Reklama

Fiołek aż się o to prosi! Prosta zawiesina działa na kwiaty jak doping. Podlewaj co 7 dni

Fiołek afrykański nie kwitnie i marnieje? Najprawdopodobniej winę ponosi niewłaściwa pielęgnacja rośliny, a także deficyt składników pokarmowych w podłożu. Jak pobudzić fiołka do wydawania kwiatów? Istnieje jeden sprawdzony i znany od dawna sposób. Ten składnik działa na rośliny niczym doping!

Fiołek afrykański - wymagania

Fiołki afrykańskie (saintpulie) uwielbiamy przede wszystkim za urocze kwiatki (niebieskie, różowe, białe lub fioletowe) otoczone aksamitnymi liśćmi oraz niewielkie wymagania co do uprawy i pielęgnacji. Wystarczy przestrzegać jedynie kilku dość oczywistych zasad, a z tymi roślinami nie powinno dziać się nic złego. Oto, o czym powinni pamiętać posiadacze fiołka afrykańskiego.

Reklama
  • fiołki powinny stan w miejscu o rozproszonym świetle - parapety wschodnie lub północne
  • fiołki afrykański warto co dziesięć dni obracać o jedną czwartą obwodu doniczki, aby nie wychylały się w kierunku światła
  • fiołki najlepiej czują się w temperaturze 18-22 st. C. Poniżej 10 st. C giną
  • fiołki afrykańskie w warunkach dużej wilgotności i chłodu chorują
  • rośliny te lubią lekkie i średnio żyzne podłoże np. ziemia ogrodnicza z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku lub perlit

Fiołek afrykański nie kwitnie - co zrobić?

Fiołki afrykańskie odpowiednio zadbane, mogą zakwitać nawet kilka razy w roku. Zdarza się jednak niekiedy, że fiołek, mimo właściwej pielęgnacji przestają wydawać kwiaty. Jakie mogą być tego przyczyny?

  • zbyt ciemno w pomieszczeniu
  • brak regularnego nawożenia, niewystarczająca ilość składników odżywczych
  • umiejscowienie fiołka afrykańskiego w zbyt zwięzłym i ciężkim podłożu
  • zbyt mokre podłoże - fiołki afrykańskie należy podlewać wlewając wodę na podstawkę

Nawóz z fusów do kawy do fiołków afrykańskich - dlaczego warto stosować?

Jednym z wspaniale działających na rośliny, lubiące podłoże o lekko kwaśnym lub kwaśnych odczynie - do jakich należy również fiołek afrykański, będzie naturalny nawóz z fusów po kawie. Zawierają one bowiem niewielkie ilości azotu oraz pierwiastków takich jak m.in. fosfor, magnez, potas czy miedź, którymi należy regularnie zasilać fiołka afrykańskiego. Dzięki tym składnikom będzie wspaniale się rozwijał i odwdzięczał pięknymi kwiatkami.

Czytaj również: Zamienią nasz dom w wiosenny ogród. To idealne kwiaty na zimę

Nawóz z fusów po kawie do fiołków afrykańskich - jak wykonać i stosować?

Świeże fusy po kawie można bezpośrednio wsypać do doniczki, mieszając je z wierzchnią warstwą podłożą. W ogrodzie natomiast dobrą opcją będzie również wysuszenie ich i wykorzystanie w dowolnej chwili jako ściółkę.

Aby wykonać domowy nawóz do podlewania roślin z fusów po kawie, wystarczy zalać szklankę fusów 10 litrami wody i otrzymanym płynem podlewać roślinę co 7-14 dni.

Sprawdź również: Fusy po kawie - zastosowanie w ogrodzie 

Nawóz z fusów po kawie do fiołków afrykańskich - na co uważać?

Bezpośrednie aplikowanie fusów po kawie do ziemi fiołka afrykańskiego czy innych roślin doniczkowych jest bardzo proste, jednak wykonują ten zabieg należy pamiętać, aby wymieszać je dokładnie z wierzchnią warstwą podłoża. W przeciwnym wypadku fusy zgniją i nie spełnią swojej funkcji.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fiołek afrykański | rośliny doniczkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy