Domowe trawy

Dzięki nim będziemy mieć w domu szuwary i rozłogi - namiastkę naturalistycznego ogrodu.

Papirus w naturze rośnie w pobliżu wody
Papirus w naturze rośnie w pobliżu wody

Inaczej cibora. W naturze rośnie w pobliżu wody, więc uprawiany w doniczkach również lubi moczyć "stopy" - zapewnijmy mu stale wilgotne podłoże.

• Jak rozmnażać papirus? Ucinamy kawałki łodyg i wkładamy do wody ("nogami do góry"), aby się ukorzeniły. Korzonki pojawią się w sąsiedztwie listków.

• Lubi wilgotne powietrze. Będzie więc wdzięczny za częste zraszanie miękką wodą.

Sitowie - zielona czupryna

Ta przypominająca zieloną czuprynę roślina jest bliskim krewniakiem papirusa. Ma niewielkie wymagania - główny warunek w jej uprawie to częste i obfite podlewanie. Sitowie zasilamy co 2-3 tygodnie (od marca do września) płynnym nawozem dla roślin o dekoracyjnych liściach, stosując o połowę mniejsze stężenie od zalecanej dawki.

• W zbyt ciemnym pomieszczeniu przestanie rosnąć. Nie stawiajmy go jednak w pełnym słońcu - będzie żółknąć i zasychać.

Zielistka jak trawka

To znakomita roślina dla zabieganych i zapominalskich - nie "obrazi się", gdy nieco zaniedbamy podlewanie. Woli mieć nieco suchsze niż przemoczone podłoże - podlewajmy ją dopiero, gdy ziemia będzie sucha.

• Zielistkę rozmnaża się z odrostów, które pojawiają się na pędach. Można je odciąć i wsadzić do wody, by się ukorzeniły, lub wsadzić do doniczki z ziemią, którą postawimy obok, i dopiero po ukorzeniu odciąć od "matki".

• Zasilamy co 2-3 tygodnie nawozem o niskiej zawartości azotu. Jego nadmiar powoduje zanikanie białych pasków na zielistce.

Minibambus

To trawa bambusowa w miniaturze (w naturze sięga ona nawet 30 metrów!). Lubi ciepło oraz wilgoć. Jeśli wystawiamy ją latem do ogrodu, zakopmy doniczkę w ziemi lub wstawmy roślinę w oczko wodne, aby miała wilgotniej.

• Jak podlewać? Zanurz doniczkę w misce z wodą. Odsącz, zbierz wodę z podstawki.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas