Bez litości pustoszą sady i ogrody. Czereśnie i wiśnie najbardziej zagrożone

Pyszniące się czerwienią wiśnie, ociekające fioletem śliwki i dojrzałe czereśnie, których sok kapie po rękach. Pełnia wiosny i nadchodzące lato to prawdziwy raj dla smakoszy owoców. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie w pełni delektować się ich smakiem. Na drodze do owocowego szczęścia stają szpaki, na które część gatunków działa jak prawdziwy magnes. Głodne stado w okamgnieniu pozbawia nas pielęgnowanych latami upraw. Jak skutecznie i zgodnie z prawem przeciwdziałać szpakom? Sprawdź teraz.

Szpaki lubią podjadać owoce rosnące w ogrodzie
Szpaki lubią podjadać owoce rosnące w ogrodzie123RF/PICSEL

  • Szpaki polskie zostały objęte ochroną gatunkową, co uniemożliwia wyrządzenie im krzywdy. Chcąc skutecznie odstraszyć je z ogrodu, sięgnijmy po pistolet na wodę, który utrzyma je z dala od drzewek owocowych.
  • Samodzielne uporanie się z problemem szpaków w ogrodzie może być zadaniem trudnym i uciążliwym. Z pomocą przychodzą firmy świadczące usługi sokolnicze. Wypuszczenie drapieżnych okazów nad sadami lub ogrodami skutecznie odstraszy latających złodziei owoców.
  • Skutecznym sposobem na ograniczenie liczby szpaków w ogrodzie jest założenie budek lęgowych. Część ogrodników uważa to za ryzykowny krok, jednak obecność kilku przedstawicieli tego gatunku może uchronić uprawy przed atakiem ze strony szkodników.

Co przyciąga szpaki do ogrodu?

Ornitolodzy twierdzą, że przypinanie szpakom latki szkodników nie jest rozwiązaniem sprawiedliwym. Choć gatunek uważa się za wszystkożerny, wiosną i latem zdecydowanie częściej wybierają one niewielkie bezkręgowce niż wypielęgnowane uprawy.

Szpaki realnie przyczyniają się do zmniejszenia widoczności szkodników wyrządzających szkody na młodych pędach roślin oraz drzew owocowych. Zauważalny wzrost ich apetytu przypada na jesień i wtedy faktycznie potrafią w kilka chwil spustoszyć niejeden ogród oraz sad wypełniony owocującymi roślinami. Ich nieposkromiony apetyt dosięga przede wszystkim wiśnie, śliwki oraz czereśnie. Nie pogardzą także gruszkami, jabłkami oraz licznymi jagodami. Jakie kroki podjąć, by wypłoszyć je z terenów uprawowych? Podpowiadamy.

Odgłosy, które odstraszą szpaki

Szpaki nie lubią głośnych dźwięków
Szpaki nie lubią głośnych dźwięków123RF/PICSEL

Czynnikiem, który skutecznie zniechęci szpaki do dłuższych wizyt wśród wypielęgnowanych ogrodowych upraw, jest głośny dźwięk. Podczas pobytu na działce lub w trakcie prac w ogrodzie możemy umilić sobie czas ulubioną muzyką. Choć rozwiązanie to ma sporo plusów i pozwala szybko pozbyć się natrętnego ptactwa, możemy dodatkowo zdenerwować przebywających obok sąsiadów. Ogrodnicy polecają sięgać po nie jedynie na sporych przestrzeniach lub terenach otaczających domki jednorodzinne.

Alternatywna metoda polega na użyciu specjalnych armatek hukowych. Sięgają po nie przede wszystkim sadownicy na terenach oddalonych od budynków mieszkalnych. Urządzenia te wytwarzają hałas o natężeniu aż 120 decybeli, który funduje szpakom prawdziwą terapię szokową, skutecznie zniechęcają je do powrotu w miejsce żeru. Część ogrodników decyduje się na powieszenie na drzewkach i krzewach szklanych butelek oraz puszek po napojach gazowanych, które pod wpływem wiatru wydają charakterystyczny dźwięk.

Inwestycja w siatki ochronne

Szukając sposobu na pozbycie się szpaków, który jednocześnie pomoże utrzymać dobre relacje z najbliższymi sąsiadami, warto sięgnąć po specjalną siatkę. Produkty tego typu dedykowane do ochrony drzewek owocowych znajdziemy w sklepach internetowych oraz centrach ogrodniczych. Po założeniu je na najczęściej atakowane gatunki ograniczymy szpakom dostęp do ulubionego bufetu.

Jeśli lubimy rozwiązania zero-waste, możemy zastąpić siatki starymi firankami lub obrusami. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się także w niskich sadach, utrudniając latającym łakomczuchom dostęp do przysmaków. Zabezpieczenie łatwo ściągniemy na czas zbiorów, zapełniając kosze dorodnymi wiśniami oraz czereśniami.

Roślinne odwracanie uwagi ptaków

Morwa to przysmak szpaków
Morwa to przysmak szpaków123RF/PICSEL

Najczęściej ofiarami zabłąkanych w ogrodzie szpaków padają wiśnie oraz czereśnie. Jeśli chcemy skutecznie odwrócić uwagę latających intruzów, postawmy na posadzenie w ich bliskim sąsiedztwie morwy. Roślinę uznaje się za prawdziwy przysmak szpaków, który będzie stanowił dla nich kuszącą alternatywę. Choć rozwiązanie to ma sporo plusów, trzeba także liczyć się z nieprzewidzianymi skutkami ubocznymi. Aromatyczny zapach morwy potrafi przyciągać jeszcze większą ilość ptactwa do ogrodu. Istnieje jednak szansa, że będzie na tyle atrakcyjny, by uchronić owoce przeznaczone na domowe przetwory przed ptasimi szkodnikami.

Straszaki wizualne

Zanim przystąpimy do nierównej walki ze szpakami, zacznijmy od opracowania dokładnego planu. Warto wdrożyć do niego kolorowe straszaki wizualne, które odnoszą pozytywny skutek w przeganianiu niechcianych intruzów z balkonów oraz przydomowych przestrzeni. Co możemy wykorzystać w tym celu? Sięgnijmy po to, co znajdziemy w szafkach i szufladach.

Szeleszczące torebki foliowe, reklamówki pozostałe po zakupach, tasiemki, wstążki, sznurki, wiatraczki, cekiny, a także balony. Pod wpływem wiatru skutecznie zniechęcą szpaki do odwiedzin. Rozwiązaniem często stosowanym przez sadowników jest umieszczanie wydrukowanych podobizn ptaków drapieżnych na drzewach, a także puszczanie przyozdobionych nimi latawców. Podczas spacerów w alejkach między ogródkami działkowymi zauważymy także wykorzystywanie starych płyt CD. Powieszone na drzewach i krzewach odbijają promienie słoneczne, które tworzą naturalną barierę przed szpakami.

DIY: Karmnik dla ptaków na wiosenny balkonDeutsche Welle

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas