Domowe sposoby nawożenia roślin

O dekoracyjnych walorach i zdrowotnych właściwościach roślin czy też korzyściach czerpanych z posiadania ich w domu powiedziano i napisano już wiele, dlatego to, że warto posiadać je w zasięgu ręki i uprawiać je w mieszkaniu, można śmiało uznać za pewnik. By jednak pięknie rosły i cieszyły oczy, wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Tym kluczowym jest nawożenie. Oczywiście można w tym celu sięgnąć po gotowe preparaty, ale dobrą alternatywą dla nich są domowe środki. Nie tylko są łatwo dostępne, skuteczne i tanie, ale przede wszystkim bardziej bezpieczne. Jak zatem wykorzystać do nawożenia kwiatów drożdże, herbatę, kawę, wodę po ryżu czy warzywach, węgiel drzewny albo aspirynę? Podpowiadamy.

Woda po ryżu - doskonała odżywka
Woda po ryżu - doskonała odżywka ©123RF/PICSEL

Drożdże sprawiają, że kwiaty rosną bujnie

Drożdże odżywią rośliny
©123RF/PICSEL

Ogromna popularność drożdży nikogo nie dziwi. Bez nich świat byłby uboższy choćby o aromatyczne wina, piwa czy apetyczne drożdżówki. Zawarte w nich cenne składniki sprawiły też, że doczekały się miana sprzymierzeńca zdrowia i znalazły szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej oraz w ogrodnictwie. Podobnie jak węgiel drzewny świetnie sprawdzają się w formie naturalnego nawozu. Bogactwo obecnych w nich witamin rewelacyjnie stymuluje kondycję roślin i sprawia, że szybko i bujnie rosną oraz kwitną. Miksturą na bazie wody i drożdży warto regularnie podlewać rośliny doniczkowe.

Naturalna odżywka do roślin

Chyba nie ma osoby, która raz w swoim życiu nie gotowałaby ryżu, makaronu czy ziemniaków. Okazuje się, że woda, która pozostaje po odcedzeniu (oczywiście bez dodatku soli), doskonale sprawdza się w roli naturalnej odżywki do kwiatów. Obecne w niej witaminy i minerały sprzyjają fotosyntezie i przyspieszają wzrost korzeni. Działa jak naturalny nawóz, który odżywia i nawadnia roślinę. Co istotne, woda powinna mieć temperaturę pokojową. Zabieg podlewania nią należy powtarzać regularnie raz na tydzień.

Węgiel drzewny w roli nawozu

Węgiel wesprze bujny wzrost
©123RF/PICSEL

Węgiel drzewny okazuje się wyjątkowo przydatny w domu, zwłaszcza w sezonie grillowym, ale poza oczywistym zastosowaniem posiada także inne walory. Z uwagi na bogactwo składników doskonale stymuluje wzrost roślin i dlatego może śmiało być wykorzystany w roli naturalnego nawozu. Wystarczy go po prostu nieco pokruszyć i wymieszać z ziemią. Węgiel drzewny w postaci sproszkowanej świetnie wpłynie też na kondycję gleby, gdyż skutecznie ją oczyszcza oraz zadziała kojąco na rośliny, których pędy są "nadszarpywane" przycinaniem.

Aspiryna wzmocni rośliny

Po aspirynę sięga się najczęściej, gdy dopada i atakuje ból głowy. Na zdolnościach przeciwbólowych nie kończą się jednak jej zalety. Potrafi także przedłużyć życie kwiatów i przyspieszyć bujny wzrost roślin. Prosty zabieg polegający na podlewaniu kwiatów mieszanką na bazie jednej tabletki rozpuszczonej w wodzie wzmocni korzenie i liście rośliny oraz sprawi, że zyskają intensywny, zielony kolor. Dla uzyskania najlepszych efektów aspirynowa kuracja powinna być stosowana raz na dwa miesiące.

Zaskakujące właściwości herbaty i kawy

Herbata wzmocni paprocie
©123RF/PICSEL

Kawa czy herbata to podstawowe napoje obecne w jadłospisie, po które sięgamy co rano. Poza przyjemnością smakową, której dostarcza ich picie, warto pamiętać o walorach fusów, które po nich pozostają. Połączone z ziemią doniczkową mogą śmiało występować w roli nawozu, gdyż skutecznie spulchniają glebę i poprawiają zdolność magazynowania wody, tym samym wspierając bujny wzrost rośliny.

Jak wykorzystać zużyte torebki z herbatą?

Wywar z herbaty może także śmiało zastąpić raz po raz wodę w przypadku pielęgnacji paproci. Warto co jakiś czas wykorzystać herbatkę właśnie w tym celu. Zaparzone liście spełnią także swoje zadanie podczas przesadzania rośliny. Z kolei zużyte torebki po herbacie mogą posłużyć za swoisty drenaż. Wystarczy wyłożyć nimi dno doniczki przed wsypaniem do niej ziemi. Doskonale odżywią roślinę i wchłoną wodę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas