Dziki zniszczyły ogród? Możesz je skutecznie odstraszyć
Obecność dzikich zwierząt w pobliżu gospodarstw domowych czy nieogrodzonych działek staje się coraz bardziej problematyczne. Nieproszeni goście, np. dziki, mogą wyrządzić w starannie pielęgnowanym ogrodzie ogromne szkody, narażając nas na stres i niemałą stratę finansową. Jak temu zapobiec?
Dlaczego dziki zbliżają się do gospodarstw domowych?
Występowanie dzików na wsiach, w miastach i miasteczkach chyba nikogo już nie dziwi. Zwierzęta zbliżają się do zabudowań w poszukiwaniu jedzenia, a ich obecność jest wynikiem m.in. postępującej urbanizacji.
"Rozszerzanie granic administracyjnych miast powoduje, że włączane są do nich naturalne siedliska zwierząt wolno żyjących, a ich szlaki migracyjne - przecinane. Zamieszkujące na takich terenach zwierzęta szybko adaptują się do życia w warunkach miejskich, gwarantujących zasoby pokarmowe, dostępność schronień oraz nieobecność zagrożenia ze strony dużych drapieżników" - czytamy w raporcie pt. Postępowanie ze zwierzętami wolno żyjącymi (dzikimi na terenie miast), przygotowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Czytaj także: Dziki opanowały centrum miasta. Burmistrz Żywca alarmuje: "Coraz poważniejszy problem"
Jak uchronić ogród lub działkę przed dzikami?
Pieczołowicie uprawiany ogródek, regularnie strzyżona trawa, przydomowe owoce i warzywa mogą w kilkadziesiąt sekund zostać zniszczone przez szukające pożywienia i ryjące w ziemi dziki. Jak zatem skutecznie bronić się przed nieproszonym pojawieniem się dzików w ogrodzie lub na działce?
Przede wszystkim powinniśmy zadbać o zainstalowanie solidnego ogrodzenia, które dla dzików będzie stanowić realną do pokonania przeszkodę. Zanim podejmiemy decyzję, jakie ogrodzenie powinno stanąć na naszej działce, pamiętajmy, że dziki to duże zwierzęta, mogące ważyć ok. 100 kg, dlatego zwykła, delikatna siatka ogrodzeniowa może nie stanowić dla nich problemu.
Dobrym rozwiązaniem może być m.in. ogrodzenie panelowe, które powinno posiadać odpowiednio grube druty ok. 5 mm średnicy. Warto zadbać również o podmurówkę betonową, dzięki czemu dziki nie będą w stanie się przekopać pod ogrodzeniem i sforsować naszego zabezpieczenia.
Jeśli problem z ryjącymi na naszej działce dzikami narasta, a wszystkie, dotychczasowe próby przeciwstawienia się obecności dzików zawiodły, powinniśmy pomyśleć o zainstalowaniu płotu w całości wykonanego z betonu. Zabezpieczenie ogródka przed dzikami może stanowić również instalacja pastucha elektrycznego, który w kontakcie z dzikami nie zrobi im krzywdy, ale skutecznie je odstraszy poprzez nieprzyjemne impulsy elektryczne.
W specjalistycznych sklepach można także sięgnąć po dedykowane dzikim zwierzętom detergenty, które wydzielają nieprzyjemny dla nich zapach i działają odstraszająco. Na rynku dostępne są również urządzenia emitujące dźwięki o odpowiednich oraz nieprzyjemnych tonach i częstotliwościach.
Jak domowymi sposobami odstraszyć dziki?
Działkę lub ogród możemy zabezpieczyć przed dzikami, posiłkując się pewnymi, domowymi sposobami. Należy jednak mieć świadomość, że ich skuteczność nie zawsze będzie zadowalająca. Specjaliści uważają, że odpowiedni zapach może odstraszyć dziką zwierzynę. W związku z tym poleca się aplikować na działce lub w okolicy ogrodzenia przepocone ubrania oraz włosy.
Z kolei przy pomocy zawieszonych lub zamontowanych na patykach metalowych puszek, które podczas podmuchu wiatru zaczną hałasować, zmniejszymy ryzyko pojawienia się dzików. Przydadzą się również stare płyty CD. Odbijające się od nich promienie słoneczne powinny płoszyć dziki zbliżające się do naszego ogrodu.