GIS wycofuje popularne pieczywo. Chodzi o jeden składnik!

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że zmuszony jest wycofać partię pieczywa chrupkiego, w której odkryto zwiększone ilości akryloamidu. Czym jest ta substancja i jakie zalecenia przygotował GIS dla konsumentów?

GIS poinformował, że wycofał jedną z partii pieczywa chrupkiego
GIS poinformował, że wycofał jedną z partii pieczywa chrupkiego 123RF/PICSEL

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że wycofuje ze sprzedaży konkretną partię pieczywa chrupkiego, w którym, w wyniku przeprowadzonych badań, odkryto podwyższony poziom akryloamidu. 

Producentem pieczywa jest firma TOVAGO, a wycofane ze sprzedaży produkty to:

  • Pieczywo żytnie chrupkie PANO, masa netto 200 g
  • Pieczywo chrupkie żytnio-kukurydziane z dodatkiem mąki pszennej graham, ekstrudowane Vit Morning,masa netto 100 g
  • Pieczywo chrupkie żytnie ekstrudowane Vit Morning,masa netto 100 g
  • Pieczywo chrupkie żytnie Tovago,masa netto 200 g. 

Jakie działania podjęto?

Firma Tovago poinformowała, że podjęto działania naprawcze w procesie produkcyjnym w celu obniżenia zawartości akryloamidu w wyżej wymienionym pieczywie chrupkim. Firma skontaktowała się z odbiorcami w celu poinformowania ich o podjęciu decyzji o wycofaniu produktów z rynku.

GIS poinformował, że Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą obecnie postępowanie wyjaśniające w sprawie.

Zalecenia dla konsumentów:

Nie należy spożywać partii pieczywa chrupkiego określonych w komunikacie.

GIS wycofuje ze sprzedaży popularne pieczywo! Chodzi o ten składnik!

W pieczywie odkryto zbyt duże ilości akryloamidu (zdj. ilustracyjne)
W pieczywie odkryto zbyt duże ilości akryloamidu (zdj. ilustracyjne)123RF/PICSEL

Odkryte w pieczywie zbyt duże ilości akryloamidu mogą być zagrożeniem dla zdrowia, ale sama substancja jest stosowana w produktach spożywczych od lat. Akryloamid to organiczny związek chemiczny, który tworzy się w reakcji pomiędzy aminokwasami a cukrami redukującymi. Może powstawać już w temperaturze 120 °C, optimum to 140–180 °C. Niestety, zbyt duże jego dawki przyczyniają się do powstawania nowotworów przewodu pokarmowego i uszkadzają układ nerwowy/ Duże ilości akrylamidu powstają podczas obróbki termicznej smażenie w głębokim tłuszczu i pieczenia produktów spożywczych zawierających skrobię. Największy udział w ogólnym spożyciu akrylamidu mają frytki, chipsy, ciastka, chleb i inne rodzaje pieczywa.

Firma TOVAGO poinformowała więc że:

Akryloamid w różnorodnych produktach spożywany jest codziennie przez ludzi na całym świecie. Obecność akryloamidu w żywności jest powszechna, gdyż powstaje w reakcji chemicznej pomiędzy składnikami występującymi w znacznej ilości produktów spożywczych – cukrów prostych (glukozy lub fruktozy) oraz aminokwasu asparaginy. Dla akryloamidu nie ustanowiono najwyższych dopuszczalnych poziomów. Natomiast w ramach środków ochrony konsumenta, Komisja UE określiła poziomy odniesienia dla obecności akryloamidu w określonych grupach środków spożywczych, w tym dla pieczywa chrupkiego (ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2017/2158)”.

Zobacz również:

Kwas chlebowy. "Wiejska oranżada" to naturalny probiotykInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas