Dodaj do wody i wyszoruj balkon. Zniesmaczone gołębie ominą go szerokim łukiem

Gołębie odwiedzające balkony, przysiadające na parapetach i stąpające po tarasach wywołują niemałe zamieszanie. Od lat ten konkretny gatunek ptaków budzi wiele skrajnych emocji. Szczególną niechęcią darzą je zwłaszcza właściciele mieszkań, często zmagający się z pozostałymi piórami, budowanymi gniazdami oraz mniej przyjemnymi pamiątkami po ich wizycie. Czy da się pozbyć gołębi z balkonu? Podpowiadamy skuteczne patenty.

Jak odgonić gołębie z balkonu?
Jak odgonić gołębie z balkonu?123RF/PICSEL

Co przyciąga gołębie na balkon?

Gołębie latające między blokami, a także niespiesznie spacerujące po chodnikach i uliczkach wielkich miast to widok, który już nikogo nie dziwi.

Wszędzie tam, gdzie jest człowiek, pojawi się także i gołąb. Z czego to wynika? Duże skupiska ludzi dają ptakom dostęp do łatwego pokarmu, który nie wymaga od nich polowania, poszukiwania oraz zbyt wielkiego wysiłku. Od stuleci gołębie są zwierzętami hodowlanymi. Ich instynkt naturalnie podpowiada im, że należy przebywać w pobliżu ludzkich domostw. Zdarza się, że sami ściągamy sobie kłopoty na głowę, dokarmiając je zimą na balkonie. Przez to bardzo szybko zaczynają postrzegać go jak darmową stołówkę.

Te zapachy odstraszą latających intruzów

Niektóre olejki eteryczne utrzymują gołębie z dala od balkonu
Niektóre olejki eteryczne utrzymują gołębie z dala od balkonu123RF/PICSEL

Ulubionymi miejscami, w których gołębie bardzo chętnie wiją gniazda, są wszelkiego rodzaju zakamarki na balkonach i tarasach. Ptaki rozmnażają się nawet 5 razy w roku, przez co bardzo szybko możemy doczekać się niemałego stada niechcianych lokatorów. Niszczenie świeżo wybudowanych gniazd zazwyczaj nic nie daje. Gołębie są uparte - po krótkiej przerwie wracają w upatrzone miejsce i rozpoczynają proces osiedlania się od nowa.

Jednym ze sposobów, który może je zniechęcić, jest zastosowanie drażniących zapachów. Osoby, którym udało się skutecznie pozbyć ptaków z balkonu, polecają przede wszystkim:

  • mieszankę na bazie wody i czarnego mydła - nie tylko odstraszy gołębie, ale także przyda się do sprzątania balkonu i utrzymywania go w czystości;
  • olejki eteryczne - zwłaszcza te o zapachu cytryny, eukaliptusa i mięty pieprzowej. Wystarczy dodać kilka lub kilkanaście kropli do letniej wody, a następnie przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać miejsca, w których najczęściej widzimy ślady obecności gołębi;
  • ocet spirytusowy - jego silny i kwaskowaty zapach będzie niósł się z podmuchami wiatru i odstraszał gołębie. By uzyskać jak najlepsze rezultaty, natrzyjmy nim przede wszystkim balustrady. Pamiętajmy także o regularnym powtarzaniu czynności, gdyż ocet szybko wietrzeje.

Wizerunek kruka na balkonie

Próbę odgonienia gołębi z balkonu można porównać do walki z wiatrakami. Ptaki zdają się  niewzruszone i mimo wysiłku ze strony właścicieli mieszkań, uparcie powracają w upatrzone rejony. Nie warto się jednak poddawać. Istnieją różne metody odstraszania, jedna z nich na pewno okaże się skuteczna. Za popularny patent uważa się zamocowanie figurki kruka lub innego ptaka drapieżnego na balkonie.

Skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od tego, gdzie w jaki sposób ustawimy naszą atrapę. Gołębie to wyjątkowo inteligentne zwierzęta, które dość szybko dojdą do tego, że nie mają do czynienia z prawdziwym zagrożeniem. Z tego względu najlepiej zamocować plastikowego kruka na stropie, np. za pomocą linki lub żyłki. Dzięki temu będzie poruszał się wraz z każdym podmuchem wiatru, bardziej upodabniając się do żywego ptaka. Dopełnieniem tej metody będzie także odtwarzanie odgłosów ptaków drapieżnych.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas