Golteria rozesłana – ozdoba wigilijnego stołu o licznych właściwościach zdrowotnych

Jeśli szukasz zimozielonej rośliny, która nawet podczas mroźnej zimy ozdobi ogród dekoracyjnymi owocami i soczyście zielonymi liśćmi, postaw na golterię rozesłaną. Ta niewielka krzewinka świetnie sprawdzi się także jako ozdoba wigilijnego stołu, gdzie z powodzeniem zastąpi gwiazdę betlejemską. Warto wybrać się po nią do sklepu ogrodniczego, nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale także liczne właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak uprawiać ją w warunkach domowych.

Golteria rozesłana z powodzeniem zastąpi gwiazdę betlejemską na wigilijnym stole
Golteria rozesłana z powodzeniem zastąpi gwiazdę betlejemską na wigilijnym stole123RF/PICSEL

  • Golteria rozesłana to jedna z piękniejszych roślinnych dekoracji bożonarodzeniowych. W niektórych krajach stawia się ją na równi z gwiazdą betlejemską.
  • Roślinę z powodzeniem ozdobimy kolorowymi wstążkami, szyszkami, a także bombkami. W takiej odsłonie ozdobi świąteczny stół.
  • Zielone liście golterii są symbolem wiecznego życia, a czerwień owoców oznacza krew i męczeństwo.

Golteria zamiast aspiryny

Gaultheria procumbens, czyli popularna w Polsce golteria rozesłana to niska zimozielona krzewinka. Wyróżnia się dekoracyjnymi owocami, które utrzymują się przez cały okres zimowy. Choć oryginalnie pochodzi z Ameryki Północnej, szybko przyjęła się w innych krajach, a także znalazła szerokie zastosowanie w medycynie. Badacze odkryli, że zawiera w sobie substancję, która działa podobnie do popularnej aspiryny.

Lecznicze właściwości rośliny

Z suszonych liści golterii przygotujemy tzw. herbatkę kanadyjską
Z suszonych liści golterii przygotujemy tzw. herbatkę kanadyjską123RF/PICSEL

Golteria, podobnie jak azalie, różaneczniki oraz borówka amerykańska, należy do rodziny wrzosowatych. W sezonie zimowym wydaje dorodne czerwone owoce, które są jadalne, jednak nie należą do najsmaczniejszych. Z tego względu wykorzystuje się je jedynie do walorów dekoracyjnych. Do celów leczniczych używa się głównie liści rośliny, które zawierają w sobie olejki eteryczne, garbniki oraz glikozydy.

Liście golterii działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz antybakteryjnie. Mają także działanie moczopędne, ściągające oraz przeciwgrzybicze. Stosuje się je przede wszystkim w leczeniu licznych infekcji, w tym przeziębienia i grypy, a także w problemach żołądkowych i wysokiej gorączce.

Suszone liście rośliny służą także do przygotowania tzw. herbatki kanadyjskiej. Wykorzystuje się ją do płukania gardła i leczenia stanów zapalnych skóry. Pomaga zwalczyć migrenę, kolki oraz wzdęcia. Napar jest niezwykle prosty w wykonaniu, a potrzebujemy do niego jedynie dwóch łyżek suszonych liści, które następnie zalewamy wodą i zaparzamy. Gotową miksturę stosujemy 4 razy dziennie, po maksymalnie 100 ml.

Olejek golteriowy

Świeżo zebrane liście golterii rozesłanej służą do pozyskania olejku eterycznego, który działa:

  • przeciwreumatycznie,
  • przeciwbólowo,
  • antyseptycznie,
  • stymulująco,
  • ściągająco,
  • łagodząco.

Produkt poleca się do stosowania zewnętrznego, najlepiej punktowo. Z powodzeniem możemy sięgnąć po niego przy licznych stłuczeniach, infekcjach bakteryjnych, bólach mięśniowo-reumatycznych, a także rwie kulszowej i podagrze. Stosowanie olejku zaleca się osobom zmagającym z przewlekłym stresem, napięciem oraz bezsennością.

Jak uprawiać golterię?

Golteria jest rośliną mrozoodporną
Golteria jest rośliną mrozoodporną123RF/PICSEL

Do uprawy golterii rozesłanej w przydomowym ogrodzie najlepiej wybrać lekkie i przepuszczalne podłoże. Najlepiej, jeśli będzie dodatkowo bogate w próchnicę, dość kwaśne i umiarkowanie wilgotne. Roślina nie ma zbyt wysokich wymagać pokarmowych, ale jest wyjątkowo wrażliwa na zbyt mocne zasolenie gleby.

Do nawożenia najlepiej wykorzystać nawozy pozbawione wapnia. Świetnie sprawdzą się gotowe mieszanki do rododendronów oraz roślin kwasolubnych. W pierwszych latach uprawy szczególnie ważna jest ochrona rośliny przed niedoborem wody. Pomoże nam w tym ściółkowanie gleby, przy pomocy kory sosnowej.

Golteria uwielbia stanowiska półcieniste i toleruje głęboki cień. Może z powodzeniem wyrosnąć również w miejscach nasłonecznionych, jednak trzeba będzie pamiętać o regularnym podlewaniu latem oraz cieniowaniu w okresie zimowym.

Roślina mrozoodporna

Ogromnym atutem golterii jest jej odporność na mrozy, dzięki czemu nie musimy okrywać jej na zimę. Nie warto jednak pomijać tego kroku, jeśli uprawiamy ją na wietrznych i słonecznych stanowiskach. W takim wypadku dobrze jest sięgnąć po lekki materiał cieniujący lub stroisz. Dzięki temu ochronimy ją przed wyschnięciem oraz poparzeniem słonecznym w mroźne, ale słoneczne dni.

Ogrodnicy często wybierają ją jako roślinę okrywową. W sezonie od jesieni do wiosny tworzy zimozielone kobierce, a jej dojrzewające owoce roztaczają dookoła zapach kamfory. W ogrodzie sprawdzi się jako ozdoba skalniaków, dodatkowo chroniąc je przed wymywaniem gleby podczas ulewy. Łatwo ozdobimy nią rabaty, wrzosowiska oraz przestrzenie pod wysokimi drzewami. Bez trudu możemy uprawiać ją w pojemnikach oraz donicach na balkonie oraz tarasie.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas