Reklama

Genialne sposoby na czyszczenie kratki z okapu

Czyszczenie kratki z okapu wymaga systematyczności, gdyż zbierają się na niej duże ilości osadu z tłuszczu oraz kurzu. Bardzo ważna jest regularność w jej myciu: na filtrze gromadzą się większe cząsteczki brudu, a ich dłuższe zaleganie może pogorszyć pracę całego systemu wentylacyjnego. W domu znajdziesz wiele preparatów, które pomogą ci w doprowadzeniu filtru z okapu do porządku: to niezawodna soda oczyszczona czy płyn do mycia naczyń. Jak wyczyścić kratkę z okapu z wykorzystaniem domowych sposobów? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak działa filtr z okapu?

Filtr jest bardzo ważnym elementem całego okapu, ponieważ zapobiega on rozprzestrzenianiu się brzydkiego zapachu po całym domu. Nie tylko dba o czyste powietrze, ale również zapewnia skuteczną pracę wyciągu. Należy pamiętać o tym, że na kratce z okapu gromadzą się największe cząsteczki tłuszczu oraz brudu. Osadzają się one po kontakcie ciepłego powietrza z chłodnym filtrem. Jeśli będą na nim zbyt długo zalegać, cyrkulacja powietrza zostanie zakłócona, a to przyczyni się do gorszej jakości powietrza w pomieszczeniu. 

Czym wyczyścić kratkę z okapu?

Do szorowania kratki z okapu warto wybrać naturalne środki, znajdujące się w każdym domu: sodę oczyszczoną czy oliwę z oliwek. To prosta czynność, ale aby przyniosła pożądane efekty, ważna jest systematyczność w jej wykonywaniu. Przed przystąpieniem do czyszczenia filtru odłącz wyciąg od prądu, wyjmij i oczyść kratkę, a dopiero potem zajmij się resztą.

Reklama

Soda oczyszczona

Jednym z niezawodnych sposobów na dokładne wyczyszczenie kratki z wyciągu to soda oczyszczona. Ma ona działanie lekko żrące, dlatego bez trudu poradzi sobie z nagromadzonym tłuszczem i uporczywym brudem. Jak wyczyścić filtr z okapu z dodatkiem sody? Przygotuj duży garnek i napełnij go wodą, którą następnie doprowadź do wrzenia. Wtedy też dodaj stopniowo dwie łyżki sody oczyszczonej. Bądź ostrożny, ponieważ mieszanka zacznie się pienić, dlatego od razu zmniejsz ogień i zachowaj ostrożność. Po pięciu minutach umieść garnek w zlewie i zanurz w nim filtr z okapu lub odmaczaj ją stopniowo, jeśli się nie zmieściła w całości. Resztki pozostałego brudu usuń za pomocą szczoteczki do zębów, która dotrze w najmniej dostępne miejsca. Na końcu osusz kratkę ręcznikiem papierowym i gotowe!

Płyn do mycia naczyń

Kolejnym sprawdzonym patentem do czyszczenia kratki z okapu jest użycie płynu do mycia naczyń. Świetnie poradzi sobie z trudnymi do usunięcia osadami i tłuszczem po gotowaniu. Na początku do miski nalej wodę, a potem pół szklanki płynu. W mieszance zanurz kratkę z okapu i odczekaj kwadrans, aż się dokładnie odmoczy. Następnie filtr wyszoruj za pomocą szorstkiej gąbki lub szczotki. Na końcu osusz go suchą ścierką i po kłopocie.

Oliwa z oliwek

Sprawdzoną metodą jest zastosowanie oliwy z oliwek, ponieważ bez trudu usuwa wszystkie zabrudzenia z filtra z okapu. Na początku nałóż na gąbkę trochę produktu i rozprowadź go równomiernie po całej powierzchni kratki. Następnie weź większą ścierkę z mikrofibry i zamocz ją w ciepłej wodzie, a potem połóż na filtr i zostaw na pięć minut. Po upływie czasu przetrzyj kratkę ostrzejszą stroną gąbki, a resztki oliwy zetrzyj ręcznikiem papierowym.

Ocet w walce z tłuszczem

Ostatnią propozycją jest zastosowanie octu, który poleca się do czyszczenia kratki z okapu. To środek idealnie czyszczący i zarazem konserwujący powierzchnie. Jak go zastosować? Do butelki z atomizerem nalej ciepłą wodę z octem w proporcjach 2:1 i dokładnie wymieszaj. Następnie spryskaj mieszanką równomiernie kratkę z okapu i pozostaw na kwadrans. Wilgotną gąbką przemyj całą powierzchnię filtru, aby pozbyć się najcięższych zabrudzeń. Po tym czasie całość opłucz pod bieżącą wodą i osusz suchą ścierką lub ręcznikiem.

Zobacz też:

Domowe sposoby na zacieki w toalecie

Jak samodzielnie zaimpregnować drewno w ogrodzie? Wyjaśniamy

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy