Gliceryna do zadań specjalnych. Tani patent na lśniące okna i miękkie pranie

Zastosowanie gliceryny w pierwszym odruchu może kojarzyć się z przemysłem kosmetycznym. Często pojawia się w składzie produktów zmiękczających i regenerujących skórę, włosy oraz paznokcie. Używana jest także w przemyśle spożywczym jako konserwant, lecz tym razem polecamy skupić się na zaletach gliceryny w domowych porządkach. Ten niedrogi produkt pomoże uporać się z przestrzeniami w mieszkaniu, których gruntowne wyczyszczenie niejednokrotnie kosztuje nas wiele wysiłku.

Gliceryna jest używana do samodzielnego zrobienia mydła. Tym razem jednak skupimy się na porządkach
Gliceryna jest używana do samodzielnego zrobienia mydła. Tym razem jednak skupimy się na porządkach123RF/PICSEL

  • Zastanawiasz się, do czego służy gliceryna i czy warto mieć ją w swoim mieszkaniu? Okazuje się niedrogim i niezwykle skutecznym sprzymierzeńcem podczas domowych porządków.
  • Wykorzystasz ją do prania, gdy zależy ci na zmiękczeniu tkanin - nawet tych szczególnie problematycznych.
  • Gliceryna upora się z osiadającym na meblach kurzem, zaparowanym lustrem i smugami na szybach.

Gdzie kupić glicerynę?

Bez trudu znaleźć ją można w aptekach, a zakup nie wymaga recepty. Co równie ważne, nie będzie to obciążające dla portfela. Ile kosztuje gliceryna? Niewielkie opakowanie (ok. 30 gramów) kupić można za mniej niż trzy złote. Na korzyść przemawia też wydajność gliceryny. Do zrobienia domowych środków czyszczących potrzebujesz jednorazowo niewielkiej ilości, więc patenty te wypadają dużo korzystniej niż detergenty dostępne w drogeriach i sklepach z chemią gospodarczą.

Do czego używać gliceryny? Mycie okien bez smug!

Na pierwszy ogień idzie czynność, za którą wielu z nas nie przepada. Mycie okien z brudu i zacieków bywa prawdziwym utrapieniem. Zwłaszcza jeśli po męczącej sesji sprzątania okazuje się, że na szybie zostały nieestetyczne smugi. Z pomocą przychodzi gliceryna, która do czyszczenia problematycznych powierzchni nadaje się znakomicie.

Do zrobienia domowego środka do mycia okien potrzebujesz:

  • 1 łyżeczki gliceryny,
  • 1 szklanki octu,
  • 1 litra wody.
Wyczyść swoje okna na błysk
Wyczyść swoje okna na błysk123RF/PICSEL

Wszystkie składniki wymieszaj i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Aplikuj bezpośrednio na szybę i po chwili zacznij przecierać ją miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Pamiętaj, by zawsze robić to od góry do dołu. Najlepszą porą na mycie okien jest pochmurny dzień. W takich warunkach od razu zauważysz miejsca, które wymagają dodatkowego polerowania. Ponadto mocne nasłonecznienie sprawia, że woda i detergenty błyskawicznie wysychają, tworząc na szybach niepożądane smugi.

Sposób na zaparowane lustra w łazience

Opisany wyżej przepis na myjący eliksir wykorzystać możesz również do czyszczenia luster w łazience, na których osiada zarówno kurz, jak i para wodna czy resztki kosmetyków. Chcesz dodatkowo nadać szklanej powierzchni dodatkowy połysk oraz uporać się z problemem zaparowanego po kąpieli lustra? Kilka kropel gliceryny nanieś bezpośrednio na szmatkę i wypoleruj.

Jak skutecznie pozbyć się kurzu?

Masz wrażenie, że dopiero co robiłeś w domu gruntowne porządki, a na meblach, blatach i parapetach znów zalega warstwa kurzu? Takie sytuacje zdarzają się w wielu mieszkaniach i są w stanie porządnie dać w kość.  Okazuje się, że poczciwa gliceryna jest znakomitym sposobem na kurz.

Wystarczy, że wlejesz kilka kropel do miski z wodą, której używasz do sprzątania. W miksturze namocz ściereczkę z mikrofibry. Gliceryna pozwoli dokładnie zebrać wszędobylski brud, a jednocześnie nabłyszczy czyszczoną powierzchnię. Przy okazji stworzy powłokę ochronną, która będzie utrudniać osiadanie kurzu w kolejnych tygodniach.

Gliceryna do prania: Jakie efekty przynosi?

Mimo że używasz dedykowanych detergentów, twoje ubrania po praniu są sztywne i szorstkie? To świetny pretekst do zapoznania się z kolejnym zastosowaniem gliceryny w domu. Wlej dwie łyżki produktu do pralki, a dokładniej mówiąc - do komory na płyn do płukania. Jeśli zależy ci na ładnym zapachu, możesz wlać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Gliceryna zmiękcza włókna, więc problem nieprzyjemnych w dotyku tkanin i "gryzących" swetrów odejdzie w niepamięć. Jednocześnie pomoże uporać się z elektryzowaniem się ubrań.

Włącz glicerynę do prania i ciesz się miękką, przyjemną w dotyku odzieżą
Włącz glicerynę do prania i ciesz się miękką, przyjemną w dotyku odzieżą123RF/PICSEL

Glicerynę stosować możesz również do namoczenia delikatnych materiałów, wyjątkowo wrażliwych na błędy podczas prania w pralce. Należą do nich wełna oraz zamsz. Do prania ręcznego stosuj następujące proporcje: 15 ml gliceryny należy rozpuścić w 1,5 l wody.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas