Glicynia: Co zrobić, aby pięknie zakwitła?

Jest wśród roślin ozdobnych taka, którą zdążyli szczególnie uwielbić Polacy i tej słabości raczej trudno się dziwić. Glicynia, bo o niej mowa, przyciąga wzrok fantastycznymi - tworzącymi okazałe kaskady - kwiatostanami, które przyjmują finezyjne kolory. W dodatku może osiągać imponujące rozmiary. Co istotne dla wielu osób, glicynia nie wymaga zbyt wielu pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy zadbać o kilka szczegółów, a z pewnością stanie się najbardziej powabną ozdobą posesji i będzie cieszyła oczy przez lata. Jak zatem uprawiać glicynię, aby była obsypana przepięknymi kwiatami? Jakiej gleby wymaga do odpowiedniego wzrostu? Dlaczego zabieg przycinania jest kluczowy dla jej wyglądu? Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Glicynia - piękna i okazała
Glicynia - piękna i okazała ©123RF/PICSEL
Te rośliny mogą zabić! Masz je w domuInteria.tv

Glicynia: Kilka słów o roślinie

Glicynia wabi wzrok kwiatostanami
©123RF/PICSEL

Glicynia naturalnie porasta kraje o klimacie ciepłym i umiarkowanym. Zaliczana jest do rodziny roślin bobowatych. Najbardziej popularne jej odmiany to glicynia chińska oraz glicynia kwiecista. Pochodzenie pierwszej jest oczywiste, ta druga porasta naturalnie kraje Ameryki Północnej. Znakiem rozpoznawczym glicynii są przykuwające uwagę, tworzące urocze kaskady, kwiaty o liliowym, różowym bądź fioletowym kolorze. Jeśli glicynia jest odpowiednio zaopiekowana i regularnie przycinana może osiągać całkiem imponujące rozmiary.

Jakie wybrać miejsce dla glicynii?

Kluczowy w pielęgnacji jest dobór odpowiedniego miejsca. Potrzebuje dla siebie pokaźnego terytorium, gdyż bardzo silnie się rozrasta i nierzadko wymaga wsparcia w postaci odpowiednio dobranej podpory. Warto też zwrócić uwagę, czy jej przyrosty nie będą stanowić zagrożenia dla budynków na posesji. Stanowisko wybrane dla glicynii powinno być dobrze oświetlone i osłonięte od wiatru.

Czym nawozić glicynę?

Glicynia do odpowiedniego wzrostu - choćby z racji bujnego kwitnienia - potrzebuje zasilania. Najlepszym rozwiązaniem będą preparaty bogate w cenne pierwiastki - zwłaszcza fosfor i potas. (Nadmienić trzeba, że glicynii może bardzo zaszkodzić azot). Jeśli lato jest upalne, należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie glicynii, gdyż jest nieodporna na suszę.

Glicynia potrzebuje regularnego podcinania

Glicynia wymaga podcinania
©123RF/PICSEL

By glicynia mogła przepięknie kwitnąć, konieczne jest regularne podcinanie rośliny. Pierwszy zabieg podcięcia należy wykonać wiosną, drugi już latem, najlepiej w lipcu. (Podcięciu trzeba poddać - w przypadku drugiego zabiegu - już świeże pędy tak, by pozostało od 4 do 6 gałązek z liśćmi). Regularnie należy usuwać także te części rośliny, na których pojawiły się oznaki chorób oraz wszystkie kłącza, które wyrastają od nasady liści.

Gllicynia nie zakwitnie od razu

W kontekście nadmienić i zaznaczyć trzeba, że glicynia nie zakwitnie od razu. Najczęściej dzieje się to w trzecim roku od posadzenia. Glicynię najlepiej mieć w ogrodzie z sadzonek szczepionych. Czas oczekiwania - aż roślina wyrośnie i zakwitnie z nasion - jest w naszej strefie klimatycznej bardzo długi. W początkowym okresie wzrostu nie wolno stosować zabiegu polegającego na jej przycinaniu – wystarczy ograniczyć się do wsparcia jej na podporach.

Jak pobudzić glicynię do kwitnienia?

Glicynia źle znosi suszę i mrozy
©123RF/PICSEL

Często zdarza się tak, że glicynię trzeba pobudzić do kwitnienia i w tym przypadku przycinanie samych pędów nie wystarczy. Trzeba sięgnąć dalej, czyli do korzeni. Należy podcinać je w odległości 1,5 do 2 m od podstawy rośliny. Warto w tym celu wykorzystać szpadel. Rezultaty zabiegu można podziwiać już w kolejnym sezonie.

Glicynia wymaga zabezpieczenia przed mrozem

Glicynia jest mało odporna na ujemne temperatury i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu. Najlepiej wykorzystać w tym celu matę słomianą albo agrowłókninę.

Glicynia zawiera glikozyd

Glicynia - podobnie jak większość roślin - zawiera niebezpieczne substancje (m.in. glikozyd). W przypadku zatrucia mogą pojawić się nudności, wymioty, biegunka czy bóle brzucha.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas