Reklama

Dobre relacje z teściami

Kontakty z teściami i bliskimi partnera nie zawsze są łatwe. Bywa, że drobne spięcia przeradzają się w konflikt i wielką obrazę. Podpowiadamy, jak zaradzić kłopotliwym sytuacjom.

Teściowie starają się przeforsować swoje zdanie w niemal każdej sprawie? To bywa irytujące, ale zazwyczaj wynika z troski o was. Warto podejść do tej sytuacji dyplomatycznie. Teściowie nie poczują się urażeni, a ty unikniesz niepotrzebnego zatargu.

To możesz zrobić!Nie reaguj irytacją, oburzeniem czy zdenerwowaniem. Spróbuj spokojnie wysłuchać rad. Przecież nie musisz z nich korzystać… Zapewnij, że gdy będziesz potrzebowała pomocy, poprosisz o nią. Gdy teściowie uparcie cię do czegoś nakłaniają, powiedz, że dziękujesz i doceniasz ich rady, ale masz na ten temat własne zdanie.

Różne poglądy na wychowanie dzieci. Dziadkowie mają prawo rozpieszczać wnuki, a obowiązkiem rodziców jest je wychować. Ustal, jakie zasady chcesz wprowadzić jako obowiązkowe: na co się nie zgadzasz, jakich zachowań i zwyczajów nie akceptujesz.

Czasem przymknij oko na coś, co do końca nie pochwalasz, ale tak naprawdę w niczym nie zaszkodzi dziecku. Dbaj, by dzieci miały częsty kontakt z dziadkami. Zwykle to oni dają i maluchom, nastolatkom bezwarunkową miłość!

Reklama

Co pewien czas słyszysz, jak wspaniale powodzi się innym (spośród rodziny, znajomych, sąsiadów), co osiągnęli. Takie sukcesy trudno przebić… Nie daj się wciągnąć w grę i tego typu uwagi puszczaj mimo uszu. Nie staraj się rywalizować na opowieści o tym jak wspaniale żyje się twoim bliskim.

Wszelkie sugestie, że daleko wam do wymarzonego przez teściów poziomu materialnego, odrzucaj stanowczo, ale uprzejmie.

Żądanie pomocy

Rodzice męża absorbują go swoimi sprawami. Dlatego ciągle nie ma go w domu i nie możesz liczyć na jego wsparcie.

Nie zgadzaj się na to, jeśli bliscy wyręczają się partnerem. Przy najbliższym spotkaniu wyjaśnij, że ta sytuacja jest dla ciebie trudna, bo w domu wszystko jest na twojej głowie.

Każdą gafę można naprawić

Gafa jest czymś niezamierzonym i nieprzemyślanym. Ale tak naprawdę boli obydwie strony: i tę, która czuje się dotknięta i tę, która gafę popełniła. Ważne jest, żeby nie zostawiać takiej sprawy niezałatwionej.

Niezbędne przeprosiny

Od razu wyjaśnij, że to nie było celowe. Nie miałaś nic złego na myśli, tylko nie zastanowiłaś się nad tym, co mówisz.

Więcej wrażliwości

Nie staraj się obrócić gafy w żart, bo okażesz lekceważenie dla uczuć czy poglądów osoby, którą właśnie zraniłaś.

Sprawa zamknięta!

Zapewne szybko pójdzie w zapomnienie. Ale jeśli gafa zostanie ci wypomniana, powiedz szczerze, że jest ci przykro i nie chciałabyś do tego wracać.

Znów wizyta bez zapowiedzi?

Nie musisz udawać zachwytu i gorączkowo zmieniać planów. Przyjmij ich herbatą i powiedz, że jesteście już umówieni. Przecież nawet najbliżsi powinni uprzedzić, że przyjadą!

Rady na co dzień dla każdej synowej

Dzwoń do teściów, pytaj, co u nich słychać. Opowiadaj o tym, co się u was dzieje. Dzięki temu będą czuli, że są dla was naprawdę ważni. Doceń w teściowej kobietę.

Poproś ją czasem o typowo babską poradę. Zauważaj, że ma nową fryzurę czy sukienkę. I chwal, że są gustowne!

Ty i teściowa bez zazdrości

Nie staraj się rywalizować z miłością teściowej do twojego męża. Nie dawaj do zrozumienia, że teraz on jest tylko „twój”!

Konsultacja: Łukasz Mańkowski, psycholog i mediator


Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: kontakty | relacje | gafy | rady | rodzice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy