Gabiony w ogrodzie - zastosowanie

Gabiony to specjalne metalowe kosze wypełnione różnymi materiałami, najczęściej kamieniami. Połączenie to doskonale pasuje do ogrodów nowoczesnych oraz minimalistycznych i może pełnić w nich przeróżne funkcje. Od kilku lat, jest coraz częściej stosowane w ogrodach. W poniższym tekście przedstawione są wady i zalety gabionów oraz różne możliwości ich zastosowania.

Zalety konstrukcji gabionowych

Metalowa konstrukcja gabionu jest zgrzewana i bardzo solidna. Drut jest pokrywany specjalną powłoką antykorozyjną (ocynkiem lub plastikiem), dzięki czemu nadaje konstrukcji długoletnią trwałość, bez konieczności napraw czy konserwacji.

Dostępność różnych form gabionowych jest ogromna i cały czas się zwiększa. Można zamówić różne elementy z których można tworzyć dowolne konstrukcje przestrzenne.

Gabiony można wypełniać dowolnym materiałem, chociaż najczęściej jest to kamień, to można również zastosować do tego szkło, ceramikę, dachówki, drewno czy węgiel… Bardzo efektownie wyglądają połączenie różnicy materiałów, np. szkła i kamienia czy też różnych rodzajów tłucznia. Najważniejsze, by tak dobrać rodzaj wypełnienia, by pasowało to do całości otoczenia. Gabiony można też wypełniać ziemią, w której można potem sadzić rośliny.

Gabiony są bardzo łatwe w montażu, wystarczy je rozłożyć w wybranym miejscu, odpowiednio umocować i wypełnić wybranym przez siebie materiałem (są otwierane, więc zawsze możemy zmienić ich wypełnienie, kiedy stare nam się znudzi).

Zaletą gabionów jest też z pewnością ich oryginalność oraz nowoczesny wygląd.

Wady

Największą wadą gabionów jest ich wciąż wysoka cena, która przy zakupie może wydawać się bardzo wysoka, ale biorąc pod uwagę trwałość konstrukcji gabionowych i to, że mogą one bez żadnej konserwacji stać kilkadziesiąt (a powlekane plastikiem nawet 100 lat), to cena nie jest aż tak wysoka.

Do wad można zaliczyć też czasem ich wagę oraz rozmiary, które szczególnie w małych ogrodach są częstą przeszkodą w ich montażu.

Co można z nich zrobić?

Gabiony mają bardzo wiele zastosowań, oto kilka z nich:

- można użyć ich do wyłożenia elewacji domu (cienkie, 20-30cm plastry gabionowe);

- doskonale nadają się do tworzenia ogrodzeń, można kupić gotowe przęsła (np. wypełnione bazaltem doskonale pochłaniają dźwięk);

- są idealnym materiałem do tworzenia murków oporowych oraz stopni tarasowych;

- można z nich wykonać oryginalne elementy małej architektury ogrodowej: ławki, stoliki, obudowy studni, donic czy wzniesionych klombów, dzięki możliwości wypełnienia ich dowolnym materiałem można je dopasować do każdego typu ogrodu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas