Duży salon – w jakim stylu go urządzić?

Największą zaletą dużego salonu jest wolna przestrzeń, która prosi się o zapełnienie meblami i dodatkami. W jakim stylu urządzić duży salon, by uniknąć aranżacyjnych wpadek?

Układ salonu ma istotne znaczenie w kontekście jego aranżacji
Układ salonu ma istotne znaczenie w kontekście jego aranżacjimateriał partnera

Jakie funkcje może pełnić duży salon?

Salon jest miejscem codziennego wypoczynku, gdzie spotyka się cała rodzina i przestrzenią, w której przyjmujemy gości. Zwykle pełni również funkcję pokoju z kącikiem telewizyjnym czy domowej biblioteczki. Dysponując dużym metrażem, można urządzić w salonie jadalnię, a nawet kącik do pracy, mały warsztat do zajęć artystycznych albo zakątek hobbystyczny.

Od czego zacząć urządzanie salonu? Najpierw należy określić, jaką rolę ma odgrywać pomieszczenie i podzielić je na odpowiednie strefy. Jeśli salon jest w kształcie litery L, można wykorzystać narzucający się podział architektoniczny i w jednej części postawić komplet wypoczynkowy wraz z szafką pod telewizor, a w drugiej - jadalniany stół i krzesła. Jeżeli natomiast aranżujemy salon na planie prostokąta lub kwadratu, warto wydzielić poszczególne strefy, np. za pomocą różnych kolorów ścian albo dywanu. Jasne, przejrzyste podziały okażą się znaczącym ułatwieniem podczas etapu meblowania salonu.

Dlaczego warto wybrać jeden styl?

Właściciele dużych salonów nierzadko kierują się przekonaniem, że spory metraż oznacza większą swobodę w doborze mebli i dodatków. Nawet jeśli przestrzeń pozwala na gromadzenie wszystkiego, co przypadnie nam do gustu, ostateczny efekt pasji kolekcjonerskiej może okazać się daleki od dobrego smaku. Udana aranżacja wnętrza to coś więcej niż suma wszystkich elementów wystroju - poszczególne meble i przedmioty muszą ze sobą współgrać. Aby uniknąć estetycznych zgrzytów, warto zatem poruszać się w obrębie jednego stylu wnętrzarskiego.

Duży salon w stylu klasycznym Bezpiecznym wyjściem jest urządzenie salonu w stylu klasycznym. Aranżacje tego typu bazują na stonowanych i neutralnych kolorach, łagodnych opływowych kształtach i tradycyjnych surowcach dobrej jakości, dlatego zawsze prezentują się stylowo. Meble do salonu w stylu klasycznym to sofy i fotele ze skórzanymi lub materiałowymi obiciami w kolorze białym, kremowym, czarnym albo w odcieniach brązu. Do kompletu wypoczynkowego łatwo dobierzemy regał, komodę, stolik i szafkę RTV w kolorze drewna.

Atutem stylu klasycznego jest jego elastyczność - aby uniknąć nudy, można połączyć go z dodatkami typowymi dla stylu glamour albo New Art Déco, takimi jak duży żyrandol z kryształkami, ciężkie zasłony z połyskującej tkaniny lub ozdobne, velvetowe poduszki. Odrobina estetycznego szaleństwa doda pomieszczeniu blasku, ale go nie przytłoczy.

Duży salon w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny jest wprost stworzony do przestronnych pomieszczeń. Ten trend chętnie operuje odważnymi zestawieniami kolorystycznymi, które mogłyby optycznie zmniejszyć niewielką przestrzeń. W dużym salonie jedna ze ścian może mieć intensywny, wyrazisty kolor - sjena palona, fuksja, ciemna zieleń, a może śliwka? Jeśli to zbytnia ekstrawagancja, niech nasycone barwy zagoszczą na tekstyliach, dekoracjach bądź obiciach mebli.

W strefie wypoczynku sprawdzi się prosty w formie, duży i wygodny narożnik, koniecznie w towarzystwie kwadratowych puf, które sprawdzą się jako dodatkowe siedziska czy podnóżki. Nietypowe połączenia nie muszą ograniczać się do zabawy z color blockingiem.

Z równie dobrym skutkiem można urządzić wnętrze monochromatycznie, ale z użyciem jak największej liczby zróżnicowanych surowców. W kąciku do czytania rewelacyjnie zaprezentuje się regał-biblioteczka z drewna o wyraźnym rysunku słojów połączonego z tworzywem sztucznym na wysoki połysk. Do tego dodajmy kilka lamp ze szklanymi, białymi kloszami i podstawami ze stali chromowanej.

Co jeszcze? To zależy od indywidualnego gustu. Pamiętajmy jedynie, że spójna koncepcja wnętrza to najprostsza droga do stworzenia stylowego pomieszczenia.

materiał zewnętrzny
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas