Dokarmianie siewek domowym sposobem. Realny wpływ na plony już od pierwszych dni wzrostu
Wybudzająca się do życia przyroda powoli zwiastuje oczekiwane nadejście wiosny. To także sygnał dla ogrodników, że nadeszła pora wysiewu nasion na rozsady. Do szklarni, inspektów oraz skrzynek i doniczek trafiają zaczątki przyszłych nasadów. W jaki sposób je dokarmiać, by wzrosły szanse na przetrwanie? Wypróbuj patent na domowy zasilacz do roślin, który pomoże im w zdrowym wzroście i bujnym owocowaniu.
Nawożenie siewek
Wczesna wiosna to odpowiednia pora do rozsypania na grządkach nawozu wieloskładnikowego. Warto wykonać ten krok zwłaszcza wtedy, gdy pominęliśmy zasilanie gleby jesienią. Po upływie ok. dwóch tygodni ziemia będzie gotowa do wysiewu nasion.
W takiej chwili często pojawia się dość popularne pytanie - kiedy możemy po raz pierwszy nawozić siewki? Zazwyczaj odpowiedni moment przychodzi już po pierwszym miesiącu, w momencie, kiedy zaczną przebijać się przez podłoże. Jeśli planujemy przygotowanie domowej rozsady w skrzynkach ustawionych na parapecie, przed wysianiem nasion warto dodać do ziemi specjalnego nawozu o długim działaniu, najlepiej przeznaczonego do warzyw lub ogrodu. Pamiętajmy, by zastosować dawkę o połowę mniejszą od sugerowanej przez producenta.
Domowy nawóz z sucharów
W prosty sposób przygotujemy także nawóz ze składników, które znajdziemy w kuchni. Na liście niezbędnych produktów znalazły się jedynie:
- ciepła woda,
- wyparzony słoik o pojemności 1 litra,
- 50 g sucharów - kupionych w sklepie, albo przygotowanych samodzielnie.
Przygotowanie:
- Zaczynamy od wrzucenia pokruszonych sucharów do wyparzonego wcześniej słoika. Pieczywo powinno zająć maksymalnie połowę objętości naczynia.
- W kolejnym kroku dolewamy do nich ciepłą wodę - najlepiej aż po brzegi. Ważne, by nie używać wody chlorowanej, a zamiast niej wybrać przefiltrowaną i odstaną. Dla ułatwienia warto ugotować wodę w czajniku, a następnie poczekać aż nieco ostygnie.
- Na sam koniec szczelnie przykrywamy słoik folią aluminiową lub spożywczą i odstawiamy na 24 godziny w ciepłe i zacienione miejsce. Po upływie wyznaczonego czasu przecedzamy miksturę.
Sprawdź: Samodzielna produkcja rozsady warzyw
Jak stosować nawóz z czerstwego chleba?
Zanim zasilimy siewki przygotowanym w domu nawozem, zacznijmy od dokładnego ich nawodnienia. Pamiętajmy o tym, by gotowej mieszanki nie rozcieńczać wodą. Ogrodnicy doradzają, aby każdą siewkę podlewać z osobna jedną łyżeczką nawozu. To ochroni rośliny przed ryzykiem przekarmienia.
Jakich efektów możemy spodziewać się po tego typu odżywce? Zasilacz na bazie sucharów wpłynie na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin, dzięki czemu solidnie ukorzenią się w ziemi. Mocne korzenie pozwolą rozwijającym się gatunkom pobierać z gleby potrzebne składniki odżywcze, co zaowocuje uzyskaniem dorodniejszych siewek oraz bardziej obfitych zbiorów.
Sprawdź również: