Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie. Proste i skuteczne
Ślimaki w ogrodzie traktowane są przez większość z nas jak szkodniki. Niszczą rośliny, zjadając ich liście i korzenie, a osobniki bez muszli pozostawiają po sobie mało estetyczny, śluzowy ślad. Teraz, gdy sezon na ślimaki w ogrodzie powoli się zaczyna, warto wiedzieć jak skutecznie się ich pozbyć, nie trując środowiska i nie zagrażając innym stworzeniom. Oto domowe, proste i skuteczne sposoby na te szkodniki.
Ślimaki, które najczęściej spotykamy w naszych ogrodach, dzielą się na dwie grupy. Ślimaki z domkiem budzą naszą większą sympatię i rzadziej sieją spustoszenie, prawdziwymi niszczycielami roślin są natomiast nagie, duże, brązowe i czarne ślimaki, które gdy nadmiernie się rozmnożą, mogą skutecznie i w krótkim czasie zniszczyć wszystkie rośliny ozdobne i uprawne. Jak sobie z nimi radzić?
Spis treści:
Ślimaki w ogrodzie: Czy są pożyteczne?
Choć ślimaki w ogrodzie nie należą do miłych gości, to warto pamiętać o tym, że nie pojawiły się w nim przypadkowo i że nie są z definicji szkodnikami. Wręcz przeciwnie, ślimaki są pożyteczne, bo nie tylko zjadają nasiona, chwasty oraz gnijące i martwe rośliny, ale same są pożywieniem dla myszy, nornic czy jeży, a nawet jaszczurek i ptaków. Ślimaki są wszystkożerne, ale odżywiają się przede wszystkim roślinami, więc dlatego tak chętnie odwiedzają nasze przydomowe ogródki, szczególnie te zadbane i różnorodne. Ślimaki najbardziej lubią zacienione zakamarki i wilgoć i to właśnie w takich miejscach znajdziesz ich najwięcej.
Z drugiej strony ślimaki są faktycznie sporym zagrożeniem dla roślin znajdujących się w ogrodzie, szczególnie gdy nadmiernie się rozmnożą. Zjadają liście i korzenie, a te pozbawione muszli nie tylko niszczą rośliny, ale zostawiają na nich trudny do usunięcia śluz. Gdy więc w twoim ogrodzie jest już naprawdę sporo ślimaków i zaczynają one wyrządzać poważne szkody w uprawach, możesz przystąpić do walki z nimi.
Zobacz również: Jak wykorzystać fusy z kawy na ślimaki w ogrodzie?
Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Zasadź te rośliny!
Ślimaki pojawiają się w naszych ogrodach najczęściej wieczorem lub po deszczu. Obsiadają nie tylko rośliny, ale także werandy czy tarasy. Mięczaki te nie lubią słońca, które pali ich wrażliwą skórę, więc najchętniej przesiadują w wilgotnych i zacienionych miejscach.
Ślimakom nie smakują długo kwitnące rośliny letnie takie jak np.
- begonia
- pelargonia
- nasturcja
- gazania
Nie lubią także paproci, miodunki, żurawki, niezapominajki czy krwawnika. Nie pogardzą natomiast słonecznikiem, miętą czy fiołkami.
Zobacz również: Jak stosować cynamon z chili na ślimaki?
Ślimaki na działce i w ogrodzie. Jak je zwalczyć?
Zobacz również:
Ślimaki z trudem poruszają się po sypkim podłożu. W miejscach, w których pojawiają się najczęściej warto rozsypać więc piasek zmieszany z popiołem lub żwir. Dodatkowo można rozłożyć też w tym miejscu fusy po kawie z dodatkiem cynamonu - ślimaki bardzo nie lubią tego intensywnego zapachu. Mniej etycznym, ale skutecznym sposobem jest również posypywanie każdego osobnika solą.
Na rynku nie brakuje oczywiście także preparatów do walki z tymi szkodnikami. Występują one w postaci proszku lub płynu, z którego robi się oprysk. W tym miejscu warto dodać jednak, że są to preparaty chemiczne, które owszem zlikwidują ślimaki, ale dodatkowo negatywnie wpłyną na jeże czy ptaki i nie są obojętne dla środowiska. Zanim wiec zdecydujemy się na ich użycie, warto skorzystać z wszystkich, równie skutecznych, naturalnych sposobów.
Zobacz również: Pozbądź się mrówek z ogrodu. Naturalne sposoby!
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Trik z piwem to hit w sieci!
Ślimaki dosłownie uwielbiają zarówno smak jak i zapach... piwa. Piwna pułapka może więc pomoc pozbyć ci się ich na stałe z ogrodu, ale w tym miejscu ponownie warto dodać, że nie jest to zbyt etyczne rozwiązanie i należy korzystać z niego wtedy, gdy pozostałe metody zawiodą.
Przepis na piwną pułapkę na ślimaki
- Przygotuj średniej wielkości pojemnik plastikowy
- W ziemi wykop dołek, tak głęboki, by pojemnik zmieścił się w środku i wystawał ok. 1 cm ponad ziemię
- Do pojemnika wlej około 200 ml piwa - im więcej wlejesz, tym szybciej ślimaki poczują jego zapach
- Czekaj aż w pojemniku pojawią się pierwsi nieszczęśnicy i od czasu do czasu opróżniaj pojemnik
- Regularnie wlewaj do pułapki nowe piwo
Zobacz również: Rośliny, które skutecznie odstraszają ślimaki