Dodaj energii swojemu mózgowi. Naturalne składniki, które wspierają umysł
Materiał promocyjny
Czy można utrzymać umysł w pełni sprawny przez wiele lat? Jest to możliwe, ale trzeba o niego dbać już od młodości. Szczególnie teraz, gdy stres, który nie jest sprzymierzeńcem mózgu, towarzyszy nam na co dzień. Dieta i odpoczynek to tylko część tego, o co trzeba zadbać. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Mózg jest nie tylko odpowiedzialny za pamięć i koncentrację, ale także kieruje wieloma kluczowymi procesami zachodzącymi w organizmie. Odpowiada choćby za procesy fizjologiczne, czyli jest tzw. centrum dowodzenia wszystkich układów organizmu. W jego "władzy" leżą także procesy emocjonalno-poznawcze. Co to oznacza? Empatia, poznawanie rzeczywistości, podejmowanie decyzji, pamięć oraz twórczość: wszystko to zawdzięczamy mózgowi.
Jak wspierać pracę mózgu?
Skoro wiadomo już, że mózg jest kluczowym i bardzo cennym narządem, to trzeba o niego należycie zadbać. W jaki sposób? Najlepiej zacząć od relaksu, aby mógł należycie odpocząć i się zregenerować. Jest to kluczowa umiejętność, by choć trochę zredukować ilość stresu w ciągu dnia. Należy pamiętać, że w sytuacjach kryzysowych w organizmie podnosi się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Choć w małych ilościach działa stymulująco, to gdy utrzymuje się dłuższy czas, działa destrukcyjnie.
Sposobów na odpoczynek jest wiele, jednak przede wszystkim trzeba znaleźć na to czas. Można zająć się absorbującym hobby, medytować, ćwiczyć oddech lub po prostu wyjść na odprężający spacer. Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku wybierzemy, to nasz mózg nam w perspektywie czasu za to podziękuje.
Racjonalna dieta to podstawa
Chcesz zadbać o umysł? Zasady zdrowego żywienia musisz mieć w małym palcu
Aby poprawić funkcje mózgu, istotne jest opanowanie zasad zdrowego żywienia. Warto rozpocząć od uwzględnienia liczby posiłków - dobrze, aby codzienne menu składało się z trzech głównych oraz dwóch mniejszych. Równie kluczowe jest to, co zjadamy. Co kłaść na talerzu?
- Tłuszcze - warto do diety włączyć produkty, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. Znaleźć je można w tłustych rybach morskich oraz olejach tłoczonych na zimno.
- Warzywa i owoce - najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi antyoksydantów, a to one chronią komórki mózgowe przed uszkodzeniami. Najlepiej spożywać je na surowo albo blanszowane.
- Orzechy - to idealne źródło magnezu, czyli pierwiastka, który wspiera prawidłowe działanie komórek nerwowych. To dzięki niemu lepiej funkcjonuje pamięć oraz koncentracja, a organizm jest mniej podatny na działanie przewlekłego stresu.
- Węglowodany - cukry złożone są pożywką dla mózgu, więc nie może ich w diecie zabraknąć. Warto zjadać pełnoziarniste makarony, pieczywo oraz kasze, a także warzywa strączkowe.
Warto zadbać nie tylko o to jakie produkty kładziemy na talerzu, prawidłowy bilans makroskładników, ale także o jakość kupowanej żywności. W miarę możliwości dobrze jest wybierać produkty z ekologicznych upraw czy te zawierające jak najmniej dodanych słodzików czy soli. Tego typu produktów warto szukać w sklepach ze zdrową żywnością, na eko bazarkach czy u lokalnych producentów posiadających odpowiednie certyfikaty. Dobrze jest uzupełniać każdy posiłek kiszonkami[1] czy piklami.
Jako uzupełnienie pełnowartościowych posiłków można także potraktować sprawdzone suplementy diety. Można sięgnąć choćby po te zawierające mieszankę wybranych witamin oraz kwasów, a także wyciąg z mięty zielonej[2], który jest bogaty w poliofenole[3]. Taki skład ma suplement diety np. Active Mind Complex od Herbalife. W jego składzie znajdziemy witaminy C, B6 i B12 oraz kwasy : foliowy, rozmarynowy i pantotenowy. Decydując się na sięgnięcie po tego typu produkty, warto pamiętać, że suplementy diety stanowią dodatek do naszego codziennego menu, jednak nie zastąpią prawidłowo skomponowanej i różnorodnej diety.
Sprawny mózg? Pamiętaj o śnie
Higiena snu jest kluczowa. Bez niej mózg nie będzie pracował na pełnych obrotach
Odpowiednio zbilansowana dieta to ważny aspekt dbania o mózg, ale to nie wszystko. Dla prawidłowego funkcjonowania istotna jest higiena snu, przy czym indywidualne potrzeby regeneracyjne mogą się różnić. Eksperci zgodnie podkreślają, że dorośli powinni zapewnić sobie co najmniej sześć godzin snu dla skutecznej regeneracji organizmu.
Ważne jest też to, w jaki sposób kładziemy się spać. Lepiej kilkanaście minut przed snem zacząć się wyciszać: zrezygnować z oglądania telewizji oraz przeglądania ekranu smartfonu. Sypialnia powinna być wcześniej wywietrzona, dobrze osłonięta przed sztucznym światłem dochodzącym zza okna, a łóżko musi być wygodne.
Z drugiej strony część społeczeństwa trapi bezsenność, co według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest drugą, zaraz po bólu, dolegliwością diagnozowaną przez lekarzy. Jeśli mamy choć cień wątpliwości, że bezsenność nas dotyczy, najlepiej udać się do lekarza i skonsultować z nim swój przypadek.
Sprawne ciało, sprawny umysł
“Ruch to zdrowie" to maksyma, o której nigdy nie powinniśmy zapominać. Fakt, ćwiczenia fizyczne są niezbędne, aby cieszyć się nienaganną sylwetką, ale także by lepiej dział nasz mózg, przynajmniej z dwóch względów. Po pierwsze, ćwiczenia wpływają na nasze lepsze samopoczucie. Po drugie, aktywność fizyczna dotlenia nasze ciało, a to sprawia, że mózg działa na pełnych obrotach.
Jeśli jesteśmy z aktywnością fizyczną na bakier, ale na sercu leży nam chęć posiadania sprawnego umysłu, to czas po prostu zacząć ćwiczyć. Na szczęście, nie trzeba od razu wylewać siódmych potów na siłowni, wystarczy zacząć od prostych aktywności.
Na początku zadbajmy o spacer, wystarczy maszerować przynajmniej pół godziny dziennie. Jeśli nudzi nas ta forma aktywności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać jogging, wybrać się na basen albo skorzystać z karnetu na siłownię. Nasz mózg nam podziękuje również wtedy, kiedy zaczniemy uprawiać nordic walking albo po prostu wybierzemy się na rowerową przejażdżkę.
Aby wesprzeć mózg, kluczowe jest zadbanie o jego odpoczynek i regenerację. Higiena snu, odpowiednia atmosfera w sypialni oraz unikanie ekranów przed snem są istotne dla skutecznej regeneracji organizmu. Regularna aktywność fizyczna również wpływa korzystnie na sprawność umysłową. Warto również stosować zasady zdrowego żywienia - zadbać o właściwe proporcje makroskładników (w razie potrzeby warto skorzystać z aplikacji, która pomoże nam w obliczeniu wartości odżywczych), a także włączyć do codziennego menu warzywa, owoce czy orzechy. W razie potrzeby można skorzystać z suplementów diety, jak choćby Active Mind Complex od Herbalife. Warto przy tym pamiętać, że suplementy diety są jedynie dodatkiem do zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.
[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030218303229
[2] Cirlini M, et al. Molecules. 2016;21(8):1007; Narasimhamoorthy B, et al. Ind Crops Prod. 2015;63:87-91
[3] Falcone PH, et al. Nutr Res. 2019;64:24-38; Falcone PH, et al. J Int Soc Sports Nutr. 2018;15(1):58; Herrlinger KA, et al. J Altern Complement Med. 2018;24(1):37-47
Materiał promocyjny