Dzielenie i rozmnażanie bylin: Kiedy i jak wykonać zabieg?

Byliny należą do roślin wieloletnich i stanowią ozdobę niejednego ogrodu czy działki. By w kolejnym roku uzyskać nowe okazy, w sierpniu warto wykonać zabieg dzielenia bylin, takich jak liliowce, piwonie czy skalnice. Nie jest to czynność skomplikowana, wymaga jedynie od ogrodnika odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Kiedy wykonać zabieg dzielenia bylin ozdobnych? Jak dobrze się do niego przygotować? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Piwonie nie tylko ładnie wyglądają, ale także obłędnie pachną
Piwonie nie tylko ładnie wyglądają, ale także obłędnie pachną123RF/PICSEL

Co daje dzielenie bylin w sierpniu?

Letni okres jest odpowiedni w kwestii dzielenia bylin, ponieważ wysoka temperatura sprawia, że rośliny nie będą gnić. Ponadto wakacyjny czas sprzyja szybszemu gojeniu się ran, powstałym podczas wykopywania bylin. Warto również podkreślić, że długie, słoneczne dni pomagają w ukorzenieniu się nowych sadzonek. Zwróć szczególną uwagę na okazy obficie rosnące oraz te słabo kwitnące. Ich podzielenie i rozmnożenie sprawi, że twój ogród w kolejnym sezonie wegetacyjnym utworzy feerię barw.

Które gatunki nadają się do dzielenia i rozmnażania w lecie?

Podczas dzielenia i rozmnażania bylin trzeba być ostrożnym
Podczas dzielenia i rozmnażania bylin trzeba być ostrożnym123RF/PICSEL

W pełni lata wiele gatunków bylin przestaje już kwitnąć, a więc jest to czas, w którym można rozpocząć ich podział. Warunki panujące o tej porze roku, sprzyjają głównie okazom mającym obfite kłącza lub korzenie: liliowcom, skalnicom czy piwoniom. Prace związane z podziałem i rozsadzaniem bylin należy podejmować wyłącznie po przekwitnięciu roślin. Inne gatunki bylin, które nadają się do rozmnażania w lecie, to: dzwonki ogrodowe, ciemierniki, białe rojniki czy żurawki. Chociaż z pozoru zabieg ten może wydawać się dość skomplikowany, to tak naprawdę do jego wykonania potrzebujesz tylko odpowiedniej wiedzy i niezbędnych narzędzi ogrodniczych.

Jak wykonać zabieg dzielenia bylin?

W sierpniu możesz podzielić takie byliny jak lilie czy piwonie
W sierpniu możesz podzielić takie byliny jak lilie czy piwonie123RF/PICSEL

W pierwszej kolejności za pomocą szpadla wykop karpę dookoła korzeni byliny. Musisz robić to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego rośliny. Zaleca się wykonanie tego zabiegu, zachowując odległość około 30 centymetrów od kępy. Następnie podważ ją delikatnie i wyciągnij z ziemi. Jeśli karpa jest większych rozmiarów, kolejne zabiegi przełóż na drugi dzień, dzięki czemu zdąży ona obeschnąć. Jeśli masz do czynienia z mniejszymi okazami, zadanie możesz wykonać w ciągu jednego dnia.

Kolejnym krokiem jest podzielenie bylin, w czym pomogą ci noże ogrodowe, które świetnie sprawdzą się do tego zabiegu. Mniejsze okazy podziel ręcznie lub użyj sekatora, aby uniknąć uszkodzenia rośliny. Na koniec umieść sadzonki w glebie i podlej je obficie. W ten sposób zapobiegniesz stresowi, którego źródłem może być proces dzielenia i rozmnażania okazów.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas