Reklama

Reklama

Ta przyprawa działa na storczyki jak doping. Uginają się od kwiatów

Storczyki od lat są jednymi z najchętniej wybieranych roślin doniczkowych. Polacy pokochali je za efektowne kwiaty, które są niezwykle dekoracyjne i ozdobią każde wnętrze. Choć popularne odmiany storczyków nie są bardzo trudne w uprawie, łatwo jest o błędy, które sprawiają, że roślina przestaje kwitnąć. Jak dbać o storczyki, aby obsypały się kwiatami? Czy musimy wydawać fortunę na drogie nawozy? Odpowiadamy!

Storczyki doskonale nadają się do uprawy w domu, jednak mają wymagania, którym musimy sprostać, jeśli chcemy, by obsypały się kwiatami. Jakie warunki musimy zapewnić storczykom i a należy pielęgnować te rośliny? Czy istnieją sprawdzone triki, zapewniające obfite kwitnienie?

Storczyki i ich wymagania: wietrzymy, nawilżamy, doświetlamy

Storczyki potrzebują dobrego dostępu do światła, najlepiej rozproszonego. Doskonałym miejscem dla storczyków będzie parapet okna skierowanego na wschód lub zachód. Należy przy tym pamiętać, że pędy nie mogą dotykać szyby (zimą mogą się przemrozić, latem sparzyć), a rośliny te nie znoszą przeciągów i zimnych powiewów. Storczyki ustawione w zacienionym miejscu przestaną kwitnąć. Rośliny te nie lubią również nieustannego przestawiania.

Reklama

Ważną częścią pielęgnacji storczyków jest umiejętne podlewanie. Te rośliny potrzebują dużo wody, jednak łatwo ulegają gniciu i nie tolerują zalewania. Storczyki podlewamy obficie, najlepiej rano. Po 20 minutach odlewamy z podstawki nadmiar wody. Nigdy nie polewamy stożka wzrostu rośliny, który znajduje się w jej centralnej części, unikamy polewania i spryskiwania wodą liści. Używamy wody przegotowanej i odstanej lub deszczówki. W pomieszczeniu dobrze jest ustawić nawilżacz powietrza (szczególnie zimą, kiedy działa ogrzewanie), zapewnić regularne wietrzenie (jednak bez przeciągów) i temperaturę odpowiednią dla danego gatunku. Warto pamiętać, że popularne Phalaenopsisy wymagają temperatury wyższej niż 23 st. C.

Czytaj także: Polki ustawiają storczyki rzędami w tym miejscu. W zimie nie jest to wskazane

Nawożenie storczyków: Trik z popularną przyprawą sprawi, że obsypią się kwiatami!

Jeżeli zapewnimy storczykom odpowiednie warunki, czyli jasne stanowisko, wysoką wilgotność i odpowiednią cyrkulację powietrza, a także umiejętne podlewanie, rośliny będą zdrowo rosły i kwitły. Aby wesprzeć rośliny i zapewnić obfite kwitnienie, należy pamiętać o regularnym nawożeniu roślin. Na rynku są dostępne nawozy przeznaczone specjalnie dla storczyków, ale doskonale sprawdzają się także domowe sposoby.

Osoby, które z uprawy storczyków uczyniły swoje hobby, znają wiele trików, dzięki którym łodygi wprost uginają się od kwiatów. Okazuje się, że po skuteczne nawozy, które na storczyki zadziałają jak prawdziwy doping, możemy udać się do własnej kuchni.

Doskonałym środkiem, który jeszcze do nie dawna był sekretem jedynie wtajemniczonych pasjonatów uprawy storczyków, jest... suszony czosnek (w płatkach lub granulowany).

Przyprawa musi być czysta - bez dodatku soli, konserwantów i innych składników. Czosnek nie tylko działa grzybo- i bakteriobójczo, ale zawiera też szereg minerałów sprzyjających rozwojowi roślin. Wystarczy łyżeczkę suszonego czosnku rozpuścić lub namoczyć w wodzie, której używamy do podlewania rośliny i gotowe!

Aby jeszcze bardziej uprościć sobie zadanie, możemy łyżeczkę suszonego czosnku wsypać bezpośrednio do doniczki.     

Czytaj też:

Obsyp storczyka cynamonem. Nie opędzisz się od kwiatów

Syrop dla storczyka - nasmaruj w jednym miejscu. Będzie jak nowy

Te wywary kochają storczyki. Rosną po nich jak szalone

 ***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawóz do storczyków skład | Storczyki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL