Fikus beniamina: Uprawa i pielęgnacja

Fikus beniamina, zwany również figowcem beniamina, to popularna roślina doniczkowa, którą można spotkać niemal w każdym polskim domu. Wyróżnia się niewymagającymi warunkami uprawowymi oraz łatwością w formowaniu (można mu nadawać interesujący kształt). Pielęgnacja fikusa beniamina nie jest problematyczna, wystarczy mu zapewnić odpowiednie i stabilne warunki. Niestety, w opinii wielu z nas, roślina ta jest bardzo kapryśna – na najmniejsze zmiany reaguje masowym zrzucaniem liści. Na szczęście istnieją metody, aby temu zapobiec. Jak uprawiać fikusa beniamina? Przekonajmy się.

Fikus beniamina
Fikus beniamina ©123RF/PICSEL

Czym jest fikus beniamina?

Przycinania beniamina
©123RF/PICSEL

Fikus beniamina w naturalnych warunkach spotykany jest m.in. w Australii, gdzie osiąga pokaźne rozmiary i nierzadko przekracza 30 metrów wysokości. W domowej uprawie, jest równie imponujący, ale często nie przekracza dwóch metrów. W uprawie doniczkowej dominują dwie odmiany: o zielonych bądź biało-zielonych obrzeżonych liściach. Fikus beniamina jest bardzo atrakcyjną rośliną, ponieważ bujnie się rozrasta. Jeśli chcemy uprawiać mniejszą wersję tej rośliny, wystarczy ją odpowiednio przyciąć do pożądanych rozmiarów. Taki zabieg należy wykonywać wyłącznie wiosną.

Jakie warunki musi posiadać fikus beniamina?

Młode liście beniamina
©123RF/PICSEL

Fikus beniamina nie ma wygórowanych warunków uprawowych. Powinien mieć żyzną ziemię w doniczce oraz optymalną ilość wody (wystarczy podlewać go raz na tydzień). Jedyne, czego wymaga, to jasnego, ale nie narażanego na bezpośrednie promienie słońca miejsca. Fikus nie toleruje ani zbyt wysokiej, ani za niskiej temperatury – zimą nie powinna przekraczać 18 stopni, natomiast latem 28 stopni Celsjusza. Fikus beniamina warto nawozić uniwersalnymi nawozami wieloskładnikowymi, których nie trzeba stosować częściej niż raz w miesiącu. Podczas upałów warto zraszać jego atrakcyjne liście odstaną wodą albo dokładnie umyć je pod prysznicem. Latem, jeśli posiadamy osłonięty balkon, można go przenieść na zewnątrz – należy uważać jedynie na intensywnie promienie słoneczne, gdyż wtedy szybko żółkną.

Kapryśne drzewko

Zraszanie liści
©123RF/PICSEL

Czasami fikus beniamina może sprawiać kłopoty. Na zmiany w otoczeniu często reaguje masowym zrzuceniem liści. Co mu przeważnie szkodzi? Przede wszystkim częste przenoszenie, przelanie, za suche podłoże, a nawet przesadzanie bądź zbyt duża ilość kurzu na liściach. Na szczęście, po takim kapryśnym zachowaniu, szybko się odradza – o ile przywróci mu się optymalne warunki. Fikus beniamin traci na atrakcyjności, gdy wymienia mu się doniczkę. Na szczęście, zabieg ten należy wykonywać rzadko, jedynie wtedy, gdy korzenie wyrastają z otworów odpływowych. Zbyt duża ilość podłoża powoduje, bryły korzeniowej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas