Dzięki tej mieszance liście storczyka będą pełne blasku. Składniki masz w kuchni
Storczyk to roślina ciesząca się dużą popularnością w polskich domach. Jednak często podczas jego uprawy pojawia się problem, jakim jest żółknięcie i marszczenie się liści. Może to być oznaką choroby, wynikać z błędów w pielęgnacji lub być całkowicie naturalnym procesem. Sprawdź, jak zadbać o liście storczyka.
Spis treści:
Dlaczego liście storczyka żółkną i marszczą się?
W przypadku, gdy zauważymy, że liście storczyka żółkną oraz się marszczą, to przede wszystkim powinniśmy najpierw dokładnie obejrzeć roślinę. Jeśli uszkodzenia pojawiły się tylko na starszych i dolnych liściach, to nie mamy powodów do zmartwień, ponieważ jest to proces całkowicie naturalny, który nie wpływa na rozwój rośliny.
Jednak, gdy problem dotyka również młode liście, to przyczyn tego może być kilka:
- Nieprawidłowe podlewanie - gdy w naszym pomieszczeniu jest zbyt mała wilgotność powietrza i dodatkowo nie dbamy o regularne podlewanie rośliny, to możemy doprowadzić do jej odwodnienia. Objawia się ono właśnie marszczeniem się i żółknięciem liści storczyka na każdym piętrze rośliny. Przyczyną żółknięcia liści może być także zbyt intensywne podlewanie storczyka. Zalane korzenie mają odcięty dostęp powietrza, co utrudnia im pobieranie wody oraz składników pokarmowych.
- Zbyt mało światła - liście storczyka mogą również żółknąć z powodu słabego światła. Szczególnie jest to widoczne w okresie jesienno-zimowym, kiedy roślinom brakuje naturalnego oświetlenia. Pierwszym objawem jest to, że liście storczyka stają się jasnozielone, a następnie żółkną. Oprócz tego liście są wodniste oraz łamliwe.
- Nieodpowiednia temperatura - zbyt wysoka temperatura sprawia, że liście storczyka żółkną i wysychają, ponieważ zbyt szybko tracą wodę. Natomiast zbyt niska temperatura także jest przyczyną żółknięcia liści storczyka i oprócz tego hamuje ona rozwój nowych liści. Najlepszą temperaturą dla storczyka jest 20-22°C. Warto też zadbać o różnicę temperatur między dniem a nocą, która umożliwia storczykom naturalny metabolizm i wzrost.
- Brak nawożenia - brak nawożenia powoduje niedobór niektórych składników pokarmowych, który często objawia się żółknięciem liści storczyka. Najczęściej jest to objaw niedoboru azotu lub żelaza.
- Starzenie się - tak jak wspominaliśmy, wiek liści również wpływa na ich żółknięcie i marszczenie się, jednak w tym przypadku nie musimy się tym martwić. Liście storczyków, z czasem samoistnie żółkną i zamierają, co jest procesem naturalnym. Zasychające liście należy delikatnie usuwać z rośliny.
Jak odżywić liście storczyka?
Chcąc odżywić liście storczyka, musimy być świadomi tego, że mogą one tracić swoją witalność przez problemy z pobieraniem wody. Często są one spowodowane długotrwałym przesuszeniem korzeni.
W takiej sytuacji najlepiej będzie usunąć wszystkie martwe korzenie. Następnie musimy przesadzić naszego storczyka do nowego, świeżego podłoża. Po przesadzeniu należy go zamoczyć w wodzie na około 45-60 minut.
Wiele osób zastanawia się również, czy obcinać liście, które żółkną i marszczą się. Jednak najlepiej nie obcinać liści, ponieważ roślina potrzebuje czasu na odprowadzenie wszystkich użytecznych związków, które wykorzysta do wzrostu nowych organów. Liście storczyka powinno się usuwać dopiero wtedy, gdy same odpadną od łodygi.
Jak myć liście storczyka?
Dbając o liście storczyka, powinniśmy je również regularnie myć. Szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na storczyki, które stoją w pomieszczeniach, w których często unoszą się różne pyły i zanieczyszczenia. Należy przemywać je zawsze, gdy zauważmy taką potrzebę.
Podpowiadamy, jak krok po kroku myć liście storczyka:
- Większe fragmenty zabrudzeń należy ściągnąć na sucho, aby nie uszkodzić powierzchni liścia i nie doprowadzić do zarysowania jej.
- Następnie miękką szmatkę lub wacik kosmetyczny moczymy w wodzie. Można użyć wody z cytryną, której kwas pomoże skuteczniej zmyć zabrudzenia.
- Tak przygotowanym materiałem zbieramy zanieczyszczenia od górnej strony liścia, ruchami od środka na zewnątrz.
Oprócz tego od czasu do czasu liście storczyka można przecierać:
- skórką od banana (wewnętrzną stroną),
- wacikiem kosmetycznym nasączonym mlekiem
- wacikiem kosmetycznym nasączonym odgazowanym piwem
Tego nigdy nie rób, myjąc storczyka
Bardzo ważne jest to, aby podczas mycia liści storczyka nie zalać spodniej strony liści. Posiadają one w tym miejscu aparaty szparkowe, czyli mikroskopijne otwory służące roślinom do oddychania. Po przetarciu ich wodą można je nieumyślnie zatkać i utrudnić storczykowi rozwój.
Mieszanka z miodu i cytryny
Chcąc wzmocnić liście storczyka i zabezpieczyć je również przed żółknięciem i marszczeniem się, możemy przygotować specjalny syrop dla tej rośliny.
Do przygotowania potrzebna jest jedynie miseczka, łyżka cukru, łyżka miodu, odrobina wody i cytryna. Wszystkie te składniki należy wymieszać w naczyniu do momentu ich całkowitego rozpuszczenia. Wtedy dodajemy wyciśnięty sok z połówki cytryny i ponownie mieszamy wszystko ze sobą. Miksturą należy przecierać liście z wierzchu, co zagwarantuje im blask i odżywienie.