Gotowanie bez przykrych zapachów?

To możliwe z odpowiednim okapem kuchennym, który należy do niezbędnych elementów wyposażenia kuchni.

article cover
foto. Materiał Prasowymateriały prasowe

Odpowiednio dobrany model okapu sprawi, że podczas przygotowywania posiłków zapach smażonych lub gotowanych potraw nie będzie unosił się w całym mieszkaniu, a dodatkowo uchroni meble oraz ściany przed tłustym osadem.

Kupno okapu - od czego zacząć?

Duży wybór okapów kuchennych sprawia, że każdy może znaleźć urządzenie w pełni dostosowane do wielkości kuchni, usytuowania płyty grzewczej, dostępu do szybu wentylacyjnego, a także do oczekiwanej liczby funkcji, preferowanego sposobu sterowania, a nawet aranżacji całego pomieszczenia. Mimo to wiele osób ma problemy z podjęciem decyzji podczas zakupów. Jeśli również planujesz remont kuchni albo chcesz zmienić swój stary okap kuchenny na bardziej nowoczesny bądź wydajniejszy model, sprawdź jakie rodzaje tego typu urządzeń masz do wyboru i czym warto kierować się w trakcie poszukiwania odpowiedniego sprzętu.

Rodzaje okapów kuchennych:

Okap podszafkowy
Ten model można mocować bezpośrednio do ściany albo tuż pod wiszącą szafką kuchenną. Jest niedrogi w zakupie, łatwo go zamontować i ma nieduże rozmiary, dlatego może okazać się dobrym rozwiązaniem w ciasnej kuchni. Wśród wad tego rozwiązania wymienia się niską wydajność oraz dość wysokie koszty eksploatacji.

Okap kominowy (przyścienny)
Ten model również można mocować samodzielnie, a spośród innych wyróżnia się długim kominem kryjącym rurę doprowadzoną do szybu wentylacyjnego. Ma on większą wydajność niż poprzedni typ, jest tani w eksploatacji, a w dodatku opary odprowadzane są poza kuchnię. Ma jednak dość duże rozmiary i wymaga dostępu do otworu wentylacyjnego.

Okap wyspowy
Pod względem wizualnym przypomina okap kominowy, ale mocowany jest do sufitu, a nie do ściany. Zazwyczaj stosuje się go w dużych kuchniach, gdzie płyta grzewcza umieszczona jest na wyspie. Tego typu okapy są bardzo wydajne, nowoczesne i tanie w eksploatacji, należą jednak do najdroższych w zakupie.

Okap teleskopowy
Przeznaczony jest do zabudowy i mocuje się go na dnie podwieszanej szafki kuchennej. Ma specjalną szufladę, której wysunięcie uruchamia urządzenie i dodatkowo zwiększa powierzchnię pochłaniania zapachów. Doskonale sprawdzi się w przypadku osób chcących ukryć wszystkie sprzęty AGD w zabudowie. Działa jako pochłaniacz, a więc nie odprowadza powietrza do szybu wentylacyjnego, ale oczyszcza je dzięki specjalnym filtrom i ponownie wdmuchuje do pomieszczenia.

Okap blatowy
To najbardziej nowoczesne rozwiązanie oferowane przez producentów sprzętu AGD. Montowany jest na blacie kuchennym (silnik znajduje się w szafce pod blatem) i dobrze spełnia swoje zadanie zarówno w przypadku płyt grzewczych umieszczonych na szafce przy ścianie, jak i na wyspie.

Czym kierować się podczas zakupów?

Podczas poszukiwania odpowiedniego okapu do kuchni należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest na pewno rozmiar pomieszczenia, do którego należy dostosować wydajność sprzętu. Przyjmuje się, że odpowiednio dobrany okap jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny od 6 do 12 razy powietrze znajdujące się w kuchni, dlatego należy pomnożyć jej objętość przez 6, aby otrzymać minimalną wydajność urządzenia.

Rodzaje okapów kuchennych:

Wielkość kuchni determinuje wybór rodzaju okapu - w tych przestronnych, dobrym rozwiązaniem będzie model wyspowy bądź kominowy, zaś w niewielkich lepiej postawić na okap podszafkowy. Niemałe znaczenie ma też wystrój.

Nie zapomnij o wyglądzie

Obecnie dostępne sprzęty AGD charakteryzują się nie tylko wysoką wydajnością i funkcjonalnością, ale też interesującym designem, co ma szczególnie istotne znaczenie w pomieszczeniach połączonych z salonem. Maciej Wiktor z Whirlpool dodaje, że ciekawym rozwiązaniem są szklane okapy z wymiennymi dekoracyjnymi panelami, które mogą stać się prawdziwą ozdobą wnętrza. Przy wyborze okapu do otwartej kuchni należy też sprawdzić jak głośno pracuje interesujący nas model - w tym przypadku najlepiej jest wybrać jak najcichszy. W przeciwnym razie może przeszkadzać w rozmowach z gośćmi czy utrudniać relaks przed telewizorem albo przy muzyce.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas