Geranium: Właściwości i zastosowania
Geranium, znane również jako anginka albo anginowiec, jest rośliną, którą często spotyka się na parapetach naszych domów. Choć wygląda niepozornie i czasem próżno na niej szukać efektownych kwiatów, ma rzeszę swoich zwolenników. Wynika to przede wszystkim z faktu, że uprawa anginki nie jest skomplikowana i nie przysparza większych problemów. Z drugiej strony, geranium wykazuje silne działanie lecznicze, które zawdzięcza obecności olejków eterycznych. Przynoszą one ulgę w leczeniu wielu schorzeń, takich jak bóle reumatyczne oraz dolegliwości skórne. Dlaczego warto mieć tę roślinę w domu? Przekonajmy się.
Geranium - niepozorny kwiat
Geranium jest rośliną wieloletnią z rodziny budziszkowatych. Pochodzi z południowej Afryki, skąd na początku XX wieku została przetransportowana do Europy. Najczęściej uprawiana jest w pomieszczeniach, lecz latem często zdobi balkony oraz tarasy. Anginka rośnie dość szybko, ponieważ w ciągu roku jej pokrój może powiększyć się aż o 30 cm, ale rzadko osiąga więcej niż metr wysokości. Geranium wygląda niepozornie: długie łodygi pokryte są jasnozielonymi, głęboko powycinanymi liśćmi, które po dotknięciu wydzielają przyjemną woń. Niekiedy można doczekać się kwiatów o pięciu płatkach, przypominających popularną pelargonię rabatową.
Uprawa geranium
Geranium nie jest rośliną wymagającą i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Chcąc ją uprawiać w domu, wystarczy ustawić ją w nasłonecznionym miejscu. Niestety nie służą jej zmiany temperatury, dlatego trzeba uważać podczas wietrzenia mieszkania zimą. Aby anginka bujnie rosła, najlepiej wsadzić ją do uniwersalnej ziemi kwiatowej. Warto od razu utworzyć solidną warstwę drenażową, gdyż to uchroni roślinę przed gniciem korzeni. Geranium nie wymaga częstego podlewania: niewielka ilość wody raz w tygodniu w zupełności wystarczy, aby zagwarantować prawidłowy wzrost.
Źródło olejków eterycznych
Geranium zawiera wiele olejków eterycznych. Po dotknięciu liści, na których znajdują się liczne, cienkie włoski, wyczuwalny jest przyjemny cytrusowy zapach. Z rośliny pozyskuje się olejek geraniowy, który wykorzystywany jest w celach leczniczych. Jest szczególnie przydatny w schorzeniach związanych z układem nerwowym: ma działanie uspokajające, odprężające oraz relaksujące. Można używać go do masażu całego ciała, dodawać do kąpieli albo stosować do inhalacji. Geranium jest też naturalnym i sprawdzonym środkiem, który odstrasza insekty. Wystarczy potrzeć listkami skórę, aby męczące owady nas nie atakowały.
Geranium - sekret pięknej skóry
Geranium może być również wykorzystywane jako środek do pielęgnacji skóry. Szczególnie pomocne okażą się liście, z których można przyrządzić napar łagodzący stany zapalne oraz infekcje bakteryjne i wirusowe. Przecieranie twarzy samodzielnie wykonaną miksturą sprawia, że szybko znikają zmiany trądzikowe, liszaje oraz egzema. Geranium szczególnie polecane jest osobom, które borykają się z przetłuszczoną cerą: reguluje gospodarkę wodną skóry oraz zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum.
Geranium na bóle reumatyczne
Intensywny zapach olejków eterycznych znajdujących się w geranium okazuje się niezastąpiony w leczeniu reumatyzmu. Dodanie kilku liści do rozgrzewającej kąpieli szybko łagodzi silny ból mięśni i stawów oraz przywraca pełną sprawność. Liście geranium okazują się również nieocenione podczas silnego stanu zapalnego ucha. Wystarczy zerwać kilka liści, ugnieść je w dużą kulkę oraz włożyć do otworu słuchowego. Należy jednak uważać, aby taki leczniczy opatrunek nie utknął w środku oraz nie uszkodził delikatnej błony bębenkowej.
Geranium i sztuka kulinarna
Liście popularnej anginki mogą być wykorzystywane w sztuce kulinarnej. Są oryginalnym dodatkiem do orzeźwiających i lekkich sałatek warzywnych, którym nadadzą cytrusowy posmak. Wykorzystuje się je również do przygotowania domowych przetworów: kilka posiekanych liści wzbogaci smak np. kompotów albo kiszonek w słoikach. Geranium jest także nieocenione w cukiernictwie. Zapomnianym patentem jest aromatyzowanie cukru tą niezwykłą rośliną. Najczęściej z anginki przygotowuje się lecznicze napary, które rozgrzewają, rozprawiają się z infekcjami oraz skutecznie wzmacniają odporność organizmu.