Epipremnum złociste – roślina, która zastąpi oczyszczacze powietrza

Odpowiednio dobrane rośliny potrafią szybko nadać wnętrzom charakteru. Epipremnum złociste to egzotyczna roślina, która coraz częściej gości w wielu domach. To niezwykle elegancki gatunek, który wkrótce może zastąpić elektroniczne oczyszczacze powietrza. Co ważne, jego uprawą mogą zająć się nawet początkujący ogrodnicy. Sprawdź, co zrobić, by roślina zachwyciła bujnym i zdrowym wyglądem.

Epipremnum złociste zachwyca bujnym wyglądem
Epipremnum złociste zachwyca bujnym wyglądem123RF/PICSEL

  • Epipremnum aureum w domowych warunkach niemal nigdy nie zakwita. Mimo to sprawdzi się jako naturalny upominek dla bliskiej osoby.
  • Lepiej chronić roślinę przed całkowitą ekspozycją na słońce. W tym celu dobrze jest ustawić ją na parapetach wschodnich lub w głębi pokoju.
  • Podłoże, w którym sadzimy Epipremnum powinno być bogate w drobny keramzyt, perlit, węgiel oraz rozdrobnione włókno kokosowe.

Bujne pnącze doniczkowe

Epipremnum złociste, czyli Epipremnum aureum, to roślina o dość minimalistycznym, ale imponującym wyglądzie. Naturalnie rośnie na wyspach Polinezji Francuskiej. Do dziś pozostaje tam gatunkiem dzikim. W Polsce znalazła swoich zwolenników, którzy docenili nie tylko jej niezwykłe liście, ale także imponującą zdolność do rozrastania się. Dobrze dobrana pielęgnacja sprawia, że w krótkim czasie osiąga do 6 m długości, a w ciągu roku rozrasta się o około 40 cm.

Poszczególne odmiany Epipremnum aureum różnią się od siebie przede wszystkim kolorami. Znawcy zachwycają się przede wszystkim N’Joy, odznaczającą się kremowym ubarwieniem. Sporą dozą sympatii obdarzyli także Neon, o jaskrawozielonym odcieniu, oraz Jade, którą wyróżniają intensywnie ciemne liście.

Warunki uprawy Epipremnum złocistego

Roślinę należy chronić przed ekspozycją na pełne słońce
Roślinę należy chronić przed ekspozycją na pełne słońce123RF/PICSEL

Mimo egzotycznej nazwy i pochodzenia, to roślina, która dość dobrze przyjęła się w polskim klimacie. Jest mało wymagająca w uprawie, ale ma swoje upodobania, które wpływają na szybszy rozwój i prawidłowy wzrost. Najlepiej ustawić ją w miejscach lekko nasłonecznionych. Sprawdzi się także stanowisko półcieniste, ale wtedy Epipremnum będzie rozwijało się o wiele wolniej.

Charakterystyczną cechą tej rośliny doniczkowej są sercowate i błyszczące liście. Początkowo zachwycają soczyście zielonym kolorem, na którym z czasem wybarwiają się żółte i białe plamy. Dzieje się tak, jeśli narazimy ją na zbyt długą ekspozycję na słońce. W uprawie Epipremnum temperatura nie odgrywa większej roli. Z powodzeniem przyjmie się w chłodniejszych lub bardzo ciepłych pomieszczeniach.

Właściwa pielęgnacja

Chcąc zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do rozwoju, zacznijmy od dobrania odpowiedniego podłoża. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Właściwie pielęgnowana roślina rozrasta się do sporych rozmiarów. Choć wydaje się, że niezbędne będzie posadzenie jej w wielkiej donicy, okazuje się, że średnia w zupełności wystarczy. Ważne, by na jej dnie wykonać system drenażowy.

Jednym z istotniejszych kroków w uprawie Epipremnum złocistego jest regularne podlewanie. Zbyt częste i obfite nawadnianie przyczyni się do żółknięcia i opadnięcia liści, a pominięcie tego kroku doprowadzi do ich wysuszenia i brązowienia. Optymalnym rozwiązaniem będzie częste podlewanie, ale niewielką ilością wody.

Niezbędne jest także stosowanie specjalnych nawozów, najlepiej do roślin ozdobnych. Zasilacze w połączeniu z naturalnym światłem oraz wodą zapewnią Epipremnum wspaniały wygląd na długo. Szczególnie ważne jest to w okresie od początku marca do końca września.

Ekologiczny oczyszczacz powietrza

Specjalna odmiana Neo P1 oczyszcza powietrze lepiej niż urządzenia
Specjalna odmiana Neo P1 oczyszcza powietrze lepiej niż urządzenia123RF/PICSEL

Naukowcy z Francji ulepszyli w laboratoriach Epipremnum złociste i nadali roślinie wyjątkowe właściwości. Gatunek ten zamieniono w tzw. Neo P1, czyli wyjątkową odmianę, działającą jak 30 oczyszczaczy powietrza.

Opracowanie jej odbywało się w neutralnych genomach rośliny. Oznacza to tyle, że odmiana ta nie odbiega od pierwowzoru, ale jest jego udoskonaloną wersją. Praca nad stworzeniem Neo P1 trwała aż cztery lata. W efekcie końcowym roślina lepiej radzi sobie z usuwaniem formaldehydu, toluenu oraz lotnych związków organicznych z powietrza. Tym samym, nie zużywając energii elektrycznej, działa lepiej niż drogie oczyszczacze powietrza.

Epipremnum złociste - funkcje dekoracyjne

Ciekawym i niebanalnym rozwiązaniem jest umieszczenie rośliny na kratce, po której będzie mogła się piąć. Odpowiednie warunki sprawią, że bez trudu pokryje całą konstrukcję. Ustawimy ją także na meblach, powiesimy w donicy na ścianie lub pod sufitem. W bardziej nowoczesnych aranżacjach umieszcza się ją także na podłodze wraz ze specjalną podporą.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas