdza
Dla kleszczy przyszedł właśnie czas na wybudzanie i szukanie pierwszym żywicieli. Pasożyty te przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego warto wiedzieć o nich wszystko. Jakie miejsca szczególnie sobie upodobały? Te części ciała oglądaj najdokładniej.
Zobacz również:
- Turbo spalający tłuszcz trening. Do sylwestra będziesz jak igła
- Nie kopci tak jak tradycyjny kominek, a dodaje niezwykłego uroku. Jak działa biokominek i czy jest bezpieczny?
- 500 plus dla seniora w małżeństwie. Kto może liczyć na pieniądze?
- Wystarczy dodać do doniczki. Skrzydłokwiat w mig wypuści kwiaty
Spis treści:
Kiedy żerują kleszcze? Czają się przed południem
Kleszcze są aktywne od przełomu marca i kwietnia aż do przełomu października i listopada, a najbardziej aktywne w miesiącach maj-czerwiec. Drugi szczyt gotowości tych pasożytów do ataku przypada na wrzesień. Najczujniej czyhają na żywicieli w porze przedpołudniowa, a potem wieczornej.
Jak atakuje kleszcz? Z ukrycia
Kleszcze to sprytne, maleńki i trudne do zauważenia owady, które atakują z ukrycia. Czekają na żywiciela w gąszczu traw, a gdy wyczują obecność człowieka czy zwierzęcia przechodzącego obok, spadają na jego skórę i wgryzają się w te najbardziej ukrwione obszary. Kleszcze przyciąga ciepło i zapach potu. Co ciekawe, aby z powodzeniem zaatakować, nie potrzebują oczu, a jedynie zdolności do wykrywania nagłych zmian temperatury i obecności dwutlenku węgla.
Gdzie chowają się kleszcze?
Kleszcze zazwyczaj chowają się w wilgotnych lasach mieszanych z przewagą gatunków liściastych - na obrzeżach lasów, wzdłuż leśnych ścieżek. Najczęściej czyhają na żywicieli w miejscach, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty i na odwrót, ale również w ściółce leśnej, na terenach porośniętych wysokimi trawami, gęstymi zaroślami, paprociami, czarnym bzem i leszczyną.
Jak wygląda miejsce po ugryzieniu kleszcza?
Gdy kleszcz wgryzie się w skórę, w miejscu ukąszenia pojawia się zazwyczaj zaczerwienienie, czasem swędzący guzek, przypominający ukłucie po komarze. Ślad ten ma co najwyżej 5 cm i powinien zniknąć w przeciągu kilku dni. Wówczas nie jest to oznaka boleriozy.
Tutaj najczęściej wbija się kleszcz - ulubione miejsca na ciele człowieka
- Kleszcze pod kolanem
Gdy kleszcz spada ze źdźbła, poruszonego przez człowieka, najpierw przyczepia się do ubrania - np. na spodnie lub skarpetę i wędruje dalej w miejsce, które jest dla niego atrakcyjne. Pierwsze, które go przyciąga to okolica pod kolanem. Skóra w tym miejscu jest cienka i dobrze ukrwiona - a więc dla kleszcze to idealne miejsce do wgryzienia się.
- Kleszcze w okolicach intymnych
Często zdarza, że te pasożyty dostrzegamy dopiero podczas kąpieli. Kleszcze preferują bowiem również okolicę miejsc intymnych, gdzie jest ciepło, naskórek cienki i dobrze ukrwiony. Również lubią atakować okolicę między piersiami u kobiet.
- Kleszcze we włosach
Ponadto kleszcze upodobały sobie również ludzkie włosy. Mogą się tam dostać potrącone z drzewa lub przywędrować z trawy, na której wypoczywamy. Kleszcz najczęściej wkłuwa się na granicy skóry owłosionej i nieowłosionej — w obszarze potylicy, a także nad uszami. Ponadto u mężczyzn z zarostem niekiedy wkłuwają się w brodę. We włosach kleszcze trudno dostrzec - szczególnie u kobiet. W okresie ich zwiększonego żerowania eksperci zalecają więc dokładne obejrzenie głowy po czasie spędzonym na łonie natury.
Ponadto kleszczy warto wypatrywać:
- za uszami
- pod pachami
- na rękach w okolicy zgięcia łokcia
- w pachwinach
- w okolicach kostek nóg (ścięgno Achillesa)
Jak prawidłowo pozbyć się kleszcza?
Kleszcza można pozbyć się samodzielne w domu, jednak należy zachować wszelkie wskazówki i zrobić to jak najbardziej precyzyjnie. Potrzebne będą następujące akcesoria:
- preparat do odkażania skóry
- pęsetą anatomiczną
- gaziki
Usuwane kleszcze krok po kroku
Ostrożnie uchwycić główkę za pomocą pęsety, tuż przy skórze
Na stronie rządowej gov.pl eksperci zwracają uwagę na to, jak nie powinno się usuwać kleszcza.
- Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza! - czytamy na stronie.