Gdzie lepiej nie trzymać telefonu? Nawyki szkodliwe dla zdrowia
Obecnie trudno jest wyobrazić sobie codzienne życie bez telefonu komórkowego. Dzięki niemu jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Jednak możliwość komunikowania się nie jest jedyną funkcjonalnością tych urządzeń. Wyścig technologiczny sprawił, że niektórym trudno – choć na chwilę – rozstać się z telefonem. Ponadto trzymamy go w miejscach, które mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Sprawdźmy, jakich nawyków unikać, by nie sprowadzać na siebie niebezpieczeństwa.
Trzymanie telefonu w łóżku
Wielu z nas przed pójściem spać pozostawia telefon niedaleko łóżka – a co gorsze – bardzo blisko poduszki. Nawyk ten nie wspomaga w żaden sposób zdrowego snu. Po pierwsze przeglądanie telefonu nocą powoduje, że jesteśmy narażeni na ciągłą ekspozycję sztucznego światła. Prowadzi to do mniejszego wydzielania przez nasz organizm melatoniny, odpowiedzialnej za prawidłowy sen. Dodatkowo jesteśmy narażeni na bóle głowy, rozdrażnienie oraz zmęczenie. Zawsze również zachodzi ewentualność włączenia wibracji, bądź dzwonka, która może nas wybudzać. Koniecznie trzeba unikać przykrywania urządzenia poduszką, ponieważ wydzielane przez nie ciepło może doprowadzić do uszkodzenia telefonu.
Telefon w przedniej kieszeni spodni
Wiele osób trzyma swoje telefony w kieszeni, najczęściej w przedniej części spodni. Jednak miejsce to - mimo że poręczne i pozwalające zapobiec kradzieży - generuje duże ryzyko w przypadku mężczyzn i w dłuższej perspektywie może bardzo negatywnie wpłynąć na ich płodność. Badacze wskazują, że plemniki, które poddane są długotrwałemu oddziaływaniu fal elektromagnetycznych pochodzących z telefonu, są osłabione. Dlatego lepiej nosić telefon w plecaku. Niestety, nie tylko telefon może mieć zgubny wpływ na męską płodność – nie zaleca się również pracy z laptopem ułożonym na kolanach.
Telefon przy głowie
Telefon towarzyszy nam w wielu czynnościach. Nie każda z nich zakończona jest myciem rąk, a to prowadzi do roznoszenia zarazków. Prowadząc rozmowę telefoniczną, przenosimy drobnoustroje, zwłaszcza w okolicy uszu. To może przyczyniać się do problemów laryngologicznych. Zaleca się, aby podczas rozmowy trzymać telefon centymetr od głowy.
Telefon przy twarzy
Zbyt bliskie trzymanie telefonu przy oczach powoduje, że śluzówka oczu jest wysuszona. Poza tym musimy wpatrywać się w mały ekran, wytężając wzrok. Może to doprowadzić do osłabienia wzroku, ponieważ podczas wpatrywania się w niewielki ekran, rzadziej mrugamy i doprowadzamy do wysuszenia gałki ocznej. Najczęściej wtedy skarżymy się na tzw. piasek w oczach oraz pieczenie. Wielu z nas również ogląda filmy na małych urządzeniach, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do krótkowzroczności. Dlatego zaleca się robienie częstych przerw oraz prostych ćwiczeń oczu.
Wprowadź zdrowe nawyki
Okazuje się, że telefon może być przyczyną nadmiernego stresu. Niektórzy ciągle wyczekują wiadomości oraz powiadomień na serwisach społecznościowych. Dlatego lepiej robić sobie przerwy od smartfona i odstawić go (a najlepiej wyłączać go na całą noc). Pamiętajmy, żeby uważać na długie rozmowy telefoniczne. Jeśli wiemy, że potrwa np. godzinę, warto zmieniać co kilka minut ucho. Starajmy się, żeby apart - ze względu na wydzielane przez niego promieniowanie - nie był trzymany zbyt blisko ciała. Jeśli musimy się skupić na jednej czynności, np. nauce bądź pracy, odstawmy na ten czas wszelkie urządzenia, które rozpraszają naszą uwagę. Najlepiej je wyciszyć lub ewentualnie przestawić na tryb wibracji.